Na indickú pizzu sem ľudia cestujú z celého Slovenska, hovorí Marianna. V jej kuchyni varia iba Indovia (ROZHOVOR)
- Na Slovensku stále nie je veľa miest, kde môžeš ochutnať skutočne autentické chute Indie
- Zmeniť sa to rozhodla Marianna, ktorá do Bratislavy priniesla reštauráciu, kde jedlo pripravujú kuchári priamo z Indie
- Chutney však nie je len ďalšou obedárňou, je postavená na špecifickom koncepte, o ktorom nám viac prezradila jeho zakladateľka
- Na Slovensku stále nie je veľa miest, kde môžeš ochutnať skutočne autentické chute Indie
- Zmeniť sa to rozhodla Marianna, ktorá do Bratislavy priniesla reštauráciu, kde jedlo pripravujú kuchári priamo z Indie
- Chutney však nie je len ďalšou obedárňou, je postavená na špecifickom koncepte, o ktorom nám viac prezradila jeho zakladateľka
Projekt Chutney naštartovala Slovenka Marianna s indickým kuchárom Kesarom. Všetko to začalo vo februári 2020, mesiac pred vypuknutím prvej vlny pandémie.
Napriek tomu, že prvotriednu indickú reštauráciu otvorili spoločne, dnes na čele prevádzky stojí len Marianna. Ako sama hovorí: „Naše cesty sa museli rozdeliť.“
Marianna viac než 7 rokov podnikala v oblasti marketingu, kde sa jej podarilo pracovať na viacerých úspešných projektoch. V gastre sa nikdy predtým nepohybovala, nevedela, ako to na tejto scéne chodí. To ju však neodradilo od toho, aby Slovákom ukázala, ako chutí tradičná indická kuchyňa.
„Na Slovensku je indických reštaurácií málo. V zahraničí je indická kuchyňa dlhodobo zaužívaná a medzi ľuďmi obľúbená, Slováci sú v tomto smere pozadu. Postupne sa však aj my učíme spoznávať a objavovať nové chute jedál,“ ozrejmuje Marianna Véghová, majiteľka reštaurácie Chutney, ktorá má svoje miesto na Obchodnej ulici v Bratislave.
- Autentická India na Slovensku. Prečo sa Chutney neprispôsobilo slovenským chutiam?
- Indická pizza na Slovensku nemá obdoby. Čím je špeciálna a ako sa pripravuje?
- Podľa čoho viem, že mám kvalitné indické jedlo?
- Reštaurácia Chutney na gastro scénu vstúpila v začiatkoch pandémie. Majiteľka tvrdí, že pandémia jej podnikaniu len pomohla
V Chutney varia a obsluhujú iba Indovia. „Chcem, aby sa tu zákazníci cítili ako v Indii,“ hovorí mladá Slovenka. Ako sa im podarilo uspieť v období pandémie a prečo sa oplatí ich navštíviť, nám prezradila Marianna Véghová.
Bol by rozdiel v menu, keby Chutney fungoval v Indii?
Nebol by tam žiadny rozdiel, keďže menu v Chutney je prispôsobené pravým indickým chutiam. V našej kuchyni používame výhradne indické potraviny. Tie dovážame zo susedného Rakúska, kde sú priamo obchody s indickými koreninami, zeleninou a ďalšími surovinami.
Naša kuchyňa pripravuje indické jedlo z oblasti Pandžábu a okolia, odkiaľ sú priamo aj naši kuchári. Mnohí zákazníci, ktorí Indiu navštívili alebo odtiaľ pochádzajú, hovoria, že naše jedlo chutí rovnako ako v Indii.
Jedlá servírujeme vždy čerstvé, nič z menu nie je vopred uvarené. Ak si u nás zákazník objedná napríklad paradajkovú polievku, ktorá sa v Indii nazýva Rasam soup, dostane ju čerstvú.
Čo z vášho menu by ste ľuďom odporučili?
K najobľúbenejším hlavným jedlám v Chutney patrí Butter Chicken a Chicken Tikka Masala. Slováci si však radi pochutia aj na morských plodoch a jahňacích špecialitách, ktoré určite odporúčam.
Špecialitou prevádzky je však obľúbený indický syr – paneer. U nás si ho vyrábame sami a ponúkame ho v jedlách ako Butter Paneer či Paneer Tikka Masala.
Ďalším z našich unikátov je indická pizza, ktorú na Slovensku nikde nenájdete. Cestujú k nám kvôli nej ľudia z celého Slovenska, keďže najbližšie ju podávajú vo Viedni alebo až v Nemecku.
V čom je indická pizza špeciálna?
Cesto sa pripravuje rovnako ako na klasickú taliansku pizzu, všetko ostatné je však úplne odlišné. Pretlak na cesto nikdy nedávame. Pripravujeme omáčku z paradajok, ktorú uvaríme na panvici a pridáme typické indické koreniny.
Podľa čoho rozoznám, či mám dobré indické jedlo? Slovenské jedlo dokážeme posúdiť, ale v indickom sa Slováci vyznajú málo.
Indické jedlo má byť vždy čerstvé. Nič tam nie je predpripravené a všetko sa robí na mieste, aby sa zachovala čerstvosť a kvalita. Slovensko v tomto smere môže ísť príkladom iným krajinám. Indické jedlo tu varíme veľmi kvalitne. Poznám majiteľov takmer všetkých indických reštaurácií na Slovensku a skutočne si každý z nich na príprave jedál dáva záležať na 100 %.
Napriek tomu, že každá z reštaurácií varí indické jedlo z inej oblasti, každá zachytáva pravú Indiu. Oproti zahraničiu je indická kuchyňa na Slovensku na vysokej úrovni.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Jedna z najstarších a najzdravších kuchýň na svete
Indická kuchyňa patrí medzi jedny z najstarších kuchýň na svete. Podľa odborníkov aj k najzdravším. Je úzko spojená aj s tradičnou indickou medicínou, a to ajurvédou, ktorá sa zameriava na kombinácie jedál či odporúčania konkrétnych potravín pri konkrétnej chorobe.
Indické jedlá sú plné chutí a zvyčajne obsahujú širokú škálu silných bylín a korenín. Napríklad škorica, bežná ingrediencia indickej kuchyne, ktorá sa spája so znížením zápalov, stabilizáciou hladiny cukru v krvi a spomalením rastu rakovinových buniek.
Kurkuma, kardamón a koriander sú ďalšie indické základné suroviny, ktoré majú protizápalové účinky.
Navyše, mnohé indické jedlá sú vegetariánske a bohaté na výživné zložky, ako sú ovocie, zelenina, orechy a semená.
Obedové menu u vás stojí len 5,99 eura. Oproti iným bratislavským reštauráciám je táto suma pomerne nízka. Podľa čoho teda nastavujete v Chutney ceny?
Pri tvorbe cien sme sa nepozerali na konkurenciu. Nastavovali sme si to sami podľa surovín a celkových nákladov na prípravu konkrétneho jedla. Hľadali sme správnu cestu, aby to bolo výhodné ako pre nás, tak aj pre našich zákazníkov. Rovnako aj pre turistov z iných kútov Slovenska.
Čím je vaša prevádzka jedinečná?
Jedinečnosť je ukrytá najmä v našom jedle, ktoré je vždy čerstvé a pripravené z originálnych indických potravín.
Čo je podľa vás najhorší problém slovenského gastra? Zrejme ani mladým ľuďom sa už gastro nezdá ako dobrý štart kariéry.
V Chutney máme zamestnancov len z Indie, kuchárov aj čašníkov. Ja som ich však nehľadala. V začiatkoch prevádzky sme boli len dvaja – ja a bývalý spolumajiteľ. On pripravoval jedlá a ja som obsluhovala a venovala sa ostatným veciam.
Postupne k nám však prichádzali Indovia, ktorí sa dozvedeli o novootvorenej indickej reštaurácii a mali záujem o prácu.
Konkurencia v gastre je však priveľká. Ako vnímate konkurenčné prevádzky na Slovensku a ako hodnotíte vzájomné vzťahy?
Vzťahy medzi mnou a konkurenčnými reštauráciami sú úplne v poriadku. S konkurenčnými podnikmi sme v kontakte, poznáme sa. Rozprávame sa o tom, ako ide biznis, každý si však ideme vlastnou cestou a podporujeme sa.
Na gastro scénu ste vstúpili vo februári 2020. V marci už Slovensko sužovalo ochorenie COVID-19. Nebáli ste sa, že v čase pandémie pohoríte?
Pre mňa to bola asi najlepšia vec, že som otvorila v čase pandémie. Tým, že som predtým o gastre a Indii nič nevedela, bolo ešte lepšie. Ničoho som sa nebála a zároveň som veľmi vďačná aj tomu, že vo svojom kruhu nemám žiadneho gastro podnikateľa. Chutney by tak určite vyzeralo a fungovalo úplne inak.
Tým, že som bola v tomto smere začiatočník, negatívne vplyvy som nevnímala. Budovala som Chutney s pozitívnym mindsetom a opatreniam týkajúcim sa pandémie sme sa veľmi rýchlo prispôsobovali.
Pandémia nás v podstate zachránila. Boli sme nová reštaurácia a hneď v začiatkoch sme sa zapojili do donáškových služieb a automaticky zákazník našiel našu reštauráciu. Uvoľňovaním opatrení nás zákazníci už sami vyhľadávali.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zaujímavý je u vás interiér aj prezentácia jedla, na čom si podniky kedysi vo veľkom zakladali – je to však dnes v ére Boltu, Woltu, Bistra a Foodpandy vôbec dôležité? Najesť sa priamo do reštaurácií chodí zrejme čoraz menej ľudí, nie?
Dnes nám aj zákazník sám povie, že spohodlnel a, že viac mu vyhovuje donáška priamo pred dvere. Napriek tomu, o zákazníkov nemáme núdzu. Na obedové menu u nás v posledných dňoch stoja rady, ľudia si nemajú, kde sadnúť.
Čo by ste odporučili mladým ľuďom, ktorí by sa radi pustili do gastro biznisu?
Otvoriť si reštauráciu môže každý, pokiaľ na to má financie. Nie je to vôbec ťažké. Podstatné je vedieť ju udržať, keďže gastro je špecifická oblasť, kde veľmi rýchlo hrozí syndróm vyhorenia. Mnohí gastro podnikatelia si nevedia udržať balans v práci, a tak mnohé prevádzky krachujú a zatvárajú sa.
Ste úspešný koncept, aká je vaša vízia o päť rokov? Zvažujete napríklad franchising?
Určite úspešnejšiu, ako je teraz. Zároveň plánujeme expandovať aj do iných miest na Slovensku, pohrávam sa aj s myšlienkou expandovať do Španielska.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame