Na internetovom vtipe zarobil milióny dolárov. Na úpravu trhu využil mladý študent Reddit

  • Americký študent zarobil na akciách milióny amerických dolárov
  • Skúpil takzvané „meme funds“
  • Dopomohla mu pri tom sociálna sieť Reddit
aplikácia reddit, osoba ráta peniaze v hotovosti
Unsplash/Brett Jordan, Alexander Gray
  • Americký študent zarobil na akciách milióny amerických dolárov
  • Skúpil takzvané „meme funds“
  • Dopomohla mu pri tom sociálna sieť Reddit

Na akciách spoločností sa dá zarobiť poriadne veľký balík. A to aj bez toho, aby si kupoval nejakú prestížnu Teslu či Apple. Presvedčil sa o tom aj mladý študent z USA, ktorý na akciách spoločnosti, ktorá je v akcionárskych trhoch skôr vtipom, zarobil obrovské milióny.

Peniaze z vtipu

Len 20-ročnému Jakeovi Freemanovi sa podarilo zarobiť si peniaze, ktoré by mu v podstate mohli vystačiť na celý život. Stačil mu na to počítač, trocha orientácie v ekonomike a jedna neslávne známa internetová komunita.

Presnejšie išlo o akcie americkej spoločnosti Bed, Bath and Beyond, ktorá sa špecializuje na predaj domácich potrieb, hygienických produktov a dekorácií, píše The Guardian. Väčšinou platí, že akcie spoločnosti rastú na hodnote, pokiaľ sa danej spoločnosti darí, a klesajú, ak je to naopak.

Tento koncept majú však vo zvyku úplne rozobrať užívatelia skupiny WallstreetBets na sociálnej sieti Reddit. Koordinovanou snahou buď úplne vykúpia akcie danej spoločnosti, alebo ich následne rozpredajú, čím vedia z časti umelo kontrolovať stav trhu.

Slávnejším prípadom tejto praktiky boli akcie americkej spoločnosti GameStop, ktorá vlastní kamenné predajne s videohrami. Toho času sa rozhodla táto skupinka kvázi hobby akcionárov „potrestať“ trh za to, že očakával pád akcií, ktoré namiesto toho prudko vzrástli, v následku čoho niektorí jednotlivci či celé firmy stratili milióny dolárov.

mobilný telefón na ktorom je zibrazená cena akcií spoločnosti gamestop
zdroj: Unsplash/Michael Fortsch

Podobným prípadom bola aj spomínaná spoločnosť BBB, ktorej akcie sa rozhodli užívatelia navýšiť len tak „z nudy“. Pre takéto akcie má angličtina aj termín „meme-stocks“, píše New York Post. Sám Jake bol na fóre autorom mnohých príspevkov, ktoré nabádali k ich kúpe.

Výhodná kúpa

V čase, keď Jake akcie kupoval, mali hodnotu len približne 5,5 amerického dolára, čo je v prepočte na eurá približne rovnaká hodnota. Mladý študent aplikovanej ekonomiky a matematiky v rozhovore pre Financial Times prezradil, že akcie kupoval so zámerom zarobiť, no „nečakal, že tak rapídne narastú“.

Freemanovi sa akcie podarilo predať v hodnote 28 dolárov „za kus“, čo predstavovalo približne 500-percentný nárast. Na tomto predaji sa mu podľa Guardianu podarilo zarobiť neuveriteľných 110 miliónov dolárov. Jeho pôvodná investícia pritom predstavovala „len“ 25 miliónov dolárov.

laptop a telefón s grafmi
zdroj: Unsplash/Joshua Mayo

Jake ďalej dodal, že „očakával proces, ktorý bude trvať aspoň 6 mesiacov“, nielen pár dní. Vysokú investíciu sa mu údajne podarilo vyzbierať s pomocou „rodiny a kamarátov“.

V čase, keď Freeman akcie vlastnil, mu v podstate patrilo 6 % celej spoločnosti. Svoj obrovský investičný úspech údajne oslávil tým, že „svoju rodinu zobral na večeru“, dodal The Guardian.

Mal skúsenosti

Zdá sa, že 20-ročný študent načasoval svoj predaj úplne perfektne, keďže hneď po ňom začala hodnota akcií rapídne klesať, a to až o 19 %, informoval Business Insider.

V čase písania článku mali akcie pod akronymom BBBY hodnotu 18,15 amerického dolára. Mladíkov úspech sa však nedá úplne zvaliť na obyčajné šťastie.

V obore mal Freeman pred kúpou už dlhoročné skúsenosti, vo svojich 16 rokoch sa dokonca stal spoluautorom odborného textu o investovaní, píše New York Post. Pravidelne taktiež stážoval v investičnej spoločnosti Volaris Capital. Pre Financial Times študent tiež uviedol, že do rôznych spoločností často investoval so svojím strýkom.

V nižšie priloženom tweete je zmapovaný celý investičný proces, od založenia spoločnosti, cez ktorú Freeman obchodoval, cez kúpu akcií za nízku cenu, až po ich finálny predaj za desiatky miliónov amerických dolárov.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: The Guardian, New York Post, Business Insider

Najnovšie videá

Trendové videá