Na jeho „čaj nesmrteľnosti“ ľudia čakajú v poradovníku. Marek mieri s fenomenálnym produktom do sveta
- Jeho biznis ponúka nápoj pre produktívnejší život
- O záujem zo strany zákazníkov ani zďaleka nemá núdzu
- Jeho biznis ponúka nápoj pre produktívnejší život
- O záujem zo strany zákazníkov ani zďaleka nemá núdzu
Počul si už o značke Magu? Ide o jedinečný FoodTech startup, ktorý sa venuje pomerne neprebádanej oblasti. Jeho tím na čele s Marekom Siwym sa zaoberá výrobou kombuchy, ktorej produkciu konzultujú s poprednými výskumnými ústavmi.
Záujem o ich nápoj je obrovský, a tak sa ich noví zákazníci dokonca musia zapísať na poradovú listinu. Oznámila to značka na ich oficiálnom webe. Všetky nápoje sú navyše kvasené pre zákazníkov na mieru. Ako informuje český Forbes, firma má aj ambíciu stať sa jednotkou medzi kombuchami v Nemecku.
„Dopyt po našich produktoch štatisticky ukazoval na násobky toho, čo vidíme v Česku. V prvých mesiacoch by sme tak chceli zabehnúť potrebné infraštruktúrne a logistické procesy, najať dostatok ľudí a otvoriť pobočku v Berlíne,“ povedal Siwy.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Oplatí sa spomenúť, že v starovekých východných kultúrach bola kombucha považovaná za „čaj nesmrteľnosti“. Autenticky kultivovaná a fermentovaná raw kombucha prirodzene produkuje živé probiotiká, elektrolyty, organické kyseliny a aktívne enzýmy.
Tieto látky sú známe tým, že podporujú zdravie čriev, napomáhajú tráveniu, podporujú celkovú pohodu a zlepšujú vitalitu. Navyše kombucha vo svojej raw podobe patrí viac ako 2000 rokov medzi najobľúbenejšie prípravky v prírodnej a alternatívnej medicíne.
Počas uplynulých desaťročí sa v oblasti výskumu tohto pradávneho produktu prírody dosiahol významný pokrok. Práve pribúdajúce výsledky štúdií o zdraviu prospešných účinkoch tohto nápoja odlákali Mareka od jeho práce úspešného tradera, v rámci ktorej mal na starosti obchody pre veľké svetové banky.
Do svojho nového hobby a dnes už aj živobytia vrazil podľa informácií Czechcrunch približne 315-tisíc eur, a to bez započítania novej výrobnej linky.
Biznis postavený na výskumoch
Počas viac ako rok trvajúceho mikrobiologického výskumu Marek a jeho tím zistili, že výsledné zloženie kombuchy je vo väčšine prípadov úplne závislé od podmienok fermentácie a kvalite použitých kultúr.
Na trhu je však veľké množstvo takýchto nápojov, ktorým celkom chýbajú kmene prospešných baktérií. Aj preto mladý podnikateľ vytvoril vlastný rad produktov, ktorý obsahuje miliardy živých probiotík Bacillus coagulans a iných účinných látok. Tie majú okrem iného vplyv aj na detoxikáciu organizmu.
Antioxidačné účinky kombuchy možno pripísať najmä obsahu katechínov a flavonoidov. Vďaka fermentačnému procesu má kombucha výrazne vyššie antioxidačné schopnosti než napríklad nefermentovaný čaj.
Živé kultúry taktiež pri fermentácii produkujú kyselinu glukurónovú, ktorá je známa svojimi detoxikačnými účinkami. V tele na seba nadväzuje toxické látky, ako sú farmaceutiká a látky zo znečisteného ovzdušia.
Tie podľa výskumu premieňa tak, aby sme ich následne z tela ľahšie vylúčili. Svoju úlohu pri detoxikácii hrajú aj obsiahnutá probiotiká, ktoré majú zásluhu na obnove črevnej mikrobioty a nepriamo tak pôsobia ako detoxikační agenti organizmu.
„Pokiaľ s raw kombuchou začínate, môžete zaznamenať detoxikačné účinky obvykle spojené s očistou a obnovou mikrobiomu. To sa môže prejaviť miernou plynatosťou či zmenou stolice. Z tohto dôvodu odporúčame spočiatku začať s konzumáciou jednej dávky denne. Postupne možno v priebehu času príjem navýšiť,“ vysvetľuje Marek.
Zakladateľ značky tiež vyzdvihuje jej priaznivé účinky na ľudskú imunitu. Málokto vie, že naším najväčším imunitným orgánom sú črevá a že poruchy imunity sa až v 70 % spájajú so stavom našich čriev.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Sídli tu významné množstvo buniek imunitného systému. Probiotické organizmy v črevách tiež pôsobia ako podporný prostriedok pre obnovu bakteriálnej mikrobioty a zásadne ovplyvňujú činnosť celkového imunitného systému, čo ukazuje aj vedecká štúdia.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: magu.co, forbes.cz, cc.cz, National Library of Medicine (NLM)