Na južnom Slovensku sa potvrdila vtáčia chrípka: Na farme uhynulo už 150 kurčiat

  • Na farme Nový Pavol zaznamenali zvýšený úhyn kurčiat, 150 kusov
  • 40 000 kusov nosníc musia veterinári zlikvidovať
Vtáčia chrípka
Ilustračné foto TASR/František Iván
  • Na farme Nový Pavol zaznamenali zvýšený úhyn kurčiat, 150 kusov
  • 40 000 kusov nosníc musia veterinári zlikvidovať

V komerčnom chove nosníc v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno hygienici potvrdili vtáčiu chrípku. Informovala o tom Veronika Daničová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Spresnila, že v piatok (26. 1.) na farme Nový Pavol zaznamenali zvýšený úhyn kurčiat, 150 kusov. Koncentrované sú tu dva chovy, prvý, kde sa nachádza 40 000 kusov nosníc, musia veterinári zlikvidovať. Druhý chov s veľkosťou 200 000 kusov hydiny veterinári v týždňovej inkubačnej dobe intenzívne monitorujú.

Proces likvidácie chorého chovu sa podľa hovorkyne začína v utorok (30. 1.) Na farme už prijali bezpečnostné a hygienické opatrenia. Z nákladov na utratenie, ktoré farme vzniknú, ministerstvo pôdohospodárstva podľa nej zo zákona uhradí 50 %.

„Predpokladaným zdrojom nákazy pre toto primárne ohnisko je pravdepodobne nepriame zavlečenie vírusu prostredníctvom nakazených voľne žijúcich vtákov. V okolí sa zvyknú na vodných plochách zdržiavať napríklad labute vo vyšších počtoch. U týchto vtákov boli takisto zaznamenané úhyny a boli odoberané vzorky na účel laboratórneho vyšetrenia na prítomnosť vírusu H5N1. Epizootologické šetrenie naďalej prebieha,“ dodal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

70 mŕtvych labutí

Ešte 19. januára pri Sekuliach v okrese Senica našli 70 mŕtvych labutí, u ktorých sa potvrdila vtáčia chrípka. Informovala o tom na sociálnej sieti Správa Chránenej krajinnej (CHKO) oblasti Záhorie.

„Na štrkovisku Oširid pri Sekuliach máme bohužiaľ potvrdenú vtáčiu chrípku. Vo štvrtok tu príslušníci Hasičského a záchranného zboru za asistencie zamestnancov Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a veterinárnej správy vytiahli zo štrkoviska 70 uhynutých jedincov labute veľkej,“ spresnila správa CHKO.

Pozitívny nález vtáčej chrípky u uhynutého voľne žijúceho vtáka – labute hrbozobej ohlásila aj bratislavská mestská časť Devínska Nová Ves. Miestom nálezu boli lúky pri rieke Morava pri Marcheggskom viadukte. Devínska Nová Ves žiada občanov, aby jej najneskôr do 29. januára 2024 nahlásili všetky chovy hydiny a iných vtákov v zajatí vrátane počtov chovaného vtáctva podľa druhov a kategórie na e-mail: chovatel@mudnv.sk.

„Máme potvrdený výskyt vtáčej chrípky u voľne žijúceho vtáctva, predovšetkým u kačíc a labutí, preto je dôležité chrániť domácu hydinu pred priamym a nepriamym kontaktom s voľne žijúcim vtáctvom,“ uviedol na sociálnej sieti agrorezortu Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.

RVaPS v tejto súvislosti vydala opatrenia, na základe ktorých je potrebné zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov držaných v zajatí, dezinfekciu pri vstupoch a východoch z priestorov chovu a zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi. Okrem toho, voda na napájanie nesmie pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu.

„V prípade nálezu mŕtveho vtáctva je dôležité nedotýkať sa ho, nemanipulovať s ním a prípadný výskyt nahlásiť na RVaPS v Poprade,“ dodal Žoldoš. Zároveň je zakázané zhromažďovať hydinu a iné vtáky na veľtrhoch, trhoch či výstavách, loviť voľne žijúce vtáctvo a vypúšťať pernatú zver zo zajatia do voľnej prírody. Tieto opatrenia platia až do odvolania.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá