Na klimatickom semafore svieti červená. Katastrofa je nezvratná, upozorňuje WMO
- Problémy sa týkajú predovšetkým morí a oceánov
- Zvýšila sa aj globálna teplota
- Problémy sa týkajú predovšetkým morí a oceánov
- Zvýšila sa aj globálna teplota
Svetová meteorologická organizácia varuje pred skutočnosťou, že štyri veľmi dôležité indikátory klimatickej zmeny sú na rekordných úrovniach. Ide o rekordy v prípade hladín morí, teploty oceánov, koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére a znečistenia morí.
WMO tiež upozorňuje, že ide o dôsledky ľudskej činnosti na ekosystémy, ktorých úlohou je zabezpečiť prežitie ľudstva. Podľa oficiálnej správy organizácie sa ukázalo, že priemerná globálna teplota v roku 2021 bola o 1,1 stupňa Celzia nad úrovňou z predindustriálnej éry.
Táto skutočnosť potvrdila priebežný prepočet WMO. Tiež sa ukázalo, že posledných 7 rokov možno považovať za najteplejšie od začiatku meraní. Doposiaľ najteplejším bol rok 2016 s 1,2 nad predindustriálnu éru.
Ako sa uvádza v prognóze organizácie z predošlého týždňa, ročná globálna priemerná teplota by mohla do roku 2026 minimálne v jednom roku dosiahnuť úrovne vyššej ako 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnu úroveň. Pravdepodobnosť, že sa tak stane, je takmer 50 percentná.
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres využil zverejnenie hlavnej správy WMO, aby vyzval na urýchlené opatrenia. Zároveň navrhol päť kritických opatrení, ktorých cieľom je spustiť prechod na obnoviteľnú energiu.
Klíma sa mení pred našimi očami
Tieto opatrenia zahŕňajú lepší prístup k technológiám a dodávkam obnoviteľnej energie, strojnásobenie súkromných a verejných investícií do obnoviteľných zdrojov a ukončenie dotácií na fosílne palivá, ktoré dosahujú približne 11 miliónov dolárov za minútu.
Guterres uviedol, že obnoviteľné zdroje sú jedinou cestou k skutočnej energetickej bezpečnosti, stabilným cenám energie a udržateľným pracovným príležitostiam. „Ak budeme konať spoločne, transformácia obnoviteľnej energie môže byť mierovým projektom 21. storočia,“ dodal.
Generálny tajomník WMO profesor Petteri Taalas konštatuje, že je len otázkou času, kedy uvidíme ďalší najteplejší rok v histórii.
„Naša klíma sa nám mení pred očami. Teplo zachytené skleníkovými plynmi spôsobenými ľudskou činnosťou bude ohrievať planétu po mnoho ďalších generácií. Zvyšovanie hladiny morí, teplo oceánov a acidifikácia budú pokračovať stovky rokov, pokiaľ sa nevynájdu prostriedky na odstránenie uhlíka z atmosféry. Niektoré ľadovce dosiahli bod, odkiaľ niet návratu, a to bude mať dlhodobé následky vo svete, v ktorom už viac ako 2 miliardy ľudí zažíva vodný stres,“ uvádza ďalej Taalas.
Svetové vody trpia
Podľa správy boli teploty oceánov rekordne vysoké. Horná hĺbka 2 000 metrov oceánu sa v roku 2021 naďalej otepľovala a očakáva sa, že sa bude otepľovať aj v budúcnosti. Ide o zmenu, ktorá je nezvratná v storočnom až tisícročnom časovom rozmedzí.
Globálna priemerná hladina mora dosiahla v roku 2021 nový rekord po tom, čo sa v období rokov 2013 – 2021 zvýšila v priemere o 4,5 mm ročne. V porovnaní s rokmi 1993 a 2002 ide o dvojnásobnú mieru.
Tento problém je spôsobený najmä zrýchleným úbytkom ľadovej hmoty z ľadových štítov. Okrem toho, že problém ovplyvňuje zvieratá, týka sa aj ľudí žijúcich na pobreží. Tiež zvyšuje zraniteľnosť voči tropickým cyklónom.
Obrovským problémom sú podľa správy tiež záplavy. Tie napríklad spôsobili v provincii Henan v Číne ekonomické straty vo výške 17,7 miliardy dolárov. Záplavy sa dotkli aj západnej Európy, konkrétne Nemecka. V krajine došlo k veľkým stratám na životoch, no tiež k ekonomickým stratám. Tie boli vyčíslené na 20 miliárd dolárov.
Zdroj: WMO