Práca na kriminálke možno čaká práve na teba: Polícia chce obsadiť dôležitú funkciu

  • Ak chceš pracovať v kriminálnej polícii, neváhaj vyplniť kontaktný formulár
  • Práca na kriminálke znamená bohaté skúsenosti
policajné autá
Ilustračná snímka TASR/Dano Veselský
  • Ak chceš pracovať v kriminálnej polícii, neváhaj vyplniť kontaktný formulár
  • Práca na kriminálke znamená bohaté skúsenosti

Ak už dlhšie sleduješ, akú skvelú prácu odvádza na Slovensku naša kriminálna polícia, a chceš byť súčasťou tohto tímu, neváhaj ich osloviť a práca na kriminálke je pre teba o niečo bližšie.

Ako totiž informuje na sociálnej sieti bratislavská polícia, „na kriminálke už na teba čakajú“.

„Si absolventom II. stupňa vysokej školy primárne právnického alebo ekonomického zamerania? Ak áno, pridaj sa do tímu a staň sa vyšetrovateľom kriminálnej polície v Bratislave,“ píše polícia.

Uviedli niekoľko miest a okresov, v ktorých by si mohol pracovať ako vyšetrovateľ: mesto Bratislava, okres Malacky, okres Pezinok, okres Senec. Stačí, aby si polícii napísal súkromnú správu alebo vyplnil ich kontaktný formulár.

Práca na kriminálke v tomto prípad znamená:

Funkcia: vyšetrovateľ
Platová trieda: 6
Kvalifikačné predpoklady: VŠ II./Š
Plánovaná hodnosť: major

Podľa portálu platy.sk hrubý mesačný plat v sektore „policajt, bezpečnosť a ochrana“ sa hýbe od 1 061 eur/mesiac do 2 670 eur/mesiac.

Takto by mohol štát ušetriť

Najmenej 900 miest v Policajnom zbore by mohli obsadiť civilní zamestnanci. Vyplýva to z analýzy Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP), podľa ktorého by tak štát ušetril vzhľadom na nižšie náklady na civilných pracovníkov. V rámci aktualizácie revízie výdavkov analytici navrhli aj ďalšie opatrenia, týkajúce sa štruktúry polície, rozpočtu či odmeňovania.

„Táto analýza ukazuje, že revízie výdavkov nie sú automaticky len o hľadaní priestoru na úspory. Kvalita policajných služieb sa dá zvýšiť napríklad správnym rozložením síl v regiónoch a po vzore iných krajín aj zavedením verejného hodnotenia práce polície,“ skonštatoval riaditeľ ÚHP Martin Haluš.

Analytici navrhujú v rámci existujúcich kapacít posilniť útvary určené na prevenciu a objasňovanie kriminality. Pozrieť sa podľa nich treba aj na rozdelenie policajtov v regiónoch. „Počet prípadov na policajta sa medzi niektorými policajnými obvodmi líši až štvornásobne. S rastúcim počtom trestných činov na policajta pritom klesá ich objasnenosť,“ zdôvodnili v revízii.

ÚHP tiež upozorňuje, že Slovensko je jedinou krajinou V4 so špecializovaným odborom železničnej polície a úlohy mýtnej polície sú v mnohých krajinách vykonávané civilnými inštitúciami.

Medzi predloženými opatreniami je aj každoročné hodnotenie polície. „Navrhujeme zaviesť komplexný systém hodnotenia policajných služieb, ktorý by sa okrem iného zameral na meranie postojov verejnosti k práci polície a viktimizácie, teda aj nenahlásenej kriminality,“ vysvetlil analytik ÚHP Patrik Pružinský. Súčasťou hodnotenia by mal byť aj prieskum verejnej mienky, ktorý by realizovala niektorá z výskumných agentúr.

Počet zamestnancov polície, ako aj platy policajtov v pomere k priemernej mzde v hospodárstve sú podľa analýzy porovnateľné s okolitými krajinami. Aktuálne je na Slovensku približne 20 500 policajtov. Transparentnosť a atraktivitu práce v polícii by podľa ÚHP zvýšili jasnejšie pravidlá pre priznávanie príplatkov.

„Systém odmeňovania v Policajnom zbore je neprehľadný a môže na policajtov pôsobiť demotivačne,“ podotkli s tým, že existuje 20 rôznych príplatkov.

Ďalšie opatrenia sa týkajú napríklad zreálnenia počtu tabuľkových miest so súčasným stavom počtu policajtov a rozpočtovými možnosťami rezortu či úpravy programového rozpočtovania tak, aby sa znížil podiel inde neklasifikovaných výdavkov v rozpočte Ministerstva vnútra SR z 20 percent na päť.

Zdroje: MINV, FB/Polícia SR - Bratislavský kraj, Platy.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá