Na kuracom mäse sa zjavili podivné pásiky. Podľa ochranárov ide o novodobú chorobu

  • Choroba bielych vlákien postihuje vyše 90 % kuracieho mäsa v ČR
  • Podľa aktivistov ide o dôsledok hrozných životných podmienok
  • Potravinári tvrdia opak
kuracie mäso
Ilustračná fotografia TASR/Oliver Ondráš, František Iván
  • Choroba bielych vlákien postihuje vyše 90 % kuracieho mäsa v ČR
  • Podľa aktivistov ide o dôsledok hrozných životných podmienok
  • Potravinári tvrdia opak

Predtým, ako si nabudúce kúpiš kuracie mäso, si ho pozorne prezri. Českí aktivisti totiž upozorňujú na podozrivé biele pruhy, ktoré sa na predávanej kuracine majú vyskytovať. Sú podľa nich výsledkom choroby.

Choroba bielych pruhov

Na tvrdenia združenia Obránci zvířat zo susednej ČR upozornil portál TV Noviny. Združenie vo svojom príspevku na sociálnej sieti, ako aj na webovej stránke tvrdí, že kuracie mäso na policiach veľkých obchodných reťazcov pochádza z chorej hydiny.

Dôkazom toho majú byť už spomenuté biele pruhy alebo biele vlákna. Združenie tvrdí, že tento nezvyčajný úkaz sa na kuracom mäse objavuje v dôsledku nadmerne rýchleho rastu kureniec.

Práve extrémny rast je pre konvenčne chované kurčatá typický. Zvieratá sú totiž špeciálne šľachtené na to, aby dokázali počas krátkeho obdobia niekoľkonásobne zvýšiť svoju hmotnosť. České združenie uvádza, že niektoré „hybridné“ druhy dokážu za jeden mesiac pribrať aj 5-násobok svojej pôvodnej váhy.

Rýchly rast však spôsobuje, že u kurčiat sa nestíhajú dostatočne rýchlo tvoriť svalové vlákna a sú tak nahrádzané obyčajnou tukovou hmotou. Tento jav je pozorovateľný najmä v spotrebiteľmi obľúbenej prsnej časti.

Obsah tuku v mäse by tak mohol podľa aktivistov narásť až o neuveriteľných 224 %. Obránci zvířat vykonali aj vlastný prieskum, v ktorom zistili, že v rámci českých obchodných reťazcov je biele vlákna možné nájsť až pri 95 % všetkých predávaných balení. Združenie zároveň tvrdí, že za chorobu sú zodpovedné aj „mizerné životné podmienky“ zvierat.

U nás doma

Situáciu na Slovensku preverili TV Noviny, ktoré zistili, že u kurčiat chovaných u nás nebolo možné biele pruhy pozorovať tak často. V niektorých baleniach prsného kuracieho mäsa sa však vyskytli, aj keď neboli príliš výrazné.

Podľa šéfa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša by však malo byť takéto mäso pre spotrebiteľov úplne bezpečné. Pre portál však zároveň uviedol, že v rámci Slovenska sa testy v tejto oblasti doposiaľ nerobili, keďže je pre potravinárov výskyt choroby nový.

Nepredstavuje hrozbu

Choroba bielych vlákien bola v minulosti prominentnou témou vo viacerých zahraničných médiách a venovalo sa jej viacero aktivistických skupín. Podľa fact-checku portálu USA Today sa však výskyt bielych vlákien nezvyšuje v závislosti od spôsobu chovu kurčiat.

Biele tukové vlákna sa bežnejšie objavujú u väčších či starších jedincov. Doterajšie výskumy vykonané v tejto oblasti však nenaznačujú, že by existovala akákoľvek spojitosť medzi podmienkami, v akých kurence žijú, a prítomnosťou týchto vlákien v ich mäse. Objavujú sa totiž aj pri bio hydine chovanej vo voľných výbehoch.

surové kura
zdroj: Unsplash/Philippe Zuber

Vlákna z časti ovplyvňujú aj obsah tuku v mäse, no keďže je prsné mäso samo osebe na tuk chudobné, rozdiel by mal byť skutočne minimálny.

Čiastočne môže byť ovplyvnená aj kvalita kuraciny a to najmä tej, ktorá obsahuje vysoký podiel bielych vlákien, no ako uviedol pre USA Today vedúci Katedry hydinárstva na Vysokej škole poľnohospodárskych a environmentálnych vied univerzity v Georgii, spotrebitelia rozdiel pocítia hlavne na výzore mäsa.

Väčšina bežných ľudí by (pri varení) nerozoznala rozdiel, takže je to skôr o tom, ako to vyzerá, keď si to idete kúpiť do obchodu s potravinami,“ dodal.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TV Noviny, Obránci zvířat, USA Today

Najnovšie videá

Trendové videá