Na lacné pohonné hmoty zabudni: Aktuálne prognózy nepotešia vodičov
- Ceny nafty by sa mohli v najbližšom čase udržať nad 1 eurom a 60 centami
- Ceny benzínu by mohli do konca prázdnin orbitovať okolo 1 eura a 70 centov
- Ceny nafty by sa mohli v najbližšom čase udržať nad 1 eurom a 60 centami
- Ceny benzínu by mohli do konca prázdnin orbitovať okolo 1 eura a 70 centov
„V medziročnom porovnaní sú pohonné látky mierne lacnejšie ako vlani v takomto období. Benzín 95 aj 98 si odpisuje 1,7 až 2 % a nafta až takmer 9 %,“ uviedla Glasová.
Ropa podľa Pánisa v minulom týždni ostala v defenzíve, no stlmila klesanie z augustových maxím, keď sa benchmark Brent konsolidoval nad 84 dolármi a zmes WTI zatvárala v okolí 80 dolárov za barel.
Na trhu s komoditou prevažovali podľa Pánisa počas väčšiny minulého týždňa predajné tlaky po zverejnení predstihových makroindikátorov, ktoré hovoria o ďalšom spomalení sa globálnej ekonomickej aktivity, pričom zhoršujúci sa sentiment v eurozóne čoraz hlasnejšie naznačuje príchod recesie.
„Pochmúrne výhľady a kontrakcia sa pritom týka najmä, pre dopyt po rope podstatného, výrobného sektora. Výkričníkom pre ropu sú aj problémy na čínskom realitnom trhu. Aj preto sa miestami Brent obchodoval pod 82 dolármi a WTI pod 78 dolármi,“ doplnil Pánis.
Mínusom pre ropu boli podľa analytika aj šíriace sa špekulácie, že Spojené štáty budú privierať oči nad embargom uvaleným na predaj iránskej ropy. Teherán už avizoval, že predpokladá na jeseň rast ťažby. „Okrem toho Washington údajne plánuje zmierniť aj ropné sankcie voči Venezuele,“ konštatoval Pánis.
Ropu dostával pod tlak aj silnejší dolár na devízových trhoch. „V závere týždňa však predajné tlaky postupne odznievali, keď trhoví hráči predpokladajú, že ropný trh ostane zrejme do konca roka v deficite. Rekordný dopyt bude predbiehať ponuku, a to aj pri zvoľňujúcom sa globálnom ekonomickom raste,“ uzavrel Pánis.