„Putin nie je zlý človek, je super inteligentný,“ tvrdí Trumpov vyslanec

  • Začalo sa ďalšie kolo mierových rozhovorov
  • Witkoffove slová o Putinovi vyvolávajú otázniky
Putin a Witkoff
Putin a Witkoff TASR/AP
  • Začalo sa ďalšie kolo mierových rozhovorov
  • Witkoffove slová o Putinovi vyvolávajú otázniky

V Rijáde sa začalo ďalšie kolo kľúčových rokovaní medzi americkou a ruskou delegáciou o prímerí na Ukrajine. Americký tím vedie developer a Trumpov diplomat Steve Witkoff, ruskú stranu zastupujú veterán diplomacie Grigorij Karasin a bývalý šéf špionáže Sergej Beseda, informuje spravodajstvo CNN.

Rokovania prebiehajú v luxusnom hoteli Ritz Carlton, no nálada je ďaleko od uvoľnenej. Len deň predtým prišlo k produktívnemu stretnutiu medzi ukrajinským ministrom obrany Rustemom Umerovom a americkým emisárom Keithom Kelloggom. Zatiaľ čo Ukrajina vyjadrila mierny optimizmus, na bojisku zomrelo najmenej šesť civilistov pri ruských útokoch dronmi.

Staré rany a nové podozrenia

Dôvera je krehká a rozhovory sa točia okolo zásadných rozporov. Moskva požaduje, aby Ukrajina počas prímeria neposilňovala svoje pozície, neprijala vojenskú pomoc a trvalo sa vzdala vstupu do NATO. Zároveň z Kremľa zaznieva, že prímerie je možné len v prípade, že ho Kyjev nevyužije na reorganizáciu.

Witkoff svojím nedávnym vyjadrením v podcaste Tuckera Carlsona nalial olej do ohňa: „V štyroch regiónoch sa konali referendá a väčšina ľudí ukázala, že chce byť pod ruskou správou,“ povedal o Chersone, Záporoží, Donecku a Luhansku.

Jeho slová o „rusky hovoriacich územiach“ spustili v Kyjeve vlnu kritiky. V očiach Ukrajiny ide o okupované územia a referendá sú považované za zmanipulované. Nedokázal však pomenovať dve zo štyroch oblastí, ktoré Putin čiastočne okupuje, pre tretiu použil ruský názov.

Witkoff: Putin nie je zlý človek, je to múdry muž

Bývalý realitný magnát poverený Trumpom viesť rokovania o budúcnosti Ukrajiny sa minulý týždeň vo štvrtok v Moskve po druhýkrát stretol s Putinom na rozhovoroch o ukončení vojny.

The Indendent informoval, že v rozhovore s krajne pravicovým moderátorom Tuckerom Carlsonom odvysielanom minulý piatok Witkoff povedal, že „má rád“ ruského prezidenta. „Nepovažujem Putina za zlého človeka. Je super inteligentný chlap.“

Vzťah Witkoffa a Trumpa

Steven Witkoff má dlhoročné väzby na Donalda Trumpa. Ich vzťah je založený na osobnom priateľstve, spoločnom podnikateľskom prostredí a politickej spolupráci.

Obaja muži pôsobia v oblasti luxusných nehnuteľností, predovšetkým v New Yorku, a často sa pohybovali v rovnakých spoločenských kruhoch. Witkoff patril medzi Trumpových verejných podporovateľov už počas prezidentskej kampane v roku 2016.

Po Trumpovom zvolení bol v roku 2017 menovaný do jeho poradného orgánu pre infraštruktúru, kde mal prispievať odborným pohľadom na rozvojové a investičné projekty. Dnes, okrem toho, že je poverený vyjednávaním s Ruskom o mieri na Ukrajine, je aj zvláštnym splnomocnencom pre Blízky východ.

Rijád ako diplomatický most, ale s trhlinami

Rijád už predtým hostil viaceré kľúčové rokovania. V predchádzajúcom kole Ukrajina oficiálne prijala návrh prímeria predložený USA. Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vtedy uviedol: „Zaviazali sme Ukrajinu k zmrazeniu bojov a teraz potrebujeme podobný prísľub od Ruska.“ 

Saudská Arábia zohráva v tomto procese dôležitú úlohu ako neutrálny sprostredkovateľ. Napriek tomu je zásadnou otázkou, či Kremeľ skutočne hľadá riešenie, alebo len naťahuje čas a hľadá vojenské výhody. Niektorí pozorovatelia upozorňujú, že Putin by mohol využiť prímerie na preskupenie ruských jednotiek a zlepšenie ich pozície na fronte.

V Rijáde sa tiež riešili otázky ekonomických opatrení, ktoré by mohli motivovať Rusko k ústupkom. Objavili sa návrhy na zmiernenie niektorých sankcií výmenou za konkrétne kroky smerujúce k mieru, avšak tieto ústupky ostávajú kontroverznou témou v západných politických kruhoch.

Zelenskyj: Ten, kto vojnu začal, ju musí aj ukončiť

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu večer znovu pripomenul, že zodpovednosť leží na pleciach Vladimira Putina. „Ten, kto túto vojnu priniesol, ju musí aj zobrať,“ vyhlásil. Z pohľadu Kyjeva nie je možné pristúpiť na podmienky, ktoré by legitimizovali anexiu okupovaných území.

Witkoff navyše otvorene pomenoval „slona v miestnosti“: otázku, či môže Zelenskyj politicky prežiť, ak prizná ruskú kontrolu nad štyrmi územiami. Tieto výroky len prehlbujú neistotu o skutočných zámeroch Trumpovej administratívy.

Rokovania pokračujú, no priepasť medzi stranami zostáva hlboká. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že mier nebude výsledkom jedného stretnutia, ale dlhého a bolestivého procesu.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: Archív SIU, CNN, Youtube/Tucker Carlson, The Indepedent

Najnovšie videá

Trendové videá