Na „monitore“ zo slovenského jazyka pohorí 90 % Slovákov. Dokáž, že sa za seba nemusíš hanbiť
- Vráť sa s nami do školských lavíc
- Nasledujúce otázky preveria, či stále ovládaš svoju rodnú reč
- Porovnaj svoje výsledky s ostatnými
- Vráť sa s nami do školských lavíc
- Nasledujúce otázky preveria, či stále ovládaš svoju rodnú reč
- Porovnaj svoje výsledky s ostatnými
Spomínaš si na tie časy, keď sme v 14 či 15 rokoch nemali žiadne starosti v porovnaní so súčasnosťou? Keď sme si mysleli, že prechádzame tým najťažším životným obdobím, pretože nás čakala doposiaľ najnáročnejšia skúška v podobe deviatackého „monitoru“? Ten každého preveril aj v oblasti slovenského jazyka.
My si túto etapu dnes pripomenieme v 10 zákerných otázkach. Všetky z nich sú zamerané na známe zákutia nášho jazyka, ktorý mnohí považujú za jeden z najťažších na svete, najmä kvôli skloňovaniu. Pokojne sa usaď a otestuj svoje vedomosti, ktoré by mal na konci základnej školy ovládať každý študent.
V ktorej možnosti sú slovné spojenia napísané pravopisne správne?
V slovnom spojení „švédsky kráľ“ nemá byť veľké „Š“, druhá možnosť je nesprávna kvôli ypsilonu v slove „dánsky“ (ide o plurál, má tam byť mäkké i) a slovu Christiansenove, ktoré má byť ukončené samohláskou o, v tretej možnosti je problémom veľké „A“ v slove „americké“. Ostáva tak len posledná možnosť, ktorá je v tomto prípade správna.
V ktorej možnosti je veta napísaná jazykovo správne?
Nespisovné spojenie „je treba“ nahradíme spisovnými možnosťami „treba“ alebo „je potrebné“, „chápem“ nahradíme slovom „rozumiem“ a „využite toho“ zameníme za „využite to“, čiže ostáva len možnosť číslo dva, ktorá je správna.
Dokážeš správne doplniť i/y/í/ý? V__ťaz triedy sa udeľuje na všetkých t__poch výstav osob__tne pre zúčastnené ps__ a sučky, ktoré dostali ocenenie „výborn__“.
Slová, ktoré treba doplniť, vyzerajú nasledovne: víťaz, typoch, osobitne, psy, výborný.
V ktorej možnosti dochádza k spodobovaniu?
Správna odpoveď je v tomto prípade celkom očividná. Človeg ňigdy ňje je sám.
V ktorej z možností je správne uvedené vykanie?
Keď sa obraciame na jednu osobu, ktorej podľa spoločenskej normy vykáme, dodržiavame tieto zásady: V spisovnej slovenčine je pri vykaní určitý slovesný tvar vždy v druhej osobe množného čísla. Správne vykáme: Ďakujeme vám, že ste prišli, pán doktor (nie prišiel). – Pani, vy ste sa pomýlili (nie pomýlila).
V ktorej možnosti je veta napísaná správne?
Napadla „mi“ myšlienka, na ceste budem „o chvíľu“, vrátim sa „poň“, takže nám ostáva len správna možnosť s potôčikom.
Vypíš slovom pravopisne správne číslovku z nasledujúcej vety. „Dobrovoľníci sú si vedomí toho, že sa musia ako 1. začať správať prosociálne.“
Správna možnosť je „prví“.
V ktorej možnosti sú číslovky napísané správne?
V spojení v osemdesiatych (sedemdesiatych, deväťdesiatych) rokoch minulého storočia sa v tvare číslovky píše y, lebo ide o radovú číslovku. Pri základných číslovkách je vyjadrený počet rokov, nie poradie, takže správny tvar bude napríklad „piatich“ s mäkkým i. Podľa Pravidiel slovenského pravopisu sa základné číslovky v základnom tvare píšu spolu.
V ktorej možnosti je správne uvedený tvar osobného zámena?
Správna možnosť je tá s „bratom“, keďže osobné zámeno „mojím“ sa používa iba pred slovom, vyjadreným jednotným číslom.
V ktorej možnosti sa nachádza príslovka aj častica?
Príslovka času „teraz“ a častica „no“ sa nachádzajú iba v tretej možnosti, ktorá je zároveň správnou.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti