Na novej 50-librovej bankovke bude predstaviteľ LGBTQ komunity. Britom pomohol vyhrať vojnu, tí ho vykastrovali
- Obyvatelia Veľkej Británie budú mať novú bankovku
- Na päťdesiat librovej bankovke sa objaví otec modernej počítačovej vedy a kryptológie, Alan Turing
- Turing sa tak pripojí k ďalším významným britským osobnostiam. Zároveň bude zastupovať LGBTQ komunitu
- Podarilo sa mu prelomiť kód Enigma, čim pomohol ukončiť druhú svetovú vojnu
- Obyvatelia Veľkej Británie budú mať novú bankovku
- Na päťdesiat librovej bankovke sa objaví otec modernej počítačovej vedy a kryptológie, Alan Turing
- Turing sa tak pripojí k ďalším významným britským osobnostiam. Zároveň bude zastupovať LGBTQ komunitu
- Podarilo sa mu prelomiť kód Enigma, čim pomohol ukončiť druhú svetovú vojnu
Obyvatelia Veľkej Británie budú mať novú bankovku. Na päťdesiat librovej bankovke sa objaví otec modernej počítačovej vedy a kryptológie, Alan Turing. Briti budú môcť platiť bankovkou v deň Turingových narodenín, 23. júna. Nahradí tak súčasnú päťdesiat librovú bankovku, na ktorej sú podobizne vynálezcov Jamesa Watta a Matthewa Boultona.
Bude reprezentovať LGBTQ komunitu
Nová bankovka bude vyrobená z plastu – polyméru. Nový materiál má zaručiť dlhšiu životnosť platidla a aj väčšiu ochranu pred falšovaním, a to vďaka viacerým bezpečnostným prvkom. Turing sa tak pripojí k ďalším významným britským osobnostiam, ktoré majú tiež “vlastné“ bankovky. V súčasnosti je politik Winston Churchill na 5 £, spisovateľka Jane Austen na 10 £ a maliar JMW Turner na 20 £.
Podľa Guardian bude na platidle fotografia Turinga urobená v roku 1951, tri roky pred jeho smrťou, plus jeho podpis, tickerová páska s dátumom narodenia v binárnom kóde a slávny citát z rozhovoru, ktorý poskytol: „Toto je iba predobraz toho, čo má prísť a iba tieň toho, čo bude.“
„Bol popredným matematikom, vývojovým biológom a priekopníkom v oblasti informatiky. Bol tiež homosexuál, a preto sa s ním zaobchádzalo strašne. Umiestnením na našu novú bankovku z polyméru v hodnote 50 libier oslavujeme jeho úspechy a hodnoty, ktoré symbolizuje,“ uviedol Guvernér Bank of England Andrew Bailey pre BBC. Vyobrazenie Turinga na bankovku tak poteší aj LGBTQ komunitu, ktorú bude zastupovať.
Prelomil kód Enigma
Alan Turing bol priekopník v modernej počítačovej vede a kryptológii. Vyvinul Turingov stroj (Turing Machine), teoretický model počítača. V tej dobe sa jednalo o inovatívny nápad a jeho počin nakoniec viedol k vytvoreniu moderných počítačov.
Jeho najslávnejší a najvýznamnejší počin je prelomeniu kódu Enigma počas druhej svetovej vojny, čo malo za následok záchranu tisícov životov a možné “predčasné” ukončenie vojny. Dňa 4. septembra 1939 začal pracovať na prelomení kódu v Bletchley Park. Zariadenie, ktoré Turing zostrojil, bolo schopné dekódovať tajné zašifrované správy. To pravdepodobne spôsobilo, že vojna sa skrátila o dva až štyri roky.
Prenasledovaný za homosexualitu
Alan Turing zomrel 8. júna 1954. Spáchal samovraždu tak, že zjedol otrávené jablko, v ktorom sa mal nachádzať kyanid. Turing bol dlhý čas prenasledovaný kvôli tomu, že bol homosexuál.
Homosexualita bola vo Veľkej Británii zakázaná a mnoho ľudí skončilo v liečebniach, vo väzení alebo dobitých na ulici. Keď Turing priznal svoj sexuálny vzťah s Arnoldom Murrayom, bol britskou vládou obvinený z mravného ohrozovania. Na výber dostal dve možnosti. Buď by dostal trest odňatia slobody, alebo by bol chemicky vykastrovaný. Alan si zvolil druhú možnosť, aby mohol pokračovať vo svojej práci. Po dobu jedného roka musel užívať ženské hormóny, ktoré spôsobili jeho impotenciu a zväčšenie pŕs.
Britský premiér Gordon Brown sa neskôr verejne ospravedlnil za to, že Turing musel trpieť prenasledovanie zo strany vlády v tej dobe. Šesťdesiat rokov po smrti dostal Turing od britskej panovníčky Alžbety II. zriedkavú kráľovskú milosť v prípade odsúdenia za homosexuálne správanie.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Guardian, BBC