Na obnovu Ukrajiny je nevyhnutná astronomická suma. Nová správa odhalila konkrétne čísla
- Nová finančná správa hovorí o odhadovanej cene obnovy krajiny
- Čísla sú astronomické
- Európska únia naďalej poskytuje „prvú finančnú pomoc“
- Nová finančná správa hovorí o odhadovanej cene obnovy krajiny
- Čísla sú astronomické
- Európska únia naďalej poskytuje „prvú finančnú pomoc“
Invázia Ruska spôsobila na Ukrajine do 1. júna priame škody prevyšujúce 97 miliárd eur. Obnova krajiny by si však mohla vyžiadať náklady takmer 350 miliárd eur, vyplýva zo správy, ktorú v piatok zverejnili Svetová banka, ukrajinská vláda a Európska komisia.
Škody v mnohých sektoroch
TASR informácie prevzala z oficiálnej webovej stránky EK a od tlačovej agentúry Reuters. Priame fyzické škody sú podľa správy vysoké najmä v sektoroch bývania, dopravy, obchodu a priemyslu, pričom ničivé dôsledky vojny pocítili predovšetkým v Černihivskej, Doneckej, Luhanskej, Charkovskej, Kyjevskej a Záporožskej oblasti.
Ukrajina tiež utrpela škody vo výške 252 miliárd eur v dôsledku narušenia ekonomických tokov a produkcie, ako aj dodatočných výdavkov spojených s vojnou. Vysídlenie tretiny obyvateľstva by podľa očakávaní malo zvýšiť mieru chudoby z dvoch percent spred vojny na 21 percent.
Autori správy posudzujúcej obdobie od začiatku vojny – 24. februára – do 1. júna odhadujú, že potreby Ukrajiny pri obnove dosiahnu 349 miliárd eur, čo je približne 1,6-násobok hrubého domáceho produktu krajiny z roku 2021.
Podľa odhadov v posudku počas nasledujúcich 36 mesiacov bude potrebných 105 miliárd eur na riešenie naliehavých potrieb, ako je obnova vzdelávacích a zdravotníckych systémov a infraštruktúry, príprava na nadchádzajúcu zimu prostredníctvom obnovenia vykurovania a energie v domácnostiach, podpora poľnohospodárstva a oprava nevyhnutných dopravných ciest.
Bezpečné nakladanie s troskami a výbušninami, vrátane nášľapných mín, tiež predstavuje značné náklady.
Všetky uvedené čísla sú predbežné a počas pokračujúcej vojny pravdepodobne porastú, upozorňuje predmetná správa s tým, že ide o „minimálne“ odhady.
„Vplyv invázie bude pociťovaný celé generácie, rodiny budú vysídlené a rozdelené, naruší sa ľudský rozvoj, zničí sa kultúrne dedičstvo a zvráti sa pozitívny vývoj hospodárstva a chudoby,“ píše sa v danej správe.
Spoločná správa poskytla prvé komplexné zhodnotenie škôd spôsobených vojnou na Ukrajine a položila základy pre financovanie jej plánu obnovy, uviedol ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
Menšia úľava
V súčasnosti sa Európska komisia dohaduje o poskytnutí ďalšej pôžičky pre Ukrajinu, v rámci makro-finančnej pomoci, informuje o tom oficiálna stránka komisie.
Najbližšia finančná pomoc by mala dosiahnuť výšku 5 miliárd eur. Táto pôžička by mala taktiež mať pre Ukrajinu výhodné podmienky, všetky náklady spojené s administratívou a taktiež úrokové náklady by mala pokryť Únia. Pôžička bude splatná dlhodobo.
„Podpora EÚ Ukrajine je neochvejná. Stojíme pri jej statočných ľuďoch srdcom, mysľou a skutkami,“ vyjadrila sa na margo schválenia finančnej pomoci predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová.
Ďalej uviedla, že cieľom tejto „makro-finančnej pomoci“ je „podpora Ukrajiny pri riešení jej bezprostredných finančných potrieb spôsobených brutálnou ruskou inváziou“.
„Ukrajina musí vyhrať túto vojnu, musí znovu získať slobodu a nezávislosť, za ktoré tak odvážne bojuje. EÚ sa bude aj naďalej snažiť, aby sa tak stalo – prevládne solidarita a mier,“ zakončila.
Stále existuje riziko
Na premýšľanie nad koncom vojny je však ešte príliš skoro. Myslí si to aj hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj. „Existuje veľa dôvodov na presvedčenie, že ruská vojna na Ukrajine sa neskončí v tomto roku,“ vyjadril sa.
Podľa jeho slov sa nedá vylúčiť nový útok na ukrajinské hlavné mesto Kyjev alebo útok z bieloruského územia. Zalužnyj zároveň uviedol, že existuje riziko, že Moskva za „určitých okolností“ použije taktické jadrové zbrane.
Dodal, že nie je možné vylúčiť priame zapojenie hlavných mocností do „obmedzenej jadrovej vojny“. Informuje o tom portál Sky News.
Zdroje: TASR, SITA, Európska komisia