Na olympiádu museli nastúpiť hokejistky s respirátormi. Zložili si ich až v poslednej tretine
- V piatok odštartovali Zimné olympijské hry
- Hokejistky hrali v respirátoroch
- V piatok odštartovali Zimné olympijské hry
- Hokejistky hrali v respirátoroch
Hokejový zápas na tohtoročných olympijských hrách mnohých prekvapil. Nebolo to však pre výsledok zápasu. Hráčky Kanady a ROV (Ruský olympijsky výbor) odohrali náročný zápas s respirátormi.
Ako informuje portál CBC, dôvodom mali byť oneskorené výsledky hráčok ROV, pričom šesť z nich bolo ešte minulý týždeň pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19. Po niekoľkodňovej izolácií boli hráčky opäť preventívne testované, aby mohli bezpečne nastúpiť na zápas proti hráčkam z Kanady.
„Tušili sme, že zápas sa odohrá. Len sme čakali na výsledky testov ROV. Akonáhle prišli, boli sme pokojnejšie,“ hovorí útočníčka kanadského tímu Natalie Spoonerová. Oba tímy na hraciu plochu nakoniec nastúpili, no s viac ako hodinovým oneskorením, rovnako ako aj novým „doplnkom“ – respirátorom triedy N95.
Hráčky mali na sebe respirátory počas hry až do začiatku tretej tretiny, keď prišla správa o negatívnych výsledkoch všetkých hráčok ROV. Tie si respirátory zložili a pokračovali v hre bez nich. Kanaďanky sa však rozhodli ponechať si respirátory aj po zvyšok zápasu, informuje BBC.
Napriek značnému obmedzeniu počas celého zápasu obzvlášť v tak náročnom športe však dokázala kanadská reprezentácia obhájiť titul víťazov a poraziť tím ROV 6:1.
Zimné olympijské hry odštartovali už tento piatok. Slovenská reprezentácia sa predstavila v Pekingu hneď niekoľkými známymi menami.
Koronavírus sprevádza nielen tohtoročné Zimné olympijské hry. Podobne tak bolo aj pred dvoma rokmi, keď sa Olympijské hry v Tokiu konali krátko po vypuknutí pandémie.
Kontroverzia Olympijských hier
Pre mnohých športovcov predstavuje účasť na olympijských hrách životný úspech. Tento rok sa však stretajú s veľkou kontroverziou.
Okrem problémov spojených s pandémiou mnohí reagujú aj na politický totalitný režim prevládajúci v Číne, o ktorom dlhodobo informujú svetové médiá. S ním je spájané predovšetkým nechcené sledovanie a podozrenia z porušovania súkromia.
Mnohé krajiny varovali svojich športovcov, aby si nebrali so sebou vlastnú elektroniku. Niektoré z nich dokonca radia zriadiť si novú e-mailovú adresu či použiť iný mobilný telefón, ktorý si vyhradia len na cestu a pobyt v Pekingu.
Výnimkou nie je ani Slovensko
Slovensko, podobne ako Kanada, Veľká Británia či Amerika, vydalo varovania spájajúce sa so situáciou v Číne. Národný bezpečnostný úrad slovenským športovcom odporučil nebrať si do Pekingu osobnú elektroniku.
„Zo záverov slovenských tajných služieb dlhodobo vyplýva, že Čína využíva rôzne formy pôsobenia na krajiny Európskej únie, aby šírila svoj vplyv na všetkých úrovniach spoločenského života. Na to môžu slúžiť aj rôzne informácie, ktoré sa dajú použiť na kompromitáciu alebo vydieranie verejne činných osôb,“ cituje NBÚ TASR.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: CBC, BBC