Na parlamentné voľby na Slovensku chcú dohliadať aj pozorovatelia z Afriky

  • Ministerstvo vnútra SR zaznamenalo záujem volebnej komisie z Etiópie
  • Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára, kandiduje v nich 25 politických subjektov
BeFunky-collage-4
TASR
  • Ministerstvo vnútra SR zaznamenalo záujem volebnej komisie z Etiópie
  • Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára, kandiduje v nich 25 politických subjektov

Portál teraz.sk informuje, že na priebeh parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia 29. februára chcú dohliadať aj zahraniční pozorovatelia. Ministerstvo vnútra SR totiž zaznamenalo záujem volebnej komisie z Etiópie, ale aj Európskeho fóra študentov AEGEE Slovakia.

Priebeh hlasovania a následné sčítavanie výsledkov môže pozorovať každý občan, ktorý to oznámi príslušnej okrskovej volebnej komisii. Pozorovatelia však nesmú narúšať priebeh volieb ani sčítavanie výsledkov. Teraz.sk uvádza, že zákon podľa ministerstva neustanovuje, kto smie byť pozorovateľom, no jediné obmedzenie sa týka kandidáta do NR SR.

„V čase konania volieb sa vo volebnej miestnosti nesmie zdržiavať na čas dlhší, ako je potrebný na hlasovanie. Kandidát môže byť prítomný počas sčítania hlasov, jeho prítomnosť je obmedzená iba počas hlasovania, aby nedochádzalo k ovplyvňovaniu voličov.“ priblížila pre TASR Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra.

zdroj: TASR

 

Zahraniční pozorovatelia v minulosti

„Volebná hodnotiaca misia ODIHR hodnotila predchádzajúce slovenské parlamentné voľby v roku 2016 ako vedené v súťaživom a pluralitnom prostredí. Medzinárodní experti ocenili všeobecné dodržiavanie základných práv a slobôd, vyvážené podmienky na kampaň a vysoký stupeň dôvery verejnosti v nestrannosť volebnej administratívy,“ skonštatoval Parízek.

Čítaj viac TU>>Smer-SD a Vlasť skončili v hodnotení transparentnosti kampaní na posledných miestach. Ako sú na tom ostatné strany?

Na Slovensku boli volební pozorovatelia aj počas prezidentských volieb, kedy pricestovali pricestovali pozorovatelia Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva, informovala TASR. Pozorovatelia mali posúdiť prípravu a priebeh prezidentských volieb z pohľadu dodržiavania medzinárodných záväzkov a pravidiel.

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára, kandiduje v nich 25 politických subjektov. Stáť budú viac ako 12,6 milióna eur. V ére samostatného Slovenska pôjde o ôsme parlamentné voľby v poradí. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: teraz.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá