Na pilotné testovanie prišlo enormné množstvo Slovákov, Matovič je spokojný: Klobúk dole

  • Na Orave a v Bardejove otestovali okolo 141 000 tisíc ľudí
  • Pozitívny výsledok malo takmer 5 600 ľudí, tí sú teraz v karanténe
  • Pilotný projekt podľa Matoviča ukázal opodstatnenosť plošného testovania
  • Na Orave a v Bardejove otestovali okolo 141 000 tisíc ľudí
  • Pozitívny výsledok malo takmer 5 600 ľudí, tí sú teraz v karanténe
  • Pilotný projekt podľa Matoviča ukázal opodstatnenosť plošného testovania

Počas pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovali zdravotníci 140 945 ľudí. O výsledkoch informoval na dnešnej tlačovej besede predseda vlády Igor Matovič. Z otestovaných ľudí bolo 5 594 identifikovaných ako infekčných, ich celkový percentuálny podiel je 3,97 percenta. Premiér je nadmieru spokojný. Pilotný projekt potvrdil opodstatnenosť celoplošného testovania. 

Z odhadovanej maximálnej účasti 155-tisíc ľudí teda na pilotné testovanie prišlo približne 91 percent. Najväčšiu mieru infekčnosti medzi testovanými ľuďmi mal okres Tvrdošín, druhú okres Námestovo, nasledoval okres Bardejov, najmenšiu mieru mal okres Dolný Kubín. V absolútnom vyjadrení najviac infekčných ľudí bolo identifikovaných v okrese Námestovo, a to 1 910. Nasledoval okres Bardejov s 1 569 infekčnými, následne Tvrdošín s 1 078, najmenej infekčných identifikovali v okrese Dolný Kubín, a to 916.

https://www.facebook.com/JaroNadPublic/photos/a.299360403957055/783449565548134/

Na pilotnom testovaní sa podieľalo priamo v teréne 5 063 osôb. V tom isto čase ďalších 1 700 vojakov už pripravovalo celoslovenské testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany nasadil na testovanie celý vojenský zdravotný personál, a to 444 ľudí. Minister tiež poďakoval 920 dobrovoľníkom, ktorí prišli pomáhať bez nároku na honorár.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) potvrdil, že polícia nezaznamenala takmer žiadne incidenty alebo porušenia poriadku počas testovania. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko uviedol, že armáda už poznatky z pilotného testovania zapracováva do ďalšej etapy testovania. „V prvom rade je nám jasné, že budeme potrebovať vytvoriť nie len dostatok personálu na pokrytie jednotlivých odberných miest. Potrebujeme vytvoriť aj dostatočne robustnú zálohu,“ dodal s tým, že ešte budú musieť zlepšiť spoluprácu so samosprávou.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí má po pilotnom testovaní veľkú nádej, že na Slovensku budeme môcť zastaviť nekontrolovateľné šírenie vírusu. „A budeme môcť uchrániť nemocnice a zdravotnícky personál v ďalších týždňoch od katastrofy, ktorá by sa na nás hrnula, keby sme niečo neurobili,“ povedal. Hlavný hygienik SR Ján Mikas opäť všetkých požiadal, aby naďalej dodržiavali protiepidemické opatrenia a minimalizovali tak riziko nákazy.

Na celoplošne testovanie Slovensko potrebuje 20 000 zdravotníkov. V databáze je momentálne 20 000 ľudí, ktorí chcú s testovaním pomôcť, z tohto počtu je 12 000 zdravotníkov.

https://www.instagram.com/p/CGzqCOJAzbC/

Slovensko sa podľa mnohých médií odhodlalo k niečomu, čo dosiaľ spravila akurát megalomanská Čína, kde nedávno otestovali všetkých obyvateľov v zhruba deväťmiliónovom čínskom prístavnom meste Čching-tao.

Nezávislé twitterové konto TwiChen pochádzajúce z Číny upozornilo, že 5,5-miliónové Slovensko, ktorému by s týmto počtom obyvateľov patrila medzi čínskymi veľkomestami až 18. priečka, podstúpi celonárodné testovanie. „Toto je prvá západná krajina, ktorá si vyskúša model národného testovania,“ podotýka a medzi riadkami poukazuje na to, že na podobné čínske opatrenia zatiaľ nenadväzuje žiadna svetová veľmoc ako USA, Spojené kráľovstvo či Nemecko.

Mnoho epidemiológov a medicínskych vedcov na svetových univerzitách obhajuje hromadné testovanie, keďže uvedené riešenie pre vlády štátov znamená, že namiesto tzv. lockdownov akurát pristúpia k izolácii menších skupín infikovaných ľudí. „Toto je krok vpred, o tom niet pochýb. Predstavuje to dobrý príklad. Ak to zafunguje, bude to dobrá správa pre zvyšok sveta,“ uviedol pre The Wall Street Journal Luke O’Neill, profesor biochémie na Trinity College v írskom Dubline.

Článok aktualizujeme.

https://www.facebook.com/UradVladySR/videos/655174965188670

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Najnovšie videá

Trendové videá