Na protestoch vo Francúzsku zomrel mladý hasič: Macron zvoláva bezpečnostné stretnutia
- Nepokoje vo Francúzsku pokračujú
- V noci pri hasení zomrel mladý hasič
- Nepokoje vo Francúzsku pokračujú
- V noci pri hasení zomrel mladý hasič
Situácia vo Francúzsku sa neupokojila ani v nedeľu večer, keď polícia zatkla 157 osôb v celej krajine. Avšak ako uviedlo ministerstvo vnútra, tak spomínané číslo je výrazne nižšie ako deň predtým, keď zatkli až 719 osôb. Ako rezort informuje, počas noci bolo nasadených až 45 000 policajtov, z ktorých traja utrpeli zranenia.
Ako uvádza francúzsky portál Le Monde, vyzerá to tak, že už takmer po týždni sa situácia začína upokojovať, po tom, ako boli za posledný týždeň masívne nasadené bezpečnostné zložky, ktoré zadržali viac ako 3 000 osôb.
Uplynulú noc prezident Emmanuel Macron zvolal aj osobitné bezpečnostné stretnutie, pričom dnes sa plánuje stretnúť s predsedami oboch komôr parlamentu. Na programe má zajtra zase stretnutie s viac ako 200 starostami, ktorých mestá a obce zasiahli v uplynulých dňoch nepokoje.
Minister vnútra dnes ráno informoval o smutnej správe. V Saint-Denis na severnom predmestí Paríža pri požiari v podzemnom parkovisku totiž zahynul 24-ročný hasič. „Všetka moja úprimná a smutná sústrasť jeho rodine, blízkym, kamarátom a BSPP (Parížskemu hasičskému zboru),“ povedal šéf rezortu.
Prečo sa to všetko deje?
Ako sme ťa už pred pár dňami informovali, smrť mladého tínedžera vyvolala vo Francúzsku vlnu násilných protestov. Incident bol zachytený na video, ktoré vyvolalo debatu o správaní francúzskych policajtov.
Mladý 17-ročný Nahel bol v utorok (27. 6.) postrelený policajtom do hrude z bezprostrednej blízkosti po tom, ako ho hliadka zastavila na parížskom predmestí Nanterre.
Na videu, ktoré nakrútila okoloidúca, je vidieť dvoch policajtov, z ktorých jeden na vodiča vystrelil napriek tomu, že na videu nie je vidieť, že by bol ohrozený.
Prokurátor Nanterre Pascal Prache uviedol, že policajt podľa jeho vlastných slov vystrelil, lebo sa bál, že niekoho autom zrazí. Prokurátor dodal, že podľa neho policajt konal nezákonne, pričom momentálne čelí vyšetrovaniu pre dobrovoľné zabitie a bol umiestnený do predbežnej väzby, informuje portál CNN.
Štvrť Nanterre je známa tým, že tu žije pomerne veľa prisťahovalcov. Ako pre agentúru Reuters podotkla šesťdesiatročná Marie, ktorá v Nanterre žije už 50 rokov, v tejto štvrti vždy boli problémy s políciou. „Toto sa musí absolútne zastaviť. Vláda je úplne odtrhnutá od našej reality,“ povedala.
Vražda mladíka alžírskeho a marockého pôvodu vyvolala v krajine sťažnosti na dlhodobé policajné násilie a rasizmus. Tieto tvrdenia však prezident Macron odmieta, podľa neho vo francúzskych orgánoch neexistuje systémový rasizmus. Problémy ako kriminalita a nerovnosť pre občanov v predmestiach veľkých miest nevedia vyriešiť už desaťročia.
Ako upozorňuje CNN, verejnosti neušlo to, že počas toho, čo v krajine horeli autá a protestujúci ničili majetky, sa prezident Macron objavil na koncerte Eltona Johna.
Viaceré francúzske médiá pritom pripomínajú, že sa jeho kabinet snaží vyhnúť práve situácii z roku 2005, keď polícia usmrtila dvoch tínedžerov ukrývajúcich sa pred políciou. Krajinu vtedy zahltili silné protesty až na tri týždne.
Vážnosť situácie
O vážnosti situácie hovorí aj to, že Emmanuel Macron v piatok predčasne opustil summit EÚ v Bruseli, aby predsedal mimoriadnemu zasadnutiu vlády v Paríži o prebiehajúcich nepokojoch po celom Francúzsku. Okrem toho presunul aj svoju návštevu Nemecka, ktorá sa mala začať v nedeľu, uvádza TASR.
Táto jeho trojdňová návšteva mala mať za úlohu posilniť francúzsko-nemecké vzťahy a dať priestor ich lídrom diskutovať o aktuálnych otázkach, hlavne o energetickej politiky až po Čínu, kde sa názorové postoje krajín líšia.
Renomovaný portál Politico pripomína, že Macronova návšteva mala byť prvou štátnou návštevou francúzskeho prezidenta v Nemecku od návštevy Jacquesa Chiraca v Berlíne v roku 2000.
Zdroje: Le Monde, SIU, Reuters, CNN, Politico, TASR