Na Slovákov sa valia búrky. SHMÚ varuje pred krúpami a povodňami, najhoršia situáciu bude v týchto okresoch

  • Teplé dni sa dnešným dňom na Slovensku končia
  • Počasie sa prudko zmení
  • Meteorológovia hlásia búrky, krúpy aj povodne
Na snímke sú dvaja ľudia so psom
Ilustračné foto TASR/Pavel Neubauer
  • Teplé dni sa dnešným dňom na Slovensku končia
  • Počasie sa prudko zmení
  • Meteorológovia hlásia búrky, krúpy aj povodne

Väčšina Slovenska sa dnes večer môže ocitnúť pod hrozbou búrok. Niektoré oblasti neminú ani povodne, upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Výstraha prvého stupňa platí pre viaceré kraje a okresy, s očakávanými búrkami spojenými s prudkými zrážkami, silným vetrom a krúpami. Slovenský hydrometeorologický ústav zároveň varuje pred prívalovými povodňami v niektorých oblastiach.

Pozor na povodne

Na väčšine Slovenska sa môžu v stredu večer vyskytnúť búrky. Hrozia aj povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informuje na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa platí pre celý Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky, Trnavský a Žilinský kraj. Zároveň platí aj pre okresy Poprad a Rožňava. Očakávajú sa tam búrky od 20.00 hod. večer do štvrtka (14. septembra) do 6.00 hod. ráno.

Vyskytnúť sa môžu búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

SHMÚ tiež upozorňuje na prívalové povodne v okresoch Skalica a Senica. Výstraha prvého stupňa tam platí od stredy 20. hodiny večer do štvrtka 2. hodiny ráno. Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach SHMÚ predpokladá výskyt sprievodných povodňových javov mimo tokov.

Koniec teplých letných dní

Hoci leto sa kalendárne oficiálne skončilo, teploty ešte neustúpili. Na niekoľkých staniciach na východe Podunajskej nížiny a na Honte meteorológovia v utorok (12. septembra) namerali 33 stupňov Celzia, píše TASR.

„V Dudinciach sme túto hodnotu v druhej septembrovej dekáde zaznamenali len druhý raz v histórii meraní (od roku 1977), prvý raz to bolo v roku 2015,“ uviedol SHMÚ. Podobne s hodnotou 32 stupňov Celzia to bolo aj v Mochovciach. Rovnako teplo bolo aj v Žiari nad Hronom, kde séria denných rekordov Tmax trvá už tretí deň.

„Ešte dlhšia rekordná séria je na stanici Vígľaš – Pstruša, kde bol rekord prekonaný už štvrtý deň a v Brezne dokonca piaty deň za sebou,“ podotkli meteorológovia. Rekordy podľa nich padajú aj na východe Slovenska, napríklad stanica Somotor mala v utorok druhý rekordne teplý deň.

Dokonca aj na najvyšších horách Slovenska boli zaznamenané extrémne teploty počas posledných dní. Na Lomnickom štíte sa tri dni za sebou zaznamenala priemerná denná teplota nad 10 stupňov Celzia. Rekordy boli aj na Chopku, kde sa vyrovnal septembrový rekord najvyššej priemernej dennej teploty 14,7 stupňa Celzia.

Prudké ochladenie

Prichádza prudká zmena počasia. Už sme ťa stihli informovať v nedávnom článku, že počas stredy (13. septembra) bude počasie priaznivé iba v stredných a východných častiach Slovenska.

V týchto oblastiach zatiaľ žiadnu výstrahu nevydali, ale na západe krajiny sa počasie začne rýchlo zhoršovať, najmä v popoludňajších hodinách, kedy sa očakáva príchod studeného frontu.

S týmto frontom budú postupne prichádzať aj búrky, ktoré sa začnú tvoriť nad Nemeckom a alpskou oblasťou a postupne sa presunú aj na Slovensko. Búrky sa najprv objavia na západe a severozápade krajiny, ale na strednom a východnom Slovensku sa zmena počasia očakáva už v noci zo stredy na štvrtok.

Búrková aktivita vo štvrtok bude dokonca ešte výraznejšia a plošnejšia v porovnaní so stredou. Hrozia prívalové dažde a iné nebezpečné javy spojené s búrkami, varujú meteorológovia so Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SHMÚ, TASR, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá