Na Slovensko mieri piesok zo Sahary. Priprav sa na poriadne špinavé autá a okná
- Ak sa chystáš počas dnešného dňa umývať auto, pár dní ešte počkaj
- V stredu ti ho môže zašpiniť saharský prach
- Ak sa chystáš počas dnešného dňa umývať auto, pár dní ešte počkaj
- V stredu ti ho môže zašpiniť saharský prach
Portál Imeteo informoval, že počas stredajšieho dňa k nám okrem zrážok dorazí aj saharský piesok.
Na oknách a autách už v stredu
V posledných dňoch sme si na území Slovenska užívali pomerne pekné a slnečné počasie. „V priebehu stredy však predsa len dôjde k určitej zmene. Stabilný charakter počasia naruší studený front, ktorý prinesie zrážky, no okrem vlahy k nám stiahne aj saharský piesok. Ten sa nad Európu začne v utorok dostávať vo vysokých koncentráciach,“ píše meteorologický portál.
Web Europe Cities informuje, že nad Alžírskom by sa mala rozpútať silná piesočná búrka, v dôsledku ktorej sa tony piesku „vymrštia do vyšších vrstiev atmosféry a následne v silnom južnom prúde zamieria nad Európu“.
Uviedli ďalej, že v utorok večer sa saharský piesok dostane nad Nemecko, Česko a Rakúsko. Už v noci z utorka na stredu sa dostane „saharský prach“ aj nad Slovensko. Imeteo ďalej informuje, že v stredu sa začnú nad naše územie nasúvať zrážky.
„Dažďové kvapky tak v stredu ráno začnú na seba viazať jednotlivé prachové zrnká a saharský piesok vďaka kvapkám začne dopadať na zem. Dážď postupne stiahne saharský piesok k zemi na celom Slovensku, a tak v stredu počítajte s tým, že sa na autách vytvorí vrstva piesku,“ uzatvárajú meteorológovia.
Saharský prach na našich autách je nám však už pomerne známy. Okná aj dopravné prostriedky sme čistili aj minulý rok. „Silné južné prúdenie prinieslo nad našu oblasť veľké množstvo saharského prachu, čo bolo možné identifikovať aj na sfarbení oblohy,“ písalo SHMÚ 15. júla minulého roku. „Po prechode frontu sa vzduch vyčistil a obloha sa znova sfarbila namodro,“ dodali.
Pri umývaní prachu buď opatrný
Ak sa pokúsiš prachu zbaviť, buď opatrný pri výbere spôsobu umývania. Nesprávnou voľbou totiž môžeš situáciu zhoršiť a poškodiť si lak, pretože pôsobí abrazívne.
„Základom je, aby sme auto čo najskôr umyli. Ak sa totiž piesok zapečie do vrchnej časti laku, pôjde dolu obyčajným umytím na bezkontaktných autoumyvárňach len veľmi ťažko. Zdôrazňujem tiež, že najdôležitejšie je, aby sa človek vyhol umývaniu kefami. Tie predstavujú najhorší možný variant,“ hovorí pre Startitup detailingové štúdio DDelux, ktoré poskytuje aj niekoľko ďalších odporúčaní.
Jedným z nich je aj aplikácia aktívnej peny či následné umývanie výhradne demineralizovanou vodou.
„Samozrejme, keď bude 3 dni za sebou pršať saharský prach, asi nemá význam umývať auto zakaždým. Akonáhle ale vieme, že spomínaný problém ustúpi, nie je dobré čakať. Čím dlhšie čakáme, tým väčšmi sa prach prichytí na lak a pôjde to horšie dole,“ uzatvára detailingové štúdio DDelux.
Zdroje: imeteo, Facebook/SHMU, europe-cities.com