Na Slovensko mieri toxický mrak plný nebezpečného oxidu. Vie vyvolať veľké zdravotné ťažkosti
- Oxid siričitý z islandskej sopky mieri na Európu
- Môže spôsobiť problémy
- Odborníci však tvrdia, že nie je dôvod pre paniku
- Oxid siričitý z islandskej sopky mieri na Európu
- Môže spôsobiť problémy
- Odborníci však tvrdia, že nie je dôvod pre paniku
Meteorológovia varujú pred blížiacim sa oblakom oxidu siričitého, ktorý sa šíri z islandskej sopky smerom k Európe. Tento fenomén je podľa informácií denníku The Sun výsledkom nedávnej erupcie na polostrove Reykjanes, ktorá je súčasťou série sopečných výbuchov trvajúcich od novembra minulého roka.
Britská meteorologická služba Met Office informovala o pohybe oblaku: „Oblak oxidu siričitého pochádzajúci z islandskej sopky prešiel nad Spojeným kráľovstvom vo vysokých vrstvách atmosféry a v najbližších hodinách sa presunie na juhovýchod.“ Predpokladajú, že oblak zotrvá nad Spojeným kráľovstvom až do stredajšieho večera.
Môže spôsobiť problémy
Hoci prítomnosť oxidu siričitého vo vzduchu môže spôsobiť zdravotné ťažkosti ako bolesť hrdla, pálenie očí či príznaky podobné chrípke, odborníci zatiaľ nevidia dôvod na paniku.
„Pokračujeme v monitorovaní akéhokoľvek úniku oxidu siričitého z Islandu, pričom súčasné predpovede naznačujú len malý vplyv na znečistenie povrchového ovzdušia Spojeného kráľovstva v nadchádzajúcich dňoch,“ ubezpečujú meteorológovia.
Oxidy síry sa síce dostanú aj nad Česko, ale vo veľkých výškach, takže by nemali mať priamy vplyv na obyvateľov. Napriek tomu odporúčajú zvýšenú opatrnosť pre zraniteľné skupiny, ako sú malé deti a starší ľudia.
Táto situácia je dôsledkom intenzívnej sopečnej aktivity na Islande. Od novembra minulého roka zasiahlo polostrov Reykjanes už šesť sopečných erupcií. Posledná z nich, ku ktorej došlo 29. mája 2024, viedla k vyhláseniu núdzového stavu a evakuácii 3800 obyvateľov pobrežného mesta Grindavik.
Slováci pracujú v zlom ovzduší
Znečistené ovzdušie a prírodné prostredie spôsobuje alebo zhoršuje prejavy chronických a závažných ochorení. Negatívne ovplyvňuje zdravie a kvalitu života ľudí, ktorí priamo pracujú v profesiách s vysokou mierou znečistenia.
Podiel takýchto pracovníkov na celkovej zamestnanosti je v jednotlivých európskych krajinách rôzny. Najvyšší podiel povolaní s vysokou mierou znečistenia je podľa najnovšej analýzy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) na Slovensku a v Českej republike, kde dosahuje 9 percent. Najmenej, 2 percentá, má Portugalsko a Rakúsko.
Niektoré zamestnania, najmä v ťažobnom priemysle, sú systematicky vysoko znečisťujúce naprieč Európou alebo vo väčšine krajín. Iné povolania sú typické pre krajinu alebo región. V Česku či na Slovensku je veľa vodičov ťažkých nákladných vozidiel.
V Belgicku, Holandsku či Švédsku zase prevažujú pracovníci v lesníctve a príbuzných odvetviach. Čo je však závažným zistením pre celú Európu, v poslednom desaťročí krajiny nezaznamenali žiadúci pokles podielu vysoko znečisťujúcich povolaní.
Profesie so znečisťujúcim vplyvom sú nerovnomerne rozmiestnené. Nadmerne sú zastúpené medzi mužmi, pracovníkmi s nižším a stredným vzdelaním a vo vidieckych oblastiach. Kontrast je najviac viditeľný práve na Slovensku.
Prácu s vysokou mierou znečisťovania tu má podľa OECD 14 percent pracujúcich mužov a necelé dve percentá pracujúcich žien. Muži častejšie ako ženy pracujú vo viac znečisťujúcich odvetviach, ako sú verejné služby a doprava. Pre ženy sú typické menej znečisťujúce sektory, ako sú vzdelávacie, reštauračné či administratívne činnosti.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: The Sun, Met Office, TASR