Na Slovensko po rozlúčke s MiG-mi mieria stíhačky F-16. Vieme, kedy sa tak stane
- Na dodávky F-16 bude slúžiť upravený harmonogram
- Prvé by mali prísť v druhom štvrťroku 2024
- USA ocenili slovenskú pomoc Ukrajine
- Na dodávky F-16 bude slúžiť upravený harmonogram
- Prvé by mali prísť v druhom štvrťroku 2024
- USA ocenili slovenskú pomoc Ukrajine
Výroba a dodávky stíhačiek F16 pre ozbrojené sily SR (OS SR) by sa mali uskutočniť podľa upraveného harmonogramu, teda prvá dodávka lietadiel do SR prebehne v druhom štvrťroku 2024, uviedol štátny tajomník ministerstva obrany SR (MO SR) Marian Majer počas svojej návštevy Spojených štátov (USA).
Hlavným cieľom slovenskej obrannej delegácie v USA je prvé kolo obranných rozhovorov v Pentagone vo formáte High Level Defense Group, ktoré sa týka obranných politík USA, Európy a Severoatlantickej aliancie (NATO), situácie v agresii Ruska na Ukrajine, vzájomnej vojenskej spolupráce alebo ďalšieho prehĺbenia bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a USA.
V rámci návštevy USA naplánovali viacero stretnutí napríklad so spoločnosťou Lockheed Martin, ktorá pre vzdušné sily vyrába viacúčelové stíhacie lietadlá F-16, a taktiež sa mala delegácia na čele so štátnym tajomníkom stretnúť s riaditeľom Defense Security Cooperation Agency (DSCA) Jamesom Hurschom a na Ministerstve zahraničných vecí USA s podtajomníčkou Jessicou Lewis.
„USA je pre Slovensko najdôležitejší partner v rámci bilaterálnej obrannej politiky a môžem potvrdiť, že naše vzťahy sú na vynikajúcej úrovni. Jedným z dôkazov je aj Dohoda o obrannej spolupráci (DCA) medzi Slovenskom a USA, týkajúca sa posilnenia bilaterálnej obrannej spolupráce, podpísaná vo februári tohto roka,“ uviedol na sociálnej sieti Majer.
USA cenia podporu Kyjeva
Počas prvého dňa rokovaní podľa Majera americkí partneri vysoko ocenili doterajšiu a pokračujúcu podporu SR pre Ukrajinu, potvrdili dodanie stíhačiek F-16, navrhli možnosti ďalšieho využitia programu Foreign Military Sales na pokračovanie modernizácie OS SR, zaujímali sa o vývoj slovenskej verejnej mienky v otázke vojny na Ukrajine, vzťahu k Rusku a členstvu v NATO a avizovali grant zo špeciálneho fondu americkej vlády na ďalší modernizačný rozvoj OS SR.
„Najmä posledný bod, v prípade potvrdenia, bude mať značný pozitívny dopad na prebiehajúcu modernizáciu OS SR a je odrazom prehlbujúcich a rozširujúcich sa vzájomných vzťahov USA a Slovenska,“ dodal Majer.
Symbolická rozlúčka s MiG-mi
Rezort obrany, ako aj široká verejnosť sa dnes tzv. „uzemnením“ stíhacích lietadiel MiG-29 symbolicky rozlúčili s týmito ikonickými strojmi, ktoré od vzniku samostatnej Slovenskej republiky tvorili až doteraz základ nadzvukového taktického letectva SR.
Letecká derniéra MiG-ov sa uskutočnila počas Medzinárodných leteckých dní SIAF 2022 v priestoroch Leteckej základne Malacky – Kuchyňa.
„V prospech ochrany vzdušného priestoru SR odviedli MiG-y počas dlhých rokov pre naše ozbrojené sily dobrú službu. Celkovo s nimi naši piloti nalietali vyše 20 240 hodín pri plnení množstva cvičných a operačných úloh. Pre SR však neexistuje žiadna perspektíva použitia techniky sovietskeho typu v budúcnosti. Táto technika nie je kompatibilná s našimi spojencami v NATO a nie je možné ju modernizovať, pričom jej prevádzkyschopnosť a bojaschopnosť je ovplyvňovaná nízkou spoľahlivosťou,“ uviedol minister Naď s tým, že udržanie požadovanej miery spôsobilosti, pri zachovaní súčasného stavu, by bolo z dlhodobého hľadiska personálne aj ekonomicky veľmi náročné.
Uzemneniu MiG-ov predchádzalo podpísanie dohody medzi Slovenskom, Českom a Poľskom o ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ktorú budú od 1. septembra 2022 do 31. decembra 2023 zabezpečovať české a poľské vzdušné sily.
Práve Česko (so stíhačkami Gripen) a Poľsko (so stíhačkami F-16) dočasné vyplnia spôsobilosť, ktorú Slovensko opäť plnohodnotne nadobudne po dodaní stíhacích lietadiel F-16 zo strany USA.
V rámci delenia ČSFR, ako aj deblokácie ruského dlhu bolo na Slovensko v 90. rokoch dodaných celkovo 24 kusov jednomiestnych a dvojmiestnych MiG-ov.
Lietadlá MiG-29 prešli čiastočnou modernizáciou v rokoch 2004 – 2006, keď boli vybavené vyspelejšími komunikačnými a navigačnými prostriedkami a systémami kompatibilnými s technikou NATO.
Zdroj: SITA