Na Slovensko príde revolučný spôsob platenia. Mobilom to zvládneš aj bez signálu či terminálu
- S príchodom digitálneho eura sa otvárajú nové spôsoby, ako platiť za služby a produkty
- Zisti, ako bude digitálna hotovosť fungovať v praxi
- S príchodom digitálneho eura sa otvárajú nové spôsoby, ako platiť za služby a produkty
- Zisti, ako bude digitálna hotovosť fungovať v praxi
Digitálna hotovosť je dostupná pre každého, či už ide o súkromnú osobu alebo firmu. Používať ju môže každý kdekoľvek na svete a v ktorúkoľvek hodinu. S príchodom digitálneho eura sa otvoria nové spôsoby, ako platiť za služby a produkty.
Viac o tomto inovatívnom riešení napísal Dušan Jurčák vo svojom najnovšom príspevku. Ako výkonný riaditeľ úseku platobných systémov a peňažnej hotovosti Národnej banky Slovenska podáva dôkladné informácie o výhodách digitálneho eura.
Ako bude digitálne euro fungovať?
Európska centrálna banka (ECB) spolu s centrálnymi bankami krajín Eurozóny začali koncom minulého roka prípravu na zavedenie digitálneho eura. Po dvoch rokoch skúmania sa rozhodli v nasledujúcich dvoch rokoch pripraviť a schváliť potrebné zákony, pravidlá, infraštruktúru a vybrať dodávateľov. Na konci tohto obdobia sa rozhodne, či projekt prejde do konečnej fázy.
Jurčák naznačil, ako by mohlo digitálne euro fungovať. Predstav si, že sedíš na čaji v malej horskej dedinke a máš pri sebe už len pár drobných.
„Nie je signál a naokolo žiaden platobný terminál potrebný pre platbu kartou či inteligentnými hodinkami. Neostáva vám nič iné, ako si požičať od niekoho v miestnosti. Onedlho môže byť všetko inak. Digitálne euro vám v takejto situácii umožní zaplatiť priamo, okamžite – z ruky do ruky presne ako s hotovosťou. Rozdiel bude len v tom, že to urobíte mobilom,“ vysvetlil.
„Hovoríme o digitálnej forme hotovosti, ktorá bude dostupná vo všetkých kútoch eurozóny. Zásadnou výhodou bude jej dostupnosť v off-line podobe tak ako hotovosť v peňaženke. Všetko sa udeje okamžite, ako keby ste z nej vytiahli hotovosť. To nám poskytne väčšiu slobodu, pričom to všetko bude bezpečné a dôkladne chránené, vrátane súkromia jednotlivých používateľov,“ priblížil ďalej odborník.
Dve peňaženky k dispozícii
Jurčák zdôrazňuje vo svojom príspevku aj hlavné výhody digitálneho eura. Povinná akceptácia platí vo všetkých krajinách eurozóny, ale legislatíva môže určiť výnimky.
Používanie digitálneho eura je bezplatné a je dostupné v celej eurozóne. Môžeš ho používať aj offline, poskytuje vysokú úroveň súkromia a umožňuje okamžité zúčtovanie platieb. Digitálne euro je navyše inkluzívne, takže nikto v eurozóne nie je z jeho bežného používania vylúčený.
Každý si bude môcť zriadiť dve peňaženky, jednu fyzickú a jednu digitálnu. „Najskôr si zriadite digitálnu peňaženku vo Vašej komerčnej banke. Do svojej digitálnej peňaženky si vložíte peniaze hotovostným vkladom alebo bezhotovostným prevodom z bankového účtu. Digitálne eurá, ktoré máte uložené vo Vašej digitálnej peňaženke, môžete používať pri platení za tovary a služby,“ priblížil odborník.
Peniaze z digitálnej peňaženky si budeš môcť kedykoľvek previesť späť na bankový účet.
Podľa Jurčáka bude možné digitálnym eurom platiť za akékoľvek malé až stredne veľké nákupy, a to v kamenných obchodoch aj online.
„Umožní priame platby, online a off-line, z digitálnej peňaženky pomocou mobilného telefónu alebo inteligentných hodiniek. Bude to rovnaké, ako keď kolegovi vraciate hotovosť, ktorú Vám predtým požičal. Pri cestách do iných krajín eurozóny nemusíte so sebou brať hotovosť. Navyše sa vyhnete poplatkom za výber hotovosti z bankomatov v celej eurozóne,“ dodal Jurčák.
Väčšina Slovákov musí „škrtiť“ výdavky
Väčšina Slovákov dokáže pokryť základné životné náklady, avšak musí značne škrtiť svoje výdavky. Vyše polovica (57 %) oslovených Slovákov sa začala obmedzovať a znižuje dobrovoľné výdavky. Dôslednejšie tiež sledujú, na čo míňajú svoje peniaze. Vyplýva to z pulzného prieskumu spoločnosti Intrum o finančnej situácii a postojoch spotrebiteľov.
„Väčšina Slovákov tvrdí, že je schopná pokryť základné životné náklady, avšak na ostatné jej zostáva málo. Aby sa udržali nad vodou, značne škrtia výdavky, a to aj na úkor zdravia. Pretrvávajúci tlak na rodinné rozpočty má vážne dôsledky na duševné zdravie a celkovú životnú pohodu,“ zhodnotil výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil.
Podľa prieskumu 78 % Slovákov si je istých, že dokáže každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty. Avšak len necelá polovica (46 %) uviedla, že má taký príjem, s ktorým s istotou dokáže hospodáriť bez rizika, že niekedy nejaký účet nezaplatí alebo sa ešte viac nezadlží. Z oslovených Slovákov 36 % uviedlo, že si je istých, že si bude môcť dovoliť pohodlnú dovolenku. Priemer EÚ je pritom 48 %.
Najviac pod tlakom pri hospodárení s peniazmi sa cítia ľudia v strednom veku (44 – 64 rokov). Náklady na život, rodinné záväzky a hypotéky pohlcujú 58 % ich mesačných príjmov.
Zdroje: Národná banka Slovenska, TASR