Na Slovensko sa hrnie africký vzduch. Meteorológovia varujú pred tropickými návalmi

  • Po niekoľkých chladnejších dňoch sa na Slovensko vráti letné počasie
  • Teploty môžu prekročiť 30 °C
  • Koncom víkendu dorazia aj búrky
fontána družba
Ilustračná fotografia TASR/Pavel Neubauer
  • Po niekoľkých chladnejších dňoch sa na Slovensko vráti letné počasie
  • Teploty môžu prekročiť 30 °C
  • Koncom víkendu dorazia aj búrky

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) dnes predpovedá, že počasie bude prevažne polooblačné až oblačné, miestami s prechodnou veľkou oblačnosťou. Na severných a východných častiach krajiny sa môžu objaviť prehánky a výnimočne aj búrky.

Najvyššie denné teploty sa budú pohybovať medzi 22 až 27 °C, pričom v Žilinskom kraji, na hornom Spiši a Horehroní budú teploty len okolo 20 °C. Na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa očakáva teplota okolo 12 °C. Vietor bude prevažne slabý, v západnej polovici Slovenska so západným až severozápadným smerom a rýchlosťou 5 až 25 km/h.

Meteorológovia predpovedajú zrážky do 5 milimetrov, pri búrkach ojedinele až okolo 15 milimetrov. Po prechode studeného frontu sa Slovensko nachádza v chladnejšom, severozápadnom prúdení, čo prináša nižšie teploty a oblačné počasie. Avšak postupne by sa malo počasie zlepšovať a teploty budú stúpať.

Vráti sa leto

Vo štvrtok sa tým pádom teploty ešte udržia pod letnou hranicou. V piatok však dôjde k výraznej zmene. Ako informuje portál iMeteo.sk naše územie začne ovplyvňovať tlaková výš, ktorá prinesie slnečné počasie a vyššie teploty.

V piatok sa teploty budú pohybovať medzi 20 až 26 °C, pričom na západe a juhovýchode Slovenska môžu teploty prekročiť 25 °C. Cez víkend bude oteplenie ešte výraznejšie vďaka tlakovej výši nad Balkánom, ktorá zabezpečí prílev teplého vzduchu z Afriky.

Na snímke žena drží teplomer, ktorý ukazuje 45 stupňov Celzia
zdroj: TASR/DPA

V sobotu sa teploty na celom území dostanú nad 25 °C a na západe, východe a juhu môžu dosiahnuť až 30 °C. Teplé počasie bude pokračovať aj v nedeľu, s maximálnymi teplotami od 27 do 33 °C.

Ako však dodáva portál Počasie & Radar, tentokrát by mali horúčavy byť o niečo znesiteľnejšie. Teplý vzduch prúdiaci na územie Slovenska bude totiž suchší, čo znamená relatívne nízku vlhkosť a rosné body. Inými slovami, bude menej dusno. Tento stav by mal platiť minimálne do konca týždňa.

Na konci víkendu sa počasie opäť zmení, keďže cez Európu začne postupovať studený front, ktorý v nedeľu večer a v noci prinesie ďalšiu výraznú zmenu počasia. V Nemecku, Česku, Poľsku a Rakúsku sa očakávajú silné búrky, ktoré postupne zasiahnu aj Slovensko.

Ako sa chrániť?

Letné horúčavy prinášajú zdravotné riziká ako prehriatie organizmu, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Je dôležité dodržiavať pitný režim – odporúča sa vypiť 1,5 až 3 litre tekutín denne, ideálne čistú vodu alebo minerálky s nízkym obsahom minerálov, odporúča agentúra SITA. Deti, seniori a fyzicky pracujúci ľudia by mali prijímať viac tekutín a vyhýbať sa kofeínu a alkoholu.

Podľa hlavnej hygieničky SR Tatiany Červeňovej by mali ľudia piť častejšie a v menších dávkach, ideálne ešte predtým, než pocítia smäd. Nápoje by mali byť vlažné, nie ľadové, aby sa telo lepšie prispôsobilo teplotným zmenám.

Pre deti je najlepšia čistá voda, neperlivé minerálne vody a nesladené ovocné či bylinkové čaje. Pre dojčatá a malé deti nie je vhodná voda s obsahom fluoridov nad 1,5 mg/l.

Seniori by mali dbať na pravidelný prísun tekutín, približne 1,5 až 2 litre denne, a uprednostniť vody s nízkou mineralizáciou. Vody s vysokým obsahom sodíka nie sú vhodné pre osoby s kardiovaskulárnymi ochoreniami, seniorov ani malé deti.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá