Na Slovensko sa rúti dážď, ktorý prinesie „africkú nočnú moru šoférov“ (PREDPOVEĎ)

  • Nad naším územím sa v atmosfére nachádza veľké množstvo saharského prachu
  • Ten bude padať spoločne so zrážkami
Žena s dáždnikom v ruke a špinavé auto.
Ilustračné foto Freepik/@wavebreakmedia_micro, Freepik/@freepik
  • Nad naším územím sa v atmosfére nachádza veľké množstvo saharského prachu
  • Ten bude padať spoločne so zrážkami

Veľké množstvo saharského prachu sa vznáša v atmosfére nad naším územím. Zostane tu až do konca týždňa. S príchodom zrážok tento prach spadne na zem. Saharský prach z Afriky sa dostáva aj nad Slovensko a s dažďom alebo prehánkami sa spojí s kvapkami vody a spolu dopadnú na povrch.

Ako informuje portál iMeteo.sk, v najbližších dňoch nás čaká dážď a prehánky. To znamená, že prach spojený s vodou môže znečistiť autá a iné predmety na zemi časticami z afrického kontinentu.

Rozlúčime sa s ním až v nedeľu

Saharský prach zostane vo vzduchu nad Slovenskom až do konca týždňa. Model SKIRON ukazuje, že v piatok môže byť na Slovensku až 26 miligramov prachu na meter štvorcový, ak bude pršať.

Ak pršať nebude, prach zostane v atmosfére a bude viditeľný aj tak. Zrážky budú len občasné alebo v podobe krátkych prehánok.

Hoci koncentrácia prachu nebude príliš vysoká, bude sa udržiavať niekoľko dní a ovplyvní to napríklad farbu oblohy. Obzvlášť pri východe a západe slnka si všimneme, že obloha bude mať žltkastý odtieň. Saharský prach nad naším územím tiež zníži viditeľnosť.

Priprav sa na to, že autá, balkóny, okná a terasy môžu byť trochu znečistené. S prachom sa rozlúčime až v nedeľu.

Dážď alebo prehánky

Dnes (8. februára) bude oblačno až zamračené, ojedinele hmla. Na viacerých miestach dážď alebo prehánky, na juhozápade územia a juhu Banskobystrického kraja menej zrážok.

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke, od približne 1 000 metrov nad morom, na severe a východe spočiatku aj v nižších polohách, sneženie alebo dážď so snehom, podvečer postupne sneženie od asi 1 500 metrov nad morom. Zrána treba ojedinele počítať aj s poľadovicou.

muž drží dáždnik, kým prší
zdroj: Unsplash/Osman Rana

Najvyššia denná teplota 8 až 14 stupňov Celzia, v Žilinskom kraji, na Horehroní a väčšinou aj na východe Slovenska 2 až 8 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa zrána bude pohybovať okolo -3 stupňov Celzia, večer sa oteplí a teplota bude okolo jedného stupňa Celzia.

Fúkať bude juhozápadný až západný vietor rýchlosťou 3 až 8 m/s (10 až 30 km/h), večer na Orave, pod Tatrami ojedinele okolo 11 m/s (40 km/h), a v nárazoch okolo 18 m/s (65 km/h). Na východe územia väčšinou, a dopoludnia aj v Žilinskom kraji, sa očakáva len slabý vietor. Avšak na hrebeňoch hôr bude búrlivý vietor až víchrica.

Teplotné anomálie

SHMÚ (Slovenský hydrometeorologický ústav) informuje, že medzi rozsiahlym nízkotlakovým územím nad severnou polovicou Európy a vysokotlakovou oblasťou nad južnou Európou sa aktuálne presúva západným smerom veľmi teplý vzduch do našej oblasti, ktorý môže spôsobovať teplotné anomálie.

Okrem relatívne teplého počasia bolo na niektorých miestach aj veterné. Na juhozápade a v podtatranskej oblasti dosahovali nárazy vetra miestami okolo 70 km/h. Ešte silnejší vietor pozorujeme na horách, ako napríklad na Chopku, kde predvčerom ráno dosiahol najsilnejší náraz rýchlosť okolo 170 km/h.

Nadpriemerne teplé a miestami veterné počasie sa očakáva minimálne do pondelka budúceho týždňa. Postupne však môžeme očakávať nárast oblačnosti a miestami aj občasné už spomínané dažďové zrážky.

Znepokojujúci polárny vortex

Ako sme ťa informovali, meteorológov znepokojuje nadchádzajúci polárny vortex, ktorý s prichádzajúcim otepľovaním stratosféry zásadne ovplyvní počasie nielen na severo-americkom kontinente v Eurázii a Európe.

Najväčšie zmeny meteorológovia očakávajú v druhej polovici februára.

Polárny vír je veľká cirkulácia vzduchu v hornej atmosfére, predovšetkým v stratosfére a siahajúca do troposféry. Tá sa počas zimných mesiacov zvyčajne sústreďuje v blízkosti polárnych oblastí. Vyznačuje sa silnými západnými vetrami, ktoré krúžia okolo polárnych oblastí a pomáhajú obmedzovať studený vzduch v Arktíde.

Počas období narušenia normálne stabilný polárny vortex slabne a môže sa rozdeliť na dva alebo viac menších vírov, čo vedie k narušeniu typického cirkulačného vzoru.

Toto narušenie môže mať za následok pohyb studeného polárneho vzduchu smerom na juh, čo môže potenciálne ovplyvniť počasie v nižších zemepisných šírkach, vrátane potenciálu nižších teplôt a zvýšeného sneženia v niektorých regiónoch.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: iMeteo.sk, SITA, FB/Slovenský hydrometeorologický ústav, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá