Na Slovensko sa rúti „kat leta“. Vieme, ktoré okresy si od horúčav uľavia ako prvé
- Prvé búrky na našom území začnú vznikať vo večerných hodinách
- Horúcemu vzduchu dáme definitívne zbohom
- Prvé búrky na našom území začnú vznikať vo večerných hodinách
- Horúcemu vzduchu dáme definitívne zbohom
Od 13. augusta na Slovensku bojujeme s vlnou horúčav. Ako informuje Počasie & Radar, počas uplynulého víkendu boli na Slovensku zaznamenané aj teploty cez 35 °C (na juhovýchode) a cez 30 °C na severe. Dnešný deň je by mal byť posledným, keď budú teploty dosahovať tieto hodnoty. 30 stupňov Celzia však nemožno vylúčiť ani v utorok (29. 8.), a to najmä na juhovýchode krajiny.
Horúce leto zastaví zvlnený studený front, ktorý evidujeme už od piatku. V dôsledku neho sa na západe a strede územia ochladí už v utorok, vo východných častiach v stredu (30. 8.). Tento front so sebou prinesie početné prehánky, no aj intenzívne búrky. Počas týchto dní sa budú teploty pohybovať na úrovni od 18 do 24 stupňov Celzia.
Počas prvého septembrového dňa sa prúdenie teplého vzduchu obnoví, no vzduch nebude taký horúci ako počas uplynulých dní. Dobrou správou je, že ten by sa už na našom území v tomto roku objavovať nemal. Dni tak budú príjemné a slnečné, keďže teploty budú dosahovať 22 stupňov Celzia na severe a cca. 28 stupňov Celzia na juhu Slovenska.
Teplotne nadnormálne leto
Tohtoročné leto sa skončí ako teplotne silne nadnormálne. Od začiatku meteorologických meraní na našom území bude asi desiate najteplejšie. V minulosti sa takéto teplé leta nevyskytovali, všetky sa vyskytli v tomto storočí. Uviedol pre TASR klimatológ Pavel Matejovič.
„Zvláštnosťou na tomto lete bolo aj to, že najvýraznejšia vlna horúčav sa vyskytla v druhej polovici augusta. V minulosti sa v druhej polovici tohto letného mesiaca zvyklo už ochladzovať, čo je dôsledkom skracovania dní a predlžovania nocí. Teraz to bolo naopak, pričom bežne sa vyskytovali aj tropické noci, keď minimálna teplota neklesala pod 20 stupňov Celzia,“ povedal Matejovič.
Ďalším znakom tohtoročného teplotne silne nadnormálneho leta bolo dusné počasie. Bolo to dôsledkom vlhkého a teplého vzduchu, ktorý na Slovensko prúdil od juhozápadu po zadnej strane tlakovej výše nad Stredomorím. Povrchové vody oceánov boli podľa klimatológa rekordne teplé, a preto sa z nich vyparilo aj veľa vody.
„Zvýšený obsah vodnej pary v atmosfére spôsoboval, okrem iného, aj silné búrky, ktoré boli sprevádzané prívalovými zrážkami, silným vetrom a krupobitím,“ vysvetlil.
Otepľovanie podľa Matejoviča naberá na dynamike a ustavične sa zrýchľuje. Zároveň ho môžu urýchliť aj takzvané kladné spätné väzby. Týka sa to najmä vodnej pary, ktorá môže globálnu teplotu ešte viac zvýšiť.
„Jej zvýšený objem v atmosfére však spôsobuje aj iné extrémne prejavy počasia, týka sa to najmä silných búrok a nebezpečných atmosférických javov, ktoré sú s nimi spojené. Toto všetko potvrdilo aj počasie tohtoročného leta,“ opísal.