Na Slovensko sa rúti mohutná „bombogenéza“: Pozor, v Európe udrie mimoriadne silný vietor (PREDPOVEĎ)

  • Nad Atlantickým oceánom sa sformuje bombogenéza
  • Ovplyvní počasie v Európe vrátane Slovenska
  • Pripraviť sa treba na silný vietor
Bombogenéza prinesie na Slovensko ničivé počasie a extrémne silný vietor do Európy
Ilustračné foto Wikimedia Commons, Archív Canva
  • Nad Atlantickým oceánom sa sformuje bombogenéza
  • Ovplyvní počasie v Európe vrátane Slovenska
  • Pripraviť sa treba na silný vietor

Slovensko čaká náročný víkend. Očakávať môžeme veľmi silný vietor i výrazné zrážky. Nad východom Atlantického oceána sa totiž sformuje bombogenéza.

Ako píše iMeteo, ide o zaujímavý meteorologický jav odborne nazývaný aj rapídna cyklogenéza. Dá sa povedať, že je to vlastne tlaková níž, ktorá sa ale mimoriadne rýchlo a výrazne prehlbuje. To so sebou prináša nepriaznivé počasie a tentokrát to zažijú viaceré časti Európy.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) však vydal varovania pred silným vetrom už aj na dnes – štvrtok 17. októbra. Výstraha prvého stupňa platila v skorých ranných hodinách na väčšine slovenského územia, no neskôr ju meteorológovia upravili a zaviedli len pre okresy na západe krajiny.

Rovnaké výstrahy platia aj v piatok. Konkrétne ide o okresy na severozápade od Púchova až po Skalicu, ďalej Malacky a Bratislavu, ale aj stred západného Slovenska od Bánoviec nad Bebravou cez Piešťany až po južný okres Levice. Vietor môže v nárazoch dosahovať 55 až 75 kilometrov za hodinu, respektíve do 21 metrov za sekundu.

Mimo toho nás však čaká jasný až polooblačný deň. Zrážky sa vyskytnú len výnimočne a aj tie budú veľmi slabé. Teplota cez deň vo štvrtok dosiahne 12 až 17 stupňov Celzia.

Bombogenéza

Podľa iMeteo situácia nad Atlantikom zatiaľ nevyzerá veľmi nadštandardne. V oblasti pôsobí výrazná tlaková níž, no takých sa tu ročne vyskytne viacero. Bombogenéza sa tu objaví počas soboty a SHMÚ jej vplyv na Slovensku predpovedá na nedeľu.

Počas prvého víkendového dňa sa tlaková níž nad Atlanickým oceánom začne prehlbovať. Rapídna cykolegenéza nastane, keď tlak vzduchu uprostred níže poklesne aspoň o 24 hektopascalov (hPa) počas 24 hodín. Najbližšia bombogenéza má zaznamenať prehĺbenie až o 32 hPa.

V sobotu ráno sa začne presúvať k Veľkej Británii s tlakom na úrovni 990 hPa. Večer však ešte poklesne a do nedeľňajšieho rána bude dosahovať približne 958 hPa.

Počasie ovplyvní najmä na severozápade Európy, respektíve v Škótsku a Škandinávii. Priniesť môže nárazový vietor o sile 120 kilometrov za hodinu. Treba preto počítať s materiálnymi škodami. Varovania budú s istotou platiť aj na všetkých britských ostrovoch, vo Francúzsku, Nemecku či Dánsku.

Vietor má pritom ešte viac zosilnieť v pondelok, čo spôsobí ďalšia silnejúca tlaková níž nad Azorskými ostrovmi.

Počasie na Slovensku

Podľa SHMÚ bombogenéza ovplyvní počasie na Slovensku o niečo menej ako na Západe. V noci na nedeľu môžu teploty klesnúť k -5 stupňov Celzia. Cez deň miestami dosiahnu 11 až 16, no hrozí aj dlhšie trvajúca hmla, počas ktorej treba počítať s 9 stupňami.

Portál iMeteo podotýka, že aj na Slovensku bude veterno, no nie až tak ako v západnej Európe. Počítať treba s vetrom o sile okolo 70 kilometrov za hodinu v nárazoch.

Zdroje: iMeteo, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá