Na Slovensko sa rúti orkán Ciaran. Zbičujú nás vetry a dážď (PREDPOVEĎ)

  • Silná búrka sa k nám blíži zo západu
  • Orkán Ciaran prinesie vietor aj dážď
  • Na Slovensku bude citeľný v druhej polovici týždňa
víchrica vietor počasie orkán ciaran
Ilustračný obrázok TASR/AP, TASR/Oliver Ondráš
  • Silná búrka sa k nám blíži zo západu
  • Orkán Ciaran prinesie vietor aj dážď
  • Na Slovensku bude citeľný v druhej polovici týždňa

31. október 2023 bude na Slovensku v znamení dažďov a vetra. Súčasťou prvého novembrového týždňa by však mala byť aj búrka Ciaran. Tá je kvôli svojej intenzite označovaná za víchricu či orkán.

V týchto dňoch však mieri do Európy, prináša so sebou nebezpečenstvo, možné spôsobenie škôd a zasiahne aj Slovensko. Pripraviť by sme sa naň mali predovšetkým v druhej polovici tohto týždňa, počas ktorého bude Ciaran veľmi citeľný.

Hlavná príčina daždivého počasia na Slovensku je známa

Portál iMeteo.sk informuje o mimoriadne teplom období, ktoré je od začiatku meteorologických meraní nevídané a prejavuje sa aj na teplote povrchových vôd, morí a oceánov. Nezvyčajne teplé je Stredozemné more a Jadran, čo je príčinou upršaného počasia na Slovensku.

Zrážky, ktoré prinášajú tlakové níže prehlbujúce sa nad Talianskom, neskôr postupujú práve na naše územie. Dôsledkom toho sú búrky, lejaky a možné povodne. Nad Atlantickým oceánom, ktorý má priemernú teplotu povrchu vody 23,7 °C, dochádza k väčšiemu odparovaniu a tvorbe tlakových níží, ktoré do Európy prinášajú vietor a dažde.

V nasledujúcich dňoch bude situácia pokračovať. Na západe Európy sa výrazne prehĺbi tlaková níž a spôsobí rapídnu cyklogenézu. SHMÚ uvádza, že ak tlak v strede níže poklesne za 24 hodín o 24 hPa a viac, hovoríme o rapídnej cyklogenéze. V prípade Ciaranu by však malo ísť až o pokles o 29 až 30 hPa.

Orkán Ciaran s rýchlosťou vetra 150 km/h

Tlaková níž sa dnes nachádza neďaleko Grónska a kanadskej provincie Nové Škótsko s tlakom v jej strede na úrovni 990 hPa. Ciaran je medzinárodný názov tohto orkánu, no v strednej Európe ho nemeckí meteorológovia pomenovali Emir.

Ide teda o tú istú tlakovú níž, no keďže bude vyčíňať hlavne na západe Európy, používanejší bude podľa meteorologického portálu termín Ciaran.

K pobrežiu Európy sa Ciaran dostane v stredu večer a výrazne sa prehĺbi až k 950 hPa. Do celej Európy prinesie silné a veterné počasie, čo v Európe okrem vetra spôsobí aj nezvyčajne vysoké teploty. 

Spočiatku sa Ciaran vydá na pobrežie Francúzska, Veľkej Británie a najviac to pocítia obyvatelia Bretónska, Walesu a južného Anglicka. Nárazy vetra tu môžu presiahnuť rýchlosť 150 km/h. Vietor bude spôsobovať materiálne škody aj v oblasti Beneluxu a jeho intenzitu pocítia Nemci i Slováci.

Silný vietor a dážď v prírode
zdroj: Archív Canva

Slováci sa s Ciaranom zoznámia na konci pracovného týždňa

Silný vietor začne na našom území naberať silu vo štvrtok na poludnie. Spočiatku zosilnie na horách a západnom Slovensku. V piatok ráno ho však pocítia obyvatelia na celom Slovensku. Na hrebeňoch hôr bude dosahovať poryvy o sile orkánu a mimoriadne veterno bude v celej severozápadnej polovici Slovenska.

Nárazy vetra môžu v nižších polohách a mestách dosahovať rýchlosť vyše 80 km/h, čo môže spôsobiť lámanie vetiev a konárov. Vylúčené však nie je ani tvorenie väčších škôd. SHMÚ vydal výstrahu pred silným vetrom na horách.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: iMeteo.sk, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá