Na Slovensko sa rúti tlaková níž. Radikálne zmení počasie už o pár hodín (PREDPOVEĎ)

  • Modely počítajú aj s výraznou búrkovou činnosťou
  • Tá by sa mala ukázať v oblasti Balkánu
  • Teploty na Slovensku vystúpia na +20 stupňov Celzia
počasie
Ilustračný obrázok Unsplash/Aaron Burden, Josep Castells
  • Modely počítajú aj s výraznou búrkovou činnosťou
  • Tá by sa mala ukázať v oblasti Balkánu
  • Teploty na Slovensku vystúpia na +20 stupňov Celzia

Tlaková výš, ktorá sa bude presúvať z Britských ostrovov cez strednú Európu, Slovensko až nad Balkán, sa postará o to, že počasie bude stabilné. Od juhozápadu bude teplý vzduch smerovať k nášmu územiu už v stredu večer.

Okrem toho však k pobrežiu Európy v strede týždňa prídu aj hlboké tlakové níže. Vo Francúzsku alebo v Španielsku tak hrozia víchrice, na Slovensku však veľmi výrazné oteplenie. Napríklad v piatok by mohli teploty v Bratislave dosahovať aj viac ako 20 stupňov Celzia.

Modely počítajú aj s výraznou búrkovou činnosťou, ktorá by sa mala ukázať v oblasti Balkánu. 

Portál PočasieRadar.sk poukazuje tiež na to, že počasie v druhej polovici týždňa bude skôr cyklonálnejšie s častejšími zrážkami. 

Kritická hranica globálneho oteplenia

Kritickú hranicu globálneho otepľovania 1,5 stupňa Celzia prekročil celosvetový priemer teploty vzduchu už počas deviatich mesiacov, z toho tri mesiace boli v roku 2023 – marec, august a september. Je celkom zrejmé, že sa k nim zaradí aj tohtoročný október. Pre TASR to povedal klimatológ Milan Lapin.

„V roku 2023 sa tak globálne oteplenie priblíži hodnote 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s referenčným obdobím rokov 1851 až 1900 a v roku 2024 bude zrejme ešte teplejšie,“ uviedol Lapin.

Ako dodal, do roku 2100 sa predpokladá globálne otepľovanie klímy o 0,2 až 0,4 stupňa Celzia za desať rokov v závislosti od vývoja koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére Zeme, a to aj v prípade, že sa prijmú opatrenia na redukciu ich emisií. V strednej Európe bude otepľovanie klímy približne dvojnásobné.

Globálny priemer teploty vzduchu sa porovnáva s dlhodobým priemerom rokov 1851 – 1900, pretože táto perióda reprezentuje tzv. predindustriálne obdobie. V porovnaní s ním bol marec 2023 teplejší o 1,56 stupňa Celzia, august 2023 predbežne o 1,53 stupňa Celzia a september dokonca o 1,75 stupňa Celzia.

Priemernú odchýlku teploty nad 1,5 stupňa Celzia prekonali aj február 2016 (o 1,64 °C), marec 2016 (1,62 °C), marec 2020 (1,53 °C), február 2020 (1,53 °C), marec 2019 (1,51 °C) a január 2016 (1,51 °C).

Globálna teplota na Zemi začala nadobúdať rekordné hodnoty bez prerušenia už od prvej polovice júla. September 2023 sa potom stal nielen mesiacom s dosiaľ najvyššou odchýlkou priemernej mesačnej teploty oproti predindustriálnemu obdobiu, ale zároveň aj najteplejším septembrom v histórii doterajších meraní.

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, PočasieRadar

Najnovšie videá

Trendové videá