Na Slovensko sa rútia búrky, čakaj aj krupobitie. V ohrození sú tieto oblasti

  • Búrkové mračná môžeme očakávať už počas dnešného dňa
  • Po krátkej bezbúrkovej pauze sa musí Slovensko opäť pripraviť na premenlivé počasie
Ilustračné foto
Ilustračné foto Archív Canva
  • Búrkové mračná môžeme očakávať už počas dnešného dňa
  • Po krátkej bezbúrkovej pauze sa musí Slovensko opäť pripraviť na premenlivé počasie

Médiá v Chorvátsku upozorňujú dovolenkárov na blížiace sa nestabilné a premenné počasie. Podľa informácií z portálu 24sata.hr sa očakávajú búrky na západe krajiny, pričom niektoré oblasti môžu byť zasiahnuté intenzívnejšie, informovali sme.

Médiá varujú aj pred komplikáciami na cestách, s ktorými treba taktiež počítať. Búrky môžu výrazne ovplyvniť pobyt dovolenkárov.

Podľa informácií zo Štátneho hydrometeorologického ústavu (DHMZ) vo vnútrozemí očakávajú slnečné počasie s občasnými oblakmi. Avšak v západných oblastiach sa od utorka predpokladajú intenzívne prehánky a búrky.

Táto nepriaznivá zmena počasia by mala najviac ovplyvniť severnú časť Chorvátska. Pre regióny Záhreb a Karlovac dokonca meteorológovia vydali žltú výstrahu pred búrkami. Meteorologička Tomislava Hojšáková zdôrazňuje, že treba byť opatrní.

„Buďte obzvlášť opatrní v exponovaných oblastiach, ako sú hory, lesy, lúky alebo otvorený terén,“ uviedla Hojšáková.

Táto zmena by nemala mať vplyv na dovolenkárov z pobrežia Dalmácie. Aj keď experti očakávajú na pobreží slnečné počasie bez zrážok, varovanie platí pre takmer celé územie Chorvátska.

Jún bol napriek povodniam suchý

Jún bol na väčšine územia Slovenska veľmi suchý až veľmi vlhký. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti s tým, že po teplotnej stránke bol jún normálny.

„Percento normálu 1991 – 2020 mesačného úhrnu zrážok bolo najvyššie 205,3 percenta v Rimavskej Sobote a najnižšie 43 percent v Martine. Najnižší mesačný úhrn bol na zrážkomernej stanici Šaštín-Stráže 19,4 milimetra,“ ozrejmili meteorológovia.

Veľmi nízky úhrn zrážok do 30 milimetrov bol napríklad aj na staniciach Horné Srnie či Moravský Svätý Ján. Najvyšší zas bol podľa SHMÚ na stanici Muránska Zdychava – Lazy 229 milimetrov.

„Odchýlka priemernej mesačnej teploty vzduchu od normálu 1991 – 2020 bola v intervale od mínus 0,6 stupňa Celzia v Somotore do plus 0,8 stupňa Celzia v Brezne,“ uviedol SHMÚ. Priblížil, že najvyššia priemerná mesačná teplota vzduchu bola 20,7 stupňa Celzia v Hurbanove a najnižšia 13,2 stupňa Celzia v obci Stratená-Dobšinská ľadová jaskyňa.

Zároveň najnižšia teplota vzduchu v polohách do 1 000 metrov nad morom bola nameraná 4. júna v obci Vernár mínus 1,2 stupňa Celzia. Naopak, najvyššia bola podľa SHMÚ nameraná v Kuchyni 21. júna, a to 34,8 stupňa Celzia.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: iMeteo, Archív Startitup, 24sata.hr, TASR, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá