Na Slovensko sa rútia extrémne lejaky: Taraba zvoláva krízový štáb, varovanie pred tisícročnou povodňou a vyliatím Dunaja

  • Európu zasiahnu obrovské dažde
  • Meteorológovia varujú pred historickými povodňami
  • Ochladí sa až o 20 stupňov Celzia
dažde, povodne
Canva, Facebook/www.iMeteo.sk
  • Európu zasiahnu obrovské dažde
  • Meteorológovia varujú pred historickými povodňami
  • Ochladí sa až o 20 stupňov Celzia

Streda je posledným dňom relatívne teplej jesene. Už od štvrtka 12. septembra odštartuje výrazná zmena klímy. Podľa meteorológov môžeme očakávať taký pokles teplôt, ktorý spôsobí začatie vykurovacej sezóny. Ako informoval portál iMeteo.sk, v mnohých oblastiach sa dostanú denné maximá len na úroveň okolo +10 stupňov Celzia. 

Okrem toho sa na Európu valia výrazné dažde. Vodohospodári už teraz pracujú s hladinami riek či vodných plôch, na severnej časti Európy už dokonca došlo k zosuvu pôdy a záplavám. Očakáva sa, že tisícročná povodeň zasiahne aj Slovensko. Tento jav sa neobjavil už celú dekádu.

Od štvrtka vytiahneme bundy

Do našej oblasti sa spoza polárneho kruhu postupne začne prepadať veľmi chladný vzduch, čo spôsobí, že zatiaľ čo posledný víkend teploty atakovali takmer 30 stupňov Celzia, ten budúci bude chladnejší až o 20 stupňov. Prepadu studeného vzduchu taktiež pomôže tlaková níž, ktorá sa bude nachádzať západne od Nórska. Práve okolo nej dôjde studený vzduch až k nám. 

Dnešná streda 11. septembra je posledným dňom, ktorý Slovákom prinesie slnečné počasie. Očakávané denné maximá sa pohybujú od +17 až +23 °C. Teplejšie bude aj ešte vo štvrtok, to však bude platiť už len pre východnú časť krajiny, pretože do našej oblasti už začne prenikať veľmi studený vzduch. Ten pocítime najskôr na západe a severozápade Slovenska.

Zatiaľ čo na východ Slovenska si ešte 12. septembra užije teploty +23 °C, Záhorie, Kysuce, Považie či okolie Bratislavy čakajú teploty, len okolo +10 °C. Chladná vzduchová hmota sa bude postupne posúvať nad ďalšie regióny Slovenska a už v piatok sa môžeme definitívne rozlúčiť s teplou jeseňou.

Na západnom Slovensku vystúpia teploty maximálne na +9 až +10 °C a o čosi teplejšie bude na východe. Meteorológovia však predpovedajú  neobvykle nízke maximálne teploty. Na túto ročnú dobu budú podpriemerné. V západnej časti Slovenska vystúpia teploty maximálne na +9 až +10 °C. Ešte o čosi teplejšie bude na východe.

V sobotu sa však už studený vzduch dostane nad celé naše územie. Na severozápade a západe sa ochladí ešte viac, kedy maximálne teploty sa budú pohybovať len od +5 do +10 °C.

Povodne, aké tu ešte neboli

To, že sa na Európu valia výdatné dažde, je isté. Na nebezpečnú situáciu však poukazujú nemeckí aj českí meteorológovia. Ako informuje druhý článok iMeteo.sk, na vlnu výdatných dažďov sa pripravujú aj vodohospodári. Vodohospodári u našich susedov začali vypúšťať priehrady. Nebezpečné javy predpovedajú aj nočné behy numerických modelov.

Výdatne zrážky sa vyskytnú už dnes večer v Alpách. Do rána 12. septembra sa dážď rozšíri nad územie Českej republiky, Rakúska a predpoludním začne pršať aj na krajnom západe. Tieto zrážky sa budú postupne rozširovať.

A práve v piatok môžeme očakávať výdatný lejak, ktorý prejde juhovýchodným Poľskom, naprieč Slovenskom, Moravou, Rakúskom až po Alpy. Aktuálne predpovede rátajú s tým, že do nedeľňajšieho poludnia spadne plošne až do 150 mm zrážok.

Meteorológovia však varujú pred silnými lokálnymi zrážkami, ktoré sa očakávajú predovšetkým na severovýchode Česka, v oblasti Beskýd, Javorníkov, Malých Karpát a na severných stranách Álp. Prejaví sa silný, náveterný efekt, pričom na severných a severovýchodných stranách týchto hôr môže spadnúť lokálne až okolo 300 – 400 mm zrážok.

Nemeckí a českí meteorológovia  informovali vodohospodárov o blížiacej sa nebezpečnej situácii a tí tak pristúpili k vypúšťaniu priehrad. Ak sa potvrdia aktuálne predpovede, spadnúť by malo omnoho viac zrážok ako v roku 2013.

Práve tento rok so sebou priniesol historickú takmer tisícročnú povodeň. Aktuálne sú najohrozenejšie povodia riek Odra a Dunaj. Povodňová vlna sa na našu krajinu môže dostať z Moravy a druhá z Álp. Aj keď v situácii panuje neistota, v najbližších dňoch hrozia povodne aj na Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav však na situáciu ešte nepoukázal. 

Taraba zvoláva krízový štáb

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) zvolá krízový štáb pre zrážky, ktoré sa majú vyskytnúť najbližšie dni na Slovensku. Uviedol to po rokovaní vlády s tým, že chcú byť pripravení.

„Protipovodňové opatrenia na Devíne sa budú zo strany Slovenského vodohospodárskeho podniku pripravovať v najbližších chvíľach,“ povedal Taraba. Dodal, že prietok na Dunaji odhaduje Slovenský hydrometeorologický ústav na 8 000 metrov kubických. Preto bude vo vodnej elektrárni Gabčíkovo v prevádzke sedem turbín z ôsmich.

„Verím, že to zvládneme niekde na úrovni druhého stupňa povodňovej aktivity,“ podotkol minister. Zároveň verí, že túto situáciu zvládnu tak, ako v prvom polroku tohto roka, kedy manažovali vysoké prietoky vody na Dunaji a Slovensko na tom zarobilo.

Prvé škody v Európe 

Počasie však svoju silu už začalo ukazovať. V Nórsku už napršalo toľko zrážok, ako sú priemerné úhrny za mesiac. Nóri už aktuálne bojujú s povodňami, zosuvmi pôdy, ale aj kamennými lavínami. Z pondelka 9. septembra na utorok 10. septembra spadlo na juhu krajiny viac ako 100 litrov zrážok na meter štvorcový. Najťažšia situácia panuje v regiónoch Innlandet a Akershus.

Medzinárodná cesta E6 vedúca severne od Osla bola zablokovaná zosuvmi pôdy a záplavami v dôsledku prívalových dažďov. Hlavný ťah zo severu na juh tak bol zablokovaný.

Nórska polícia sa snaží určovať obchádzky, ale situácia na vedľajších cestách nie je o nič lepšia. Odrezané od zvyšku krajiny bolo aj najvýznamnejšie turistické centrum v regióne Trysil. Udialo sa tak potom, čo hlavnú prístupovú cestu zasypal zosuv pôdy. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: iMeteo.sk, Facebook/www.iMeteo.sk , iMeteo.sk

Najnovšie videá

Trendové videá