Na Slovensko sa rútia „veľkonočné búrky“. Po teplotných rekordoch nastane výrazná zmena (PREDPOVEĎ)
- Veľká noc je na Slovensku nadpriemerne teplá
- Dnes by sme dokonca mali podľa teplôt zaznamenať prvý letný deň
- Veľká noc je na Slovensku nadpriemerne teplá
- Dnes by sme dokonca mali podľa teplôt zaznamenať prvý letný deň
Slováci oslavujú Veľkú noc, ktorá nám tento rok priniesla skutočne nadpriemerne teplé počasie.
Podobne ako samotné sviatky, aj teploty vyvrcholia počas nedele (31. marec) a v pondelok (1. apríl).
Nadpriemerne teplé počasie, padajú rekordy. Zajtra však príde zmena
Veľkonočná nedeľa bude v znamení jasnej až polojasnej oblohy, teplotné maximá dosiahnu nad 20 °C, na juhovýchode Slovenska v blízkosti hraníc s Ukrajinou aj do 25 °C, informuje portál Počasie & Radar. Napríklad v obci Kamenica nad Cirochou padol historický rekord, pričom bolo nameraných viac ako 23 °C.
Aj keď ešte len koniec marca, v nedeľu by sme dokonca mali na Slovensku zaznamenať prvý letný deň tohto roka. Včera podľa portálu iMeteo.sk chýbalo v obci Somotor na východe Slovenska len pár desatín od hranice 25 °C, ktorú charakterizuje letný deň a dnes by sme túto hranicu mali podľa všetkého prekonať.
Okolo 17.00 však môže na našom území dôjsť k prvým zrážkam. Postará sa o to presúvajúca sa oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorá sa z Álp bude presúvať nad Nemecko, píše web iMeteo.sk. Neskôr sa môžu objaviť aj búrky, avšak majú mať skôr slabší charakter.
Teploty v noci majú dosiahnuť hodnoty od 7 do 15 °C. Na Slovensku je niekoľko dní prítomný aj Saharský prach, ktorý môžeme pozorovať v podobe jemne žltkastého až oranžového nádychu oblohy pri východe a západe slnka.
Veľkonočný pondelok má priniesť podobné počasie ako počas celého víkendu, avšak k večeru sa počasie s postupom studeného frontu zmení, čo prinesie výraznejšie búrky.
Saharský prach
Ako sme ťa pred pár dňami informovali, nad Slovensko sa pred pár dňami zároveň presunul saharský prach, ktorý bude na počasie vplývať ešte aj počas týchto dní. Ako opäť informuje portál iMeteo.sk, hmoty zo Sahary je skutočne veľa, čo sa dá dokonca pozorovať na farbe oblohy. Miestami môže chytať biele až hnedasté odtiene.
Tento jav je dôsledkom pôsobenia dvoch tlakových útvarov: nízkeho tlaku nad západnou Európou a tlakovej výše nad Čiernym morom, ktoré spoločne dirigujú teplý vzduch zo Sahary priamo do strednej Európy.
Prach, ktorý sa nachádza nielen vo vyšších vrstvách ovzdušia, ale aj v tých najspodnejších, má významný vplyv nielen na oblačnosť, ale i na denné teploty. Očakáva sa, že sa množstvo prachu ešte zvýši, čo môže mať za následok ďalšie ovplyvnenie teplotných maxím.
Slovensko však v tomto fenoméne nie je osamotené, podobný jav zasahuje aj susedné krajiny, pričom nad Maďarskom je zaznamenaná najvyššia koncentrácia prachu. Podľa meteorológov by sme sa mali pripraviť na to, že saharský prach bude nad Slovenskom pretrvávať až do utorkového poludnia.
Zdravotné dôsledky tohto javu nie sú zanedbateľné, najmä pre ľudí trpiacich respiračnými ochoreniami, akými sú astma či chronická bronchitída. Tejto skupine ľudí sa odporúča zvýšená opatrnosť a používanie respirátorov či rúšok pri pobyte vonku. Saharský prach môže navyše ovplyvniť viditeľnosť, čo môže komplikovať situáciu na cestách a v leteckej doprave.
Zdroje: Počasie & Radar , iMeteo, iMeteo