Na Slovensko sa rútia víchrica a prvá kalamita. Tieto okresy čaká ničivý vietor a sneh (PREDPOVEĎ)
- Snehová nádielka až 8 centimetrov a teploty pod bodom mrazu
- Slovensko zasiahne nielen sneženie, ale aj silný vietor
- Snehová nádielka až 8 centimetrov a teploty pod bodom mrazu
- Slovensko zasiahne nielen sneženie, ale aj silný vietor
Prvé snehové vločky tejto zimy sa objavia už v pondelok 18. novembra, keď za studeným frontom spojeným s rozsiahlou a hlbokou tlakovou nížou nad Fínskom k nám od západu prúdi morský vzduch. Sneženie zasiahne najmä oblasti nad 800 metrov, no môže prekvapiť aj obyvateľov v nižších polohách, predovšetkým v ranných hodinách.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) predpovedá, že nová snehová pokrývka by mohla dosiahnuť výšku až 8 centimetrov. V ostatných častiach krajiny sa očakávajú zrážky do 8 milimetrov, ktoré sa budú postupne rozširovať od západného Slovenska.
Vysokohorské oblasti zasiahne búrlivý vietor
Najchladnejšie bude v Žilinskom kraji, na Horehroní a vo väčšine východného Slovenska, kde sa teploty vyšplhajú len na 1 až 6 stupňov Celzia. V ostatných častiach krajiny sa maximálne teploty budú pohybovať medzi 6 až 11 stupňami. Vysokohorské oblasti v nadmorskej výške 1 500 metrov zaznamenajú teploty okolo -3 stupňov.
Deň bude prevažne zamračený s možnosťou občasného zlepšenia. Ranné hodiny môžu skomplikovať lokálne hmly a hrozba poľadovice. Vietor bude spočiatku slabý, no postupne zosilnie na juhozápadný až západný, s rýchlosťou 3 až 10 metrov za sekundu (10 až 35 kilometrov za hodinu). V nárazoch môže dosiahnuť až 14 metrov za sekundu (50 kilometrov za hodinu). Vysokohorské oblasti nad pásmom lesa zasiahne búrlivý vietor prechádzajúci až do silnej víchrice.
Prvá kalamita?
Meteorológovia predpovedajú zaujímavý vývoj počasia v najbližších dňoch. Kým v utorok nás ešte čaká oteplenie s hranicou sneženia až vo výške 1 800 metrov, od stredy sa situácia dramaticky zmení. Príchod studeného frontu prinesie výrazné ochladenie s možnosťou sneženia aj v nížinách, informuje portál iMeteo.
Najvýznamnejšie zmeny by mali nastať v piatok. Meteorologické modely naznačujú, že tlaková níž sa bude presúvať z Atlantického oceánu cez Francúzsko a Alpy nad Rakúsko, odkiaľ sa stočí nad Slovinsko. Tam sa spojí s ďalšou tlakovou nížou nad severným Jadranom a tento kombinovaný útvar by mal následne postupovať nad územie Slovenska.
V strede týždňa môžeme očakávať premenlivé počasie. Studený front prinesie vlhké severozápadné prúdenie, ktoré vytvorí podmienky pre početné snehové zrážky. Snehové prehánky sa objavia od nadmorskej výšky 400 metrov, miestami aj nižšie.
Jadranská tlaková níž je známa tým, že v zimnom období dokáže priniesť na Slovensko intenzívne sneženie. Vyvolať môže až kalamitné situácie. Aj nadchádzajúca piatkové počasie sa bude pohybovať na tejto tenkej hranici.
Situácia je však komplikovaná, pretože pri podobných podmienkach často prichádza teplý front s teplejším vzduchom z Jadranského mora, ktorý môže sneženie rýchlo premeniť na dážď. Rozhodujúcim faktorom je teda presná dráha tlakovej níže.
Do Európy mieri víchrica
Okrem sneženia sa treba podľa iMeteo pripraviť aj na zosilnenie vetra. Silná víchrica Quiteria totiž ukončí niekoľkotýždňové obdobie stabilného počasia v Európe. Meteorologický jav, ktorý nemeckí odborníci pomenovali Quiteria, prinesie výrazné zmeny počasia sprevádzané silným vetrom a snežením.
Kritická situácia nastane v noci z utorka na stredu, keď nárazy vetra v nižších polohách dosiahnu 55 až 75 km/h. Horské oblasti zažijú ešte intenzívnejšie podmienky – vietor prekročí hranicu 100 km/h a na tatranských hrebeňoch sa očakáva rýchlosť až okolo 140 km/h.
Prvé prejavy víchrice pocítia Britské ostrovy už v pondelok, kde vietor presiahne rýchlosť 100 km/h. Výrazné sneženie zasiahne Škótsko a Anglicko, kde sa hranica sneženia zníži na 300 metrov nad morom s predpokladanou novou snehovou pokrývkou dosahujúcou až 20 centimetrov. Centrum tlakovej níže sa v utorok presunie do vnútrozemia Európy, postupujúc cez severné pobrežie Nemecka a Poľska smerom k Pobaltiu.
Na Slovensku sa prvé zosilnenie vetra prejaví už v pondelok nárazmi do 50 km/h, pričom najvýraznejšie budú zasiahnuté horské oblasti. Víchrica postupne zasiahne Nemecko v utorok ráno a následne sa presunie do Českej republiky. Vietor v nižších polohách môže dosiahnuť rýchlosť 80 km/h, zatiaľ čo na horách prekročí hranicu 100 km/h. Najsilnejší vietor zasiahne Slovensko v utorok večer.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: SHMÚ, iMeteo, iMeteo