Na Slovensko sa rútia výdatné búrky. Vieme, kedy udrú najsilnejšie
- Ohromujúce teplo končí
- Prichystaj sa na poriadne búrky
- Ohromujúce teplo končí
- Prichystaj sa na poriadne búrky
Ako sme ťa včera informovali, tento tento víkend je posledným výstrelom horúčav. Babie leto sa ešte v sobotu a nedeľu prejaví v plnej kráse a teploty sa vyšplhajú až na príjemných 24 až 31 °C.
Avšak, toto slnečné počasie je len tichom pred búrkou. Dramatická zmena nastane v noci z nedele na pondelok, keď meteorológovia predpovedajú výdatné búrky.
Studený front sprevádzaný tlakovými nížami prinesie do väčšiny európskych krajín, vrátane Slovenska, značné množstvo zrážok.
Začne to v pondelok
Prvá vlna výdatných dažďov zasiahne západnú časť Slovenska v pondelok ráno a postupne sa rozšíri na celé územie. Východná časť krajiny môže zostať bez zrážok až do utorka. Najvyššie úhrny zrážok sa očakávajú na západnom Slovensku, kde by do stredy mohlo spadnúť až 50 litrov na meter štvorcový.
Táto situácia by mohla však potešiť najmä poľnohospodárov po dlhšom období sucha. Ešte intenzívnejšie zrážky sa podľa iMeteo predpokladajú v severnom Taliansku, Chorvátsku a Slovinsku, kde môžu úhrny dosiahnuť až 200 mm.
Po krátkej prestávke v strede týždňa meteorológovia predpovedajú príchod ďalšej vlny zrážok. Tieto budú sprevádzané postupným ochladením, čo definitívne ukončí teplé letné obdobie na Slovensku.
V Košiciach majú smog
Meteorológovia v piatok vydali pre okresy Košice a Košice-okolie upozornenie na smogovú situáciu pre častice PM10. K najcitlivejším skupinám populácie patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
„Akútne účinky sa môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu informačného prahu vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest,“ poznamenal ústav.
Chronické účinky je podľa neho možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10. Ako doplnil, môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu.
Uži si posledný teplý víkend
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.
Strana 1/2 Ďalšia strana
Zdroje: Imeteo, TASR, SITA
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.