Na Slovensko sa valí „veľká voda“. SHMÚ vydal nové výstrahy najvyššieho stupňa
- SHMÚ vydal meteorologické aj hydrologické výstrahy
- Zasiahnutý má byť hlavne stred a východ Slovenska
- Obyvatelia východného Slovenska mali ťažkú noc
- SHMÚ vydal meteorologické aj hydrologické výstrahy
- Zasiahnutý má byť hlavne stred a východ Slovenska
- Obyvatelia východného Slovenska mali ťažkú noc
Intenzívne búrky a prehánky spôsobili na viacerých miestach Slovenska záplavy. Potrápili hlavne obyvateľov východného Slovenska, kde museli zasahovať hasiči. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) ale varuje, že vyčíňanie počasia nekončí. Pre celé územie Slovenska sú vydané meteorologické výstrahy prvého až tretieho stupňa. Niektorých Slovákov potrápi vietor, iných intenzívny dážď.
SHMÚ tiež vydal aj hydrologické výstrahy, teda výstrahy pred povodňou.
Varovania prvého až tretieho stupňa
Na väčšine územia Slovenska sa bude podľa meteorológov objavovať výdatný dážď, ktorý je zapríčinený tlakovou nížou presúvajúcou sa z Poľska.
Meteorologické výstrahy tretieho stupňa platia pre okresy Brezno, Revúca, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad a Liptovský Mikuláš. Meteorológovia tam očakávajú dážď s úhrnom zrážok 100 až 180 milimetrov, pričom časť z nich môže spadnúť pri prudkých lejakoch z prehánok a búrok s intenzitou 20 až 50 milimetrov za pol hodinu, uvádza TASR.
Výstrahy druhého stupňa platia pre takmer celý Trenčiansky kraj, väčšinu Žilinského a Banskobystrického kraja a niektoré okresy Nitrianskeho a Košického kraja. Očakáva sa tam úhrn zrážok 80 až 130 milimetrov. Pre väčšinu východného Slovenska platia výstrahy prvého stupňa, kde môže spadnúť 50 až 80 milimetrov zrážok.
Na západnom Slovensku si treba dávať pozor na silnejší vietor. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Bratislava, Pezinok a Trnava. Vietor môže dosiahnuť rýchlosť v priemere 60 kilometrov za hodinu, v nárazoch 85 až 95 kilometrov za hodinu. Pre takmer celý Trnavský kraj, väčšinu Nitrianskeho kraja, okresy Malacky, Senec a Myjava platia výstrahy prvého stupňa. Vietor môže dosiahnuť rýchlosť v priemere 45 až 55 kilometrov, v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu.
Pre viaceré okresy vydal SHMÚ zároveň hydrologické výstrahy. Tretí stupeň platí pre okres Rožňava, druhý stupeň pre okresy Brezno, Revúca, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Spišská Nová Ves. Pre väčšinu okresov platia výstrahy prvého stupňa.
Portál iMeteo.sk ale varuje, že podľa viacerých modelov predpovede počasia sa zrážok tak skoro nezbavíme. Návrat teplého letného počasia tiež nebude tak skorý.
Hasiči museli zasahovať hlavne na východe, od blesku sa chytil dom
V sobotný večer a nedeľné ráno poznačili povodne z intenzívnych búrok, pri ktorom museli zasahovať aj hasiči. Išlo najmä o odčerpávanie zaplavených pivníc v okresoch Poprad, Kežmarok a Rožňava.
Výjazdy hasičov boli najmä od 20.00 h do 4.00 h. „Predovšetkým išlo o okresy Poprad a Kežmarok. Väčšinou to boli zaplavené pivnice z dôvodu upchatia kanalizácií,“ povedal pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Prešove.
V okrese Poprad zasahovali hasiči trinásťkrát a v okrese Kežmarok sedemkrát. Ďalšie zásahy mali dobrovoľní hasiči.
V Košickom kraji sa podľa hasičov viaceré výjazdy týkali hlavne rožňavského okresu, kde taktiež išlo najmä o zaplavené pivnice a odstraňovanie popadaných stromov.
Portál iMeteo.sk hlási, že v sobotu sa taktiež vyskytli aj búrky s krúpami. Padať mali v Hnúšti, pričom mali priemer 3 až 4 cm.
Búrky taktiež spôsobili požiar rodinného domu na Spiši, uvádza iMeteo.sk. Rodinný dom zasiahol blesk, pričom spôsobil požiar. Nešťastná udalosť sa odohrala pri obci Klčov pri Levoči. Na miesto boli vyslané dve hasičské jednotky, ktoré požiar dostali pod kontrolu. Požiar ale napáchal škody a zdecimoval podkrovie, a poškodil strechu domu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, iMeteo.sk, iMeteo.sk, iMeteo.sk