Na Slovensko sa valí výrazná zmena počasia, čakaj búrky aj mrazy. Príde už o pár hodín
- K zmenám by malo dôjsť už počas nasledujúcich hodín
- Toto počasie môže viesť k škodám
- K zmenám by malo dôjsť už počas nasledujúcich hodín
- Toto počasie môže viesť k škodám
Zajtra sa na našom území začne proces súboja teplého a studeného vzduchu, pričom interakcia týchto teplotne odlišných vzduchových hmôt vytvorí podmienky pre možné búrky.
Z odbornej perspektívy to znamená, že do teplého prostredia začne postupne vnikať chladný vzduch zo severovýchodu, ktorý sa pohybuje za zadnou stranou tlakovej níže. Popoludní by teploty na juhozápade mohli ešte dosiahnuť hodnoty nad +15 °C, avšak zo severu začne prichádzať chladnejší vzduch. V dôsledku tejto interakcie vzniknú počas popoludnia rôzne prehánky, ktoré sa môžu vyvinúť aj do podoby búrok.
Podobná situácia sa očakáva aj v stredu. V oblasti západného Slovenska by mohlo byť ešte viac búrok, a ak sa aktuálne predpovede numerických modelov naplnia, nad Maďarskom by mohlo byť búrlivo na viacerých miestach.
Nastupujúci príval chladného vzduchu zo severu neprináša len búrky, ale v nasledujúcich dňoch sa jeho vplyv prejaví aj na teplotách, ktoré klesnú dokonca pod bod mrazu. Po dlhšom období výrazne teplého počasia, ktoré podnecovalo rast rastlín, sa na naše územie chystajú mrazy.
Prvé mrazy sa očakávajú v noci zo stredy na štvrtok, pričom v údoliach budú pomerne mierne. Výraznejšie ochladenie nastane v noci zo stredy na štvrtok a počas nasledujúcich nocí. Teploty sa budú pohybovať od +1 do -5 °C, s výnimkou západného Slovenska, kde by mohli teploty dosiahnuť +3 °C.
Mrazy sa preto predpokladajú na viacerých miestach a predstavujú prvý výraznejší výskyt poklesu teploty po niekoľkých týždňoch relatívne teplého počasia.
Rekordný február
Február skončil na Slovensku ako mimoriadne až extrémne teplý. Najvyššia priemerná mesačná teplota bola 9,1 stupňa Celzia v Hurbanove a Bratislave – Mlynskej doline. Najnižšia priemerná mesačná teplota bola 2,9 stupňa Celzia v obci Stratená. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na sociálnej sieti.
„Najvyššia odchýlka priemernej mesačnej teploty vzduchu od normálu 1991 až 2020 bola 7,3 stupňa Celzia na staniciach Kuchyňa, Hurbanovo a Sliač. Najnižšia odchýlka teploty vzduchu bola 4,8 stupňa Celzia na Lomnickom štíte,“ priblížili meteorológovia.
Najnižšia teplota vzduchu do 1 000 metrov nad morom bola nameraná 1. februára v obci Torysky, a to -8,5 stupňa. Na Lomnickom štíte bolo -14,4 stupňa 2. februára. „Absolútne najvyššia teplota vzduchu bola 19,4 stupňa Celzia nameraná dňa 27. februára v obci Veľké Trakany,“ uviedlo SHMÚ. Teplota 19 stupňov alebo vyššia bola na staniciach Orechová, Mužla, Žiar nad Hornom, Klenová, Milhosť Bystričany, Somotor, Hurbanovo a Vysoká nad Uhom.
„Február 2024 bol na väčšine územia Slovenska zrážkovo suchý až mimoriadne vlhký. Percento normálu 1991 až 2020 mesačného úhrnu zrážok bolo najvyššie 238,6 percenta v Telgárte a najnižšie 55,7 percenta v Kuchyni,“ skonštatovalo SHMÚ.
Najnižší mesačný úhrn bol podľa meteorológov 16,7 milimetra v Milhostove. Pod hranicou 20 milimetrov bol mesačný úhrn zrážok aj na staniciach Prešov-vojsko, Kamenica nad Hronom, Mužla, Hraň, Blahová a Kuchyňa. Najvyšší mesačný úhrn zrážok bol v Jasnej, a to 254,4 milimetra, tvrdí SHMÚ. Nad 150 milimetrov bol mesačný úhrn zrážok aj na staniciach Martinské hole, Donovaly, Vyšná Boca, Králiky, Motyčky a Harmanec.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality