Na Slovensko sa valí výrazná zmena počasia. Hrozia búrky a povodne (PREDPOVEĎ)

  • Počasie je aktuálne pokojné a ešte niekoľko dní také síce bude
  • Na obzore je však neželaný zvrat
Blesk a žena s dáždnikom a rúškom na tvári.
Ilustračné foto TASR/Jaroslav Novák, TASR/Dano Veselský
  • Počasie je aktuálne pokojné a ešte niekoľko dní také síce bude
  • Na obzore je však neželaný zvrat

Po krásnom víkende zažijeme aj príjemný začiatok týždňa. Stabilné počasie na Slovensku ale nevydrží dlho a zmena príde už o pár dní.

Prvá polovica týždňa prinesie pokračovanie stabilného počasia so slnečnými dňami, príjemnými teplotami a málo zrážkami. Od severu a severovýchodu bude našu oblasť ovplyvňovať okraj tlakovej výše, ktorá má svoje stredisko nad Baltickým morom a neskôr nad pohraničím Bieloruska a Ruska.

Ako informuje portál iMeteo.sk, v druhej polovici tohto týždňa sa ale očakáva prudké zhoršenie počasia, ktoré bude mať premenlivý charakter.

Stabilné počasie počas nasledujúcich dní

V pondelok sa môžeš tešiť na jasné počasie s teplotami až do +25 °C. Zrážky ani silný vietor ťa trápiť nebudú. Ráno môže byť miestami hmla, tak buď opatrný na cestách.

V nasledujúcich dňoch bude počasie podobne príjemné s jarnými až letnými teplotami. Za týmto stabilným počasím stojí tlaková výš, ktorá k nám prúdi z východnej Európy.

V utorok a v stredu bude prevažne jasno s teplotami do +25 °C. Občas sa však môžu objaviť prehánky. V noci si treba dávať pozor na prízemný mráz, najmä v severných okresoch.

Daždivé a búrlivé počasie

Do stredy sa môžeme tešiť na stabilné a pokojné počasie, pretože naše územie ovplyvňuje tlaková výš z východnej Európy.

Situácia sa zmení v polovici týždňa, keď tlaková výš ustúpi a stratí vplyv na počasie v Európe. Do našej oblasti potom prídu jednotlivé frontálne vlny spolu s brázdou nižšieho tlaku vzduchu, čo spôsobí daždivé a miestami aj búrlivé počasie.

búrka
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Na nadchádzajúci víkend sa chystá zamračené a sychravé počasie s dažďom. Hoci sa objavia aj búrky, budú len miestne a nebudú príliš silné. Hlavným javom bude skôr intenzívny dážď.

Búrky s nebezpečným charakterom

Posledná májová dekáda prinesie zvýšený výskyt búrok. Ako uvádza iMeteo.sk, tento obrat v počasí bude spôsobený rozsiahlou oblasťou nízkeho tlaku vzduchu nad Stredozemným morom a južnou Európou. Táto tlaková níž umožní prúdenie teplejšieho a vlhšieho vzduchu od juhu do našej oblasti.

Teploty budú pohybovať medzi +17 a +25 °C, a hoci nebudú príliš vysoké, silné slnečné lúče tejto doby roku a dočasné zmeny v oblačnosti poskytnú ideálne podmienky pre vznik búrok. Tieto podmienky sú ideálne pre labilizáciu teplej a vlhkej vzduchovej hmoty, z ktorej sa následne vyvinú búrky.

Očakávané búrky v našej oblasti budú nebezpečné hlavne kvôli ich pomalému pohybu. Keďže nebudú podporované žiadnou dynamikou, môžu byť pomerne stacionárne a pohybovať sa budú veľmi pomaly.

Táto charakteristika môže spôsobiť, že búrky prinesú výdatné a dlhotrvajúce zrážky, ktoré môžu spôsobiť lokálne povodne.

Nadnormálne teploty vzduchu a pôdy

Nadnormálne teploty vzduchu a pôdy, ktoré pretrvávali od januára do polovice apríla, spôsobili mimoriadne skoré nástupy jarných životných fáz rastlín na celom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

Vo februári zaznamenali meteorológovia kvitnutie liesky obyčajnej, jelše lepkavej, vŕby rakytovej, drieňa obyčajného, na západe Slovenska aj zlatovky previsnutej a slivky trnkovej. „Ojedinele baza čierna od 20. februára začala vytvárať prvé listy,“ uviedli.

Ku koncu februára SHMÚ lokálne pozoroval pučanie púčikov hrabu obyčajného, ruže šípovej a orgovánu obyčajného. V tretej dekáde februára plne kvitla aj snežienka jarná.

V marci začali kvitnúť hrab obyčajný, smrekovec opadavý, breza previsnutá, jaseň štíhly, slivka trnková a ojedinele dub letný, zimný.

„Najväčšia odchýlka nástupu fenologickej fázy od normálu (1991 – 2020) u brezy previsnutej bola zaznamenaná na stanici Stará Bystrica, a to o 41 dní, na stanici Stupava o 22 dní a na stanici Kecerovce o 19 dní,“ zhodnotili meteorológovia.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: iMeteo.sk, iMeteo.sk 1, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá