Na Slovensko sa valia horúčavy: Už čoskoro zažijeme prvé tropické dni v tomto roku

  • Obdobie astronomickej jari je na konci
  • Na Slovensko čoskoro prídu horúčavy
Ilustračné foto
Ilustračné foto TASR/AP/Manu Fernandez TASR/DPAP/Frank Rumpenhorst
  • Obdobie astronomickej jari je na konci
  • Na Slovensko čoskoro prídu horúčavy

Ak sa nevieš dočkať horúcich dní, kedy by si sa mohol od rána do večer slniť niekde pri jazere či bazéne, potešíme ťa. Poriadne letné horúčavy k nám dorazia už v priebehu budúceho týždňa.

Ako môžeš vidieť na rôznych predpovediach počasia, aj Slovenský hydrometeorologický ústav uvádza, že v utorok (20. 6.) západ Slovenska poriadne „potrápia“ 30 °C teploty. V Dunajskej Strede je na utorok dokonca predpovedaných až 32 °C.

V tejto súvislosti sme oslovili aj slovenského meteorológa Petra Jurčoviča, ktorý nám povedal, že sa končí astronomická jar.

„21. júna nastane letný slnovrat, čiže oficiálne sa začne, z astronomického hľadiska, leto. Takže môžeme povedať, že počasie sa postupne bude vylepšovať. Už teraz je pekne na západnom Slovensku, ale na východe prší. Vyzerá to tak, že ešte aj zajtra, prípadne pozajtra ten východ bude na tom horšie ako západná časť Slovenska,“ povedal v úvode Jurčovič.

Snímka obrazovky 2023-06-16 o 10.41.38
zdroj: Reprofoto: SHMÚ

„Takže bude sa otepľovať, ale treba rozlišovať západ a východ. To znamená, že v pondelok to bude na vážkach, ale utorok a stredu by sme mali mať 30-stupňové teploty na Slovensku. Mohlo by to ísť aj na 31 °C. Letných dní už máme veľa, pretože sú vtedy, keď je viac ako 25 °C, ale tropickú teplotu sme ešte nemali. Takže toto budú prvé tridsiatky. Hlavne ten utorok a streda. Tohto roku privítame astronomické leto krásnym počasím,“ dopĺňa.

„Samozrejme, týka sa to južnej časti Slovenska, na severe tridsať nebude. Tam bude tak 25, 26, 27 °C,“ uzavrel meteorológ Peter Jurčovič.

Veľká rezerva pri dlhodobých predpovediach

Ako uviedol pre redakciu Startitup Slovenský Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), počasie sa začne meniť už v nedeľu a hlavne začiatkom budúceho týždňa.

„Od juhozápadu k nám začne zasahovať hrebeň vysokého tlaku vzduchu. Po jeho okraji k nám začne od juhozápadu až západu prúdiť veľmi teplý, neskôr aj vlhký vzduch,“ uviedol SHMÚ.

„Kým v nedeľu bude maximálna teplota 21 až 27, na juhozápadnom Slovensku a na juhu stredného Slovenska do 29 st., v pondelok bude  o 3 – 4 °C teplejšie. Najteplejšie bude zrejme na juhozápade Slovenska s teplotou do 33 °C, možno niektorý z ďalších dní bude aj o čosi viac. Od utorka výraznejšie pribudne vlhkosť a tak na pocit bude aj dusno,“ doplnil SHMÚ.

Podľa súčasných predpovedných materiálov, nás ale po tomto teplom počasí ku koncu budúceho týždňa čaká mierne ochladenie.

„ Z materiálov európskeho centra pre strednodobé predpovede (ECMWF) vyplýva, že júl a aj august by mali byť asi 1 – 2 °C nadnormálne a zrážkovo normálne až slabo podnormálne. Opäť však treba dodať, že takéto dlhodobé prognózy treba brať s veľkou rezervou.“

Slovensko nie je bez rizika sucha

Žiadna časť Slovenska nie je bez rizika sucha. V uplynulých rokoch sa vyskytlo aj v oblasti Oravy, Kysúc či severného Spiša. Pre poľnohospodárov sú problematické každoročne sa opakujúce obdobia s nízkou relatívnou vlhkosťou pôdy. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pri príležitosti Svetového dňa boja proti suchu a dezertifikácii, ktorý pripadá na 17. júna.

„Aj keď by sa mohlo zdať, že Slovensko nie je výrazne ohrozené výskytom sucha a jeho dosahov, skúsenosti z praxe ukazujú opak. Od roku 2015, kedy sme začali s monitoringom meteorologického a pôdneho sucha, sa v každom z rokov vyskytlo výnimočné až extrémne sucho na určité časové obdobie aspoň v niektorom regióne Slovenska,“ vysvetlili meteorológovia. Dodali, že pri relatívnom nasýtení pôdy pod 50 percent sa začína kumulovať stres pre vegetáciu.

Témou tohtoročného svetového dňa je podľa OSN Dohovoru boja proti dezertifikácii rodová rovnosť pri práve vlastniť pôdu a rozhodovať o nej. Mottom tejto témy je „Jej pôda. Jej práva.“

Poukazujú, že vo všetkých častiach sveta čelia ženy prekážkam pri zabezpečovaní vlastníckych práv. Keď dôjde k znehodnoteniu pôdy a nedostatku vody, ženy sú často najviac postihnuté.

„Investovanie do rovnakého prístupu žien k pôde a súvisiacemu majetku je priamou investíciou do ich budúcnosti a budúcnosti ľudstva. Je čas, aby ženy a dievčatá stáli v popredí celosvetovej obnovy pôdy a úsilia o odolnosť voči suchu,“ skonštatovalo SHMÚ.

Pri príležitosti Svetového dňa boja proti suchu a dezertifikácii zorganizoval Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy odborný seminár. Predstavený bol aj projekt Clim4Cast, ktorý je zameraný nielen na sucho, ale aj vlny horúčav a požiarne nebezpečenstvo vplyvom klimatických činiteľov.

Zdroje: TASR, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá