Na Slovensko sa valia výdatné zrážky. Dážď v pár okresoch zosilnie, vráti sa aj sneh (PREDPOVEĎ)
- Na západe môže fúkať intenzívnejšie, v nárazoch až 60 km/h
- Počas celého dňa treba počítať s výdatnými zrážkami
- Na západe môže fúkať intenzívnejšie, v nárazoch až 60 km/h
- Počas celého dňa treba počítať s výdatnými zrážkami
Rovnako ako v pondelok, tak aj dnes nás bude počas celého dňa ovplyvňovať tlaková níž smerujúca od juhu. Tá bude počas dňa prinášať na naše územie výdatný dážď.
Ako informoval portál počasieradar.sk, zrážky sa budú počas dňa sústrediť najmä na západné Slovensko a východ krajiny by sa mohol, práve naopak, potešiť menšej oblačnosti.
Maximálne denné teploty dosiahnu 7 °až 8 °C na severe krajiny a západ Slovenska sa zrejme dočká aj 13 °C. Portál iMeteo.sk uviedol, že od nadmorskej výšky 700 m n. m. by dnes mohlo aj snežiť. Počas bude taktiež znepríjemňovať aj vietor, ktorý by mal fúkať od východu k juhovýchodu do 25 km/h.
Na západe môže byť vietor silnejší, v nárazoch až 60 km/h.
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre niektoré slovenské okresy výstrahu 1. stupňa pred dažďom. Konkrétne to platí pre okresy: Skalica, Senica, Malacky, Pezinok, Bratislava, Kežmarok a Poprad. Výstrahu 1. stupňa pred povodňami vydal SHMÚ pre okresy: Malacky, Pezinok a Gelnica.
Charakter počasia sa nezmení
Ako uvádza počasieradar.sk, tlaková níž sa počas stredy presunie juhovýchodnejšie od nás, no na teplote a množstve zrážok to takmer ani nepocítime. Teploty budú rovnaké ako v utorok, zrážky budú taktiež pokračovať, avšak presunú sa smerom na východ.
Počas štvrtka Slovensko nebude ovplyvňovať žiadna tlaková níž, no natiahne sa k nám výbežok tlakovej výše, a to od juhozápadu. Práve preto dôjde k utlmeniu dažďa, ale k zníženiu oblačnosti to veľmi neprispeje.
Jar pocítili aj vtáci na Slovensku
Neobvykle teplé podmienky počas zimných mesiacov a skorý príchod jari viedli k predčasnému začiatku jarnej migrácie vtáctva na Slovensku. Ornitológovia zaznamenali viaceré netypické pozorovania aj na Senianskych rybníkoch, vo vtáčom raji na východnom Slovensku.
Ako pre TASR uviedol riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko Matej Repel, žeriavy popolavé, ktoré na Slovensku vďaka miernej zime prezimovali, sa teraz posúvajú na sever.
„Netypická bola už jesenná migrácia a zimovanie žeriavov v celej Európe, keďže sa zaznamenali netypické prelety z východu na západ a rekordne vysoké počty žeriavov zimovali nielen u nás, ale najmä v maďarskom Národnom parku Hortobágy. Naopak, v niektorých tradičných zimoviskách chýbali, čo je trochu v rozpore s doterajšími poznatkami o ich migrácii,“ povedal Repel.
Očakáva, že vrchol migrácie žeriavov popolavých nastane v najbližších týždňoch, pričom v okolí Senného sa už teraz pohybuje okolo 3 000 až 5 000 jedincov.
Okrem žeriavov sa na Slovensku začali takmer o tri týždne skôr ako zvyčajne objavovať aj ďalšie druhy vtákov, ako sú husi bieločelé, husi tundrové, rôzne druhy kačíc, čajok, ale aj spevavcov vrátane škovránkov poľných, škovránikov stromových, červienok a drozdov.
Extrémne skoré bolo februárové pozorovanie penice popolavej, ktoré k nám prilietavajú až koncom marca. Mnohé druhy, ktoré zimujú v Európe, už reagujú na teplejšie počasie a pripravujú sa na hniezdne obdobie.
Vtáky, ako kane sivé, myšiaky severské, sokoly kobce, chochláče severské a mnohé vodné vtáky, ktoré na Slovensku zimovali, postupne ustúpia na sever a nahradia ich druhy, ktoré cez naše územie putujú na hniezdiská severnejšie od nás.
„Jarná migrácia je intenzívna a pomerne krátka. Ak bude pokračovať teplé počasie, môžeme očakávať skorý príchod mnohých druhov,“ dodal Repel.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: pocasieradar.sk, iMeteo.sk, SHMÚ, TASR