Na Slovensko sa ženie ďalšia vlna búrok. Tieto časti krajiny zasiahnu najviac (PREDPOVEĎ)

  • Slovensko už včera postihla séria búrok, ktorá spôsobila značné škody na západnom Slovensku
  • Ďalšia vlna búrok príde už dnes v ranných hodinách
Ľudia utekajú v daždi a blesk.
Ilustračné foto TASR/Hauke-Christian Dittrich/dpa via AP, TASR/Marco Ottico/LaPresse via AP
  • Slovensko už včera postihla séria búrok, ktorá spôsobila značné škody na západnom Slovensku
  • Ďalšia vlna búrok príde už dnes v ranných hodinách

Už včera zasiahli Slovensko silné búrky, ktoré narobili veľké škody najmä na západe krajiny. Vietor bol taký prudký, že vyvracal stromy a strhával strechy, čo spôsobilo značné problémy.

Ako informuje portál iMeteo.sk, búrky budú pokračovať už od rána. Počas dnešného dňa sa očakáva, že budú ešte intenzívnejšie a nebezpečnejšie.

Postupne budú naberať na sile

Už v skorých ranných hodinách sa nad Českou republikou a čiastočne aj nad Rakúskom začne formovať búrková aktivita. Prvé búrky sa môžu objaviť na západe a severozápade Slovenska počas rána a dopoludnia, ale spočiatku budú len mierne. Neskôr počas dňa však začnú naberať na sile.

V čase okolo poludnia sa búrková činnosť presunie nad stredné Slovensko. V tejto oblasti budú búrky sprevádzané hlavne intenzívnym dažďom a silnejším vetrom, čo môže viesť k miestnym problémom s počasím.

Najväčšie riziko príde popoludní, keď sa búrkový front presunie medzi stredné a východné Slovensko. V tejto fáze sa očakávajú najintenzívnejšie prejavy, ktoré môžu spôsobiť vážnejšie problémy.

Kde budú búrky najsilnejšie?

Na východe Slovenska sa očakávajú najsilnejšie búrky, pretože tam bude vzduch pred príchodom frontu veľmi nestabilný. Táto nestabilita poskytne búrkam veľa energie, čo ich ešte viac zosilní.

Keď front dorazí, prinesie sériu búrok sprevádzaných veľmi silným vetrom. Tento prudký vietor môže polámať stromy alebo poškodiť strechy, čo spôsobí značné škody.

Najväčšie problémy sa preto očakávajú na východe Slovenska, kde budú búrky najnebezpečnejšie. Na západe krajiny budú búrky oveľa slabšie a menej rizikové.

Horúčavy si dajú iba krátku pauzu

Po príchode frontu, ktorý so sebou prinesie búrky a silný vietor, sa dočasne ochladí. Ako informuje portál Počasie & Radar, toto ochladenie však potrvá len krátko. Teplý vzduch sa rýchlo vráti a teploty opäť stúpnu na tridsiatky.

V stredu sa budú teploty pohybovať medzi 26 až 33 °C. Toto teplo však nevydrží dlho. Počas prehánok a búrok teploty výrazne klesnú. Popoludní a večer bude už len 15 až 23 °C. V noci sa ešte viac ochladí, teploty môžu spadnúť na 18 až 9 °C. Počas prechodu frontu a búrok sa tiež očakáva silnejší vietor, ktorý môže chladu ešte pridať na pocite.

teplomer
zdroj: TASR/Dano Veselský

Po prechode frontu sa rýchlo presunie nad naše územie tlaková výš, ktorá prinesie stabilnejšie počasie. Vďaka tomu môžeme očakávať vo štvrtok prevažne polooblačno, s veľmi malou pravdepodobnosťou prehánok.

Ráno bude na východe viac oblakov a miestami sa môžu vyskytnúť prehánky, no počas dňa sa obloha vyjasní. Teploty cez deň budú výrazne nižšie ako v predchádzajúcich dňoch, ale stále v rámci bežných hodnôt. Na severe sa budú pohybovať medzi 19 až 23 °C, na juhu dosiahnu 24 až 29 °C.

V piatok sa začne do našej oblasti vracať veľmi teplý vzduch zo smeru juh až juhozápad, keď sa tlaková výš presunie na svoje miesto. Tento prílev tepla prinesie jasnú oblohu s minimom oblakov a takmer žiadne riziko zrážok.

Na severnom Slovensku sa denné teploty budú pohybovať od 26 do 29 °C, zatiaľ čo na juhu vystúpia až na 30 až 33 °C. Očakáva sa teda teplý deň, ideálny na vonkajšie aktivity. Počas noci teploty klesnú na príjemných 11 až 20 °C.

Najhorúcejší deň tohto leta

V stredu 14. augusta Slovensko zažilo najhorúcejší deň tohto leta. Na meteorologických staniciach v Mužli, Mochovciach a Žiari nad Hronom teplota dosiahla 38 °C, informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

„Mnoho staníc na západnom Slovensku zaznamenalo teploty medzi 36 a 37 °C, pričom 36 °C sme namerali aj v kotlinách Banskobystrického kraja. Na juhozápade viaceré stanice už tretí deň po sebe namerali 35 °C, v Kamenici nad Hronom už štvrtý deň,“ uviedli meteorológovia.

Na východnom Slovensku počas tejto vlny horúčav teploty nedosiahli 35 °C, ale na severe, napríklad v Turci, sa to podarilo. V oblastiach ako Orava a Liptov sa teploty pohybovali ojedinele medzi 33 a 34 °C, podobné hodnoty zaznamenal SHMÚ aj vo Východoslovenskej nížine.

Vo štvrtok meteorológovia nepredpokladajú výrazné teplotné rozdiely medzi severozápadom a juhovýchodom Slovenska. „Teplý vzduch sa postupne presúva na východ, čo ovplyvní aj východné Slovensko. Tento proces prebieha pred studeným frontom, ktorý sa pohybuje zo západu cez strednú Európu, no postupne sa rozpadáva,“ vysvetlili.

Podľa SHMÚ bolo v stredu najteplejšie v strednej Európe opäť v Maďarsku, kde teplota dosiahla až 40 °C a na Balkáne dokonca ešte viac.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá