Na Slovensko sa ženú búrkové vlny: Niektorým okresom hrozia aj povodne
- Na Slovensku začínajú búrky
- Platí druhý stupeň výstrah pred búrok
- Zrážky môžu so sebou priniesť povodne
- Na Slovensku začínajú búrky
- Platí druhý stupeň výstrah pred búrok
- Zrážky môžu so sebou priniesť povodne
Slovensko čelí búrkam prichádzajúcim už dnes. Naše územie ovplyvňuje plytká brázda nízkeho tlaku. Tá prináša vlhkosť vedúcu k dusnému počasiu vhodnému pre búrky. A tak sa deje už dnes.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na webe informuje, že v Bratislavskom kraji a niektorých okresoch Trnavského kraja aktuálne platí druhý stupeň výstrahy pred búrkami.
Agentúra TASR podotýka, že druhý stupeň výstrah platí do 19:00 v celom Bratislavskom kraji, v okresoch Dunajská Streda, Galanta a Trnava.
Búrky však hrozia v každom kúte Slovenska, a to dnes, ale aj počas najbližších dní.
„Výskyt sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká. Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb,“ varujú meteorológovia.
„Po väčšinu dní bude naďalej miestami dusno a najmä v denných hodinách aj s prehánkami, dažďom a búrkami, opäť aj intenzívnymi, no zrážky sa budú vyskytovať aj počas nocí,“ priblížil SHMÚ.
Búrlivé dni
Ako informuje portál iMeteo, cez naše územie prešlo rozsiahle zrážkové pole. Najviac zrážok sme zaznamenali na juhu stredného Slovenska, kde padlo okolo 20 milimetrov.
Dnes (6. 6.) však štartuje séria „veľmi búrlivých dní“. Čakajú nás početné nebezpečné búrky a všetko to už teraz začína.
Prvé búrky sa začínajú tvoriť na západe Slovenska, konkrétne na juhu regiónu. Budú sa však rozširovať, a to chaotickým spôsobom. Nebudú teda vznikať plošne.
Najintenzívnejšie búrky by sme mali zažiť približne do 19. hodiny. Podobný problém aktuálne vnímajú viaceré krajiny Európy.
Nebezpečie
Služba Estofex, ktorá pre Slovensko vydala druhý stupeň rizika prichádzajúcich búrok, naznačuje, že budú nebezpečné. Prívalové zrážky totiž môžu vyvolať povodne.
Očakávame stacionárne búrky, ktoré sa budú presúvať na ďalšie miesta len veľmi limitovaným spôsobom.
Jahodový mesiac
V noci zo soboty na nedeľu nad svetom zasvietil takzvaný „jahodový Mesiac“. Ide o vzácny jav, ktorý svoj názov dostal z historických dôvodov.
Za čias indiánskych kmeňov bol totiž jún mesiacom zberu jahôd. Zároveň tento spln označujeme aj pojmom „ružový mesiac“, no nie tak úplne pre jeho sfarbenie. Spája sa totiž aj so zberom ruží, informovali sme.
V niektorých častiach sveta však mesiac v tomto období skutočne dostáva červenkastú farbu. Obežná dráha Mesiaca okolo Zeme sa nachádza takmer v rovnakej rovine ako obežná dráha Zeme okolo Slnka. Počas letného slnovratu je Slnko najvyššie na oblohe za celý rok.
Splny sú oproti Slnku, a tak júnový mesiac v splne – ktorý už od tohtoročného slnovratu delili len necelé tri týždne – bol na oblohe nízko. Vo vyšších zemepisných šírkach Európy júnový Mesiac presvitá cez atmosféru vo väčšej miere, a tak skutočne nadobúda červenkastú farbu.
Na Slovensku sme však tento jav nespozorovali.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, iMeteo, archív SIU