Na Slovensku dnes hrozí najhorúcejší deň roka, udrú neobvyklé javy a 140 km/h vietor
- Slováci, pripravte sa na dnešné počasie, odporúčajú meteorológovia
- Pondelok prinesie skutočne extrémne javy, teploty, vietor aj búrky
- Slováci, pripravte sa na dnešné počasie, odporúčajú meteorológovia
- Pondelok prinesie skutočne extrémne javy, teploty, vietor aj búrky
Slovenské, ale aj európske leto pokračuje v plnom prúde. Začiatok nového týždňa prinesie skutočne zmiešané predpovede počasia. Na Slovensku v pondelok (10. 7.) udrú obrovské horúčavy a dosiahnu svoj vrchol. Miestami na našom území počítaj aj s teplotami blížiacimi až k 40-ke. Okrem toho u nás hrozia aj nečakane silné búrky.
Ako píše iMeteo, po horúcej nedeli dnes očakávaj teploty dosahujúce 30 až 35 a miestami dokonca i 37 stupňov Celzia. Najvyššie teploty udrú na západe krajiny. Slovensko sa tak pripravuje na možný najteplejší deň roka.
Meteorológovia však dnes na obyvateľov neapelujú len pre vysoké horúčavy, ale aj pre hrozbu búrok.
„Dôrazne vám odporúčame sledovať dnešnú meteorologickú situáciu, keďže hrozia veľmi nebezpečné javy, ktoré sa v takej miere ešte včera neočakávali, no dnes je už všetko inak,“ píše iMeteo.
Platia výstrahy pred vysokými teplotami
Ako informuje agentúra TASR, počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Keď si odmyslíme spomínané extrémy blížiace sa k 40 stupňom Celzia, na Slovensku dnes očakávaj nasledovné.
Na západnom Slovensku slnečno, neskôr možnosť búrok. Najnižšie ranné teploty 19 až 16 a najvyššie denné 31 až 34 stupňov Celzia.
Na strednom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 18 až 13 a najvyššie denné 29 až 33 stupňov Celzia.
Na východnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 18 až 14 a najvyššie denné 29 až 33 stupňov Celzia.
Počasie na horách: Vo výške 1 000 m. n. m. malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota 14 a najvyššia denná 27 stupňov Celzia.
Vo výške 1 500 m. n. m. malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota 16 a najvyššia denná 22 stupňov Celzia.
Vo výške 2 000 m. n. m. malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota 12 a najvyššia denná 18 stupňov Celzia.
Avšak ako upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), napriek pôvodnej predpovedi hrozí, že teploty skutočne vystrelia ešte o niekoľko stupňov vyššie. Platia preto výstrahy prvého a druhého stupňa od 12.00 hod do 19.00 hod.
Konkrétne sa na horúčavy 35 a viac stupňov musia pripraviť tri celé kraje, ale aj ďalšie okresy. Výstrahy druhého stupňa platia pre celý Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj. Rovnaká situácia zavládla aj v prípade takmer celého Trenčianskeho kraja či okresov Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Žarnovica a Žiar nad Hronom.
„Miestami sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 až 36 stupňov Celzia. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ uvádzajú meteorológovia.
Výstrahu prvého stupňa vydali pre takmer celý Košický kraj, okresy Považská Bystrica, Púchov, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice a Žilina. Teplota môže dosiahnuť 33 až 34 stupňov.
Búrkový systém a extrémny vietor
Ako podotýka iMeteo, hrozí nám aj vznik rozsiahleho búrkového systému so silným nárazovým vetrom o rýchlosti 100 kilometrov za hodinu. V súčasnosti sa u nás môžu vyskytnúť až extrémne búrky.
Máme pred sebou mimoriadne komplikovanú situáciu. Popoludní už totiž nie je jasné, čo nás čaká. Nevieme presne, v akej intenzite búrky dorazia na naše územie. Treba však počítať so skutočnou hrozbou.
„Na dnešnom studenom fronte sa budú formovať silné búrky, ktorých hlavným nebezpečným sprievodným javom bude veľmi silný až extrémny nárazový vietor,“ píše portál s tým, že niektoré numerické modely prezentujú skutočne nevídané výstupy. Napríklad slovenský model Aladin na západe kalkuloval s nárazmi vetra o rýchlosti okolo 140 km/h.
Portál iMeteo síce dodáva, že tento systém zvykne búrky preceňovať, no tentokrát pred silnými búrkami varujú viaceré modely. Stále však ostáva nejasné, kde sa búrky vyskytnú.
„Môže sa tak udiať ešte na Vysočine a potom budú búrky slabnúť, môže sa tak udiať na juhu Moravy a na časti severozápadného Slovenska, ale môže dôjsť aj k najhoršiemu variantu, že silné búrky s vetrom sa preženú práve západným Slovenskom,“ dodal portál.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: iMeteo, TASR