Na Slovensku dnes udrú búrky, obozretný buď najmä v týchto okresoch (PREDPOVEĎ)

  • Výstrahy predbežne platia do 20.00 h
  • Podľa meteorológov sa môžu vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom
búrka
Ilustračný obrázok TASR/Pavel Neubauer
  • Výstrahy predbežne platia do 20.00 h
  • Podľa meteorológov sa môžu vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom

Na väčšine územia Slovenska treba v piatok počítať s búrkami. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy platia pre celý Prešovský, Košický, Žilinský a Banskobystrický kraj, takmer celý Trenčiansky kraj a okresy Levice a Zlaté Moravce v Nitrianskom kraji.

Podľa meteorológov sa tam môžu vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Výstrahy predbežne platia do 20.00 h.

Dnes bude na Slovensku polooblačno až oblačno a najmä popoludní prechodne až zamračené. Miestami sa vyskytnú prehánky a ojedinele búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Najvyššia denná teplota bude 27 až 32, v Žilinskom kraji a na Spiši miestami okolo 25 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 16 stupňov Celzia.

Fúkať bude prevažne slabý vietor, ktorý pri búrkach zosilnie. Meteorológovia predpokladajú zrážky do 8, ojedinele okolo 35 milimetrov a výnimočne aj viac.

El Niño prinesie extrémy

El Niño sa po rokoch vracia a prináša extrémne počasie na celej zemeguli. Už sme si mohli v celosvetovom meradle „vychutnať“ horúčavy, potom chlad a extrémne zrážky, aby ich napokon vystriedali ďalšie horúčavy. Tento rok ho ešte pocítime aj my na Slovensku a ovplyvní tohtoročnú zimu.

Je to fenomén, ktorý sa vyskytuje každých 8 až 10 rokov. Udrel aj na Slovensku, a to v roku 2016, čo bol doteraz najteplejší rok na celom svete. Tento jav je hlavne spôsobený vysokou teplotou oceánov. Následne ohrieva atmosféru, umožňujúc vlhkému vzduchu stúpať a vytvárať dažďové búrky, ako vysvetľuje BBC na svojej webovej stránke.

Ako však upozorňuje známy meteorológ Jozef Pecho na sociálnej sieti, tentokrát sa vyvíja neobvykle. „El Niño sa v tomto roku vyvíja neobvykle rýchlo a bude silné, vyplýva to z najnovších prognóz americkej NOAA a európskeho centra ECMWF. To, že teplá fáza ENSO nastúpila tak skoro, je priamy dôsledok rýchlo sa otepľujúcich oceánov (a atmosféry), ktoré sú v súčasnosti o viac ako 0,5 °C teplejšie ako v roku 1997(98), kedy sme mali historicky zatiaľ najsilnejšie El Niño,“ uvádza meteorológ.

Dodáva, že prognostické modely sa zhodujú na tom, že vplyv fenoménu pocítime aj my v strednej Európe, najmä v zime. El Niño spôsobí, že zima na našom území bude síce teplotne mierna, ale bohatá na zrážky. Očakávaj preto daždivú zimu a v prípade nižších teplôt naozaj hojnú nádielku snehu. Z nej však budeme mať radosť len chvíľu, na jar 2024 nám totiž hrozia povodne.

Podľa Pecha však najhoršie dopadnú krajiny v tropických šírkach, kde budú vysoké teploty nielen vzduchu, ale aj oceánov. To predstavuje nebezpečenstvo pre biodiverzitu koralových útesov.

Tento úkaz spojený s globálnym otepľovaním sa tentokrát vracia v dramatickejšej podobe. V máji sme ťa o ňom už informovali. Nedávno však pribudli nové informácie, teda kedy ho očakávať a ako bude vyzerať. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Vedci sa obávajú, že po prvý raz v histórii môže priemerná teplota vzduchu stúpnuť o viac ako 1,5 °C. Toto číslo považujú za bod zlomu. Po jeho prekročení sa dramaticky zvýši riziko extrémnych záplav, sucha, požiarov a nedostatku potravín.

Klimatológovia varujú, že na 90 % potrvá fenomén a jeho vplyvy celý rok. „Je takmer isté, že roky 2023 – 2027 budú najteplejším päťročným obdobím, aké kedy bolo zaznamenané,“ varuje Organizácia Spojených národov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, SITA, BBC, Facebook

Najnovšie videá

Trendové videá