Na Slovensku dnes začína tretia vlna horúčav: Potrápi najmä túto časť krajiny
- Uplynulé dni boli plné búrok a počasie celkovo ovplyvňoval studený front
- Dnešný deň a tie nasledujúce však budú iné
- Uplynulé dni boli plné búrok a počasie celkovo ovplyvňoval studený front
- Dnešný deň a tie nasledujúce však budú iné
Ľudské telo reaguje na vysoké teploty najmä dvoma spôsobmi: v prvom rade ide o rozšírenie krvných ciev v koži a druhým je produkcia potu. Zvýšený prietok krvi smerom k pokožke umožňuje stratu väčšieho množstva tepla do okolia. Pot ochladzuje telo, keď sa odparuje z pokožky.
Tieto reakcie pomáhajú udržiavať telesnú teplotu medzi 36 °C a 37 °C, čo je nevyhnutné k normálnemu fungovaniu metabolických funkcií.
Avšak na druhej strane, tieto dve reakcie môžu mať aj škodlivé následky. Rozšírenie krvných ciev vedie k zníženiu krvného tlaku, čo vedie k tomu, že srdce má väčšie problémy s tým, aby tlačilo krv do tela. U ľudí s už existujúcimi srdcovými chorobami to môže viesť k infarktu.
Navyše, BBC upozorňuje na to, že nadmerným potením zároveň dochádza k úbytku tekutín a soli, a čo je kľúčové, mení sa rovnováha medzi nimi v tele.
To v kombinácii so zníženým krvným tlakom môže viesť k vyčerpaniu z tepla. Medzi jeho hlavné symptómy patria závraty, nevoľnosť, mdloby, svalové kŕče či únava.
Čo teda máš robiť, ak chceš znížiť pravdepodobnosť vyššie uvedených problémov? Yahoo News sa opiera o rady Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). V prvom rade by si mal nosiť vhodné oblečenie, čo znamená ľahké a voľné.
Hoci používanie klimatizácie má svoje úskalia, odborníci radia byť v klimatizovaných priestoroch čo najdlhší čas. Asi ťa neprekvapí, že veľké množstvo tekutín, avšak nie alkoholu, je pri horúčavách nutnosťou. Ďalším tipom od expertov je byť čo najviac v tieni, natierať sa opaľovacím krémom a nosiť pokrývku hlavy.