Na Slovensku je dopyt po samopaloch. Nepriestrelnú vestu nezoženiete, upozorňuje majiteľ strelnice
- Pri začiatku pandémie Slováci vykupovali rúška a dezinfekcie
- Dnes, keď za našimi hranicami zúri vojna, sú priority mnohých z nás celkom iné
- Predajcovia hlásia nedostatok niektorých zbraní či výrobkov na ochranu pred útočníkmi
- Pri začiatku pandémie Slováci vykupovali rúška a dezinfekcie
- Dnes, keď za našimi hranicami zúri vojna, sú priority mnohých z nás celkom iné
- Predajcovia hlásia nedostatok niektorých zbraní či výrobkov na ochranu pred útočníkmi
Ozbrojený a bezprecedentný konflikt na Ukrajine vyhnal davy ľudí do klientskych centier, s cieľom vybaviť si čo najskôr cestovné pasy pre seba, svoje deti či rodičov. Mnohí chcú byť na nečakanú situáciu čo možno najlepšie pripravení. Slováci majú čoraz väčší záujem o strelecké kurzy, kurzy sebaobrany, no vyhľadávané sú aj cvičenia na prežitie v prírode.
My sme sa rozhodli navštíviť jednu z verejných strelníc v okrese Pezinok. Miestny majiteľ strelnice nám potvrdil, že sleduje nevídaný záujem, nielen o jeho služby:
„Odkedy začala vojna na Ukrajine, na Slovensku je extrémne zvýšený dopyt po samopaloch, munícii do samopalov a nábojoch ráže 9 mm. Dostal som dokonca objednávku na 200 nepriestrelných viest. Dodávateľ mi povedal, že v dnešnej dobe je nemožné zohnať vôbec prilbu, nie to ešte nepriestrelnú vestu.“
Tvrdí, že aj na jeho strelnici možno badať zvýšený záujem o streľbu na terče. „Sme stále plní,“ hovorí. Konštatuje, že predaj zbrane, ktorú má človek doma, by bol v dnešnej dobe tým najhorším rozhodnutím.
Roztrhlo sa vrece s podvodníkmi
Na trhu sa taktiež objavujú podvodníci a špekulanti, ktorí vykupujú obchody a následne tovar predávajú na bazároch za prehnane vysoké ceny. Snažia sa tak vyťažiť zo súčasnej neľahkej situácie. Upozorňuje na to tím predajne Muničák a ľudí vyzýva, aby sa na niečo podobné nedali nachytať, lebo budú oklamaní.
„Netýka sa to len plynových masiek, ale aj inej výstroje. My stále držíme ceny rovnaké ako predtým a snažíme sa zohnať všetko potrebné, čo najrýchlejšie.“
Najlacnejšiu krátku zbraň si so zbrojným preukazom môžeš na Slovensku kúpiť za cenu okolo 300 eur, napríklad v prípade malokalibrovej samonabíjacej pištole od výrobcu GSG. Tou najdrahšou krátkou zbraňou na webe známeho predajcu AFG je Pištoľ SA vz. 61 za 510 eur.
Zohnať sa dá aj útočná puška Zastava M70 za 545 eur. Je navrhnutá na základe princípu Kalashnikova – AK47, ktorý používajú ozbrojené sily na celom svete viac ako 40 rokov od svojho vzniku. Je stále veľmi populárna, pretože potvrdila svoju spoľahlivosť vo všetkých možných prostrediach.
Ako pre Startitup povedala 26-ročná držiteľka zbrojného preukazu typu A Gabriela, zbrojný preukaz si nerobila kvôli napätej situácii u našich susedov.
„Dôvod, prečo som si urobila zbrojný preukaz typu A, nebol konflikt na Ukrajine. Pred časom ma počas dňa priamo na sídlisku prekvapil jeden neznámy muž. Počas toho, ako som vyberala veci z kufra auta, sa postavil za mňa s nožíkom v ruke. Povedal: ‚Keď budeš kričať, tak ťa zabijem.’ Odišiel, až keď ho vyrušili dve mladé ženy. Následne som zavolala políciu.“
Kým prišla polícia, tento útočník na ihrisku napadol muža, ktorého bodol nožom. Nakoniec sa ukázalo, že utiekol z neďalekej Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela.
„So zbraňou sa od tohto incidentu cítim bezpečnejšie.“
Sme svedkami toho, že civilistom, vrátane žien, rozdávajú na Ukrajine dlhé zbrane. Gabriela hovorí, že ak by takáto situácia nastala aj na Slovensku, do celého procesu by sa zapojila určite aj ona.
„Keďže vlastním krátke aj dlhé zbrane, mám skúsenosti s ich manipuláciou. Myslím si, že by som svojou trochou mohla prispieť k ochrane štátu či aspoň mojej rodiny a blízkych.“
Na to, či sa v našej krajine zvýšil záujem o vydanie zbrojných preukazov, sme sa pýtali aj Polície Slovenskej republiky:
„Počet vydaných zbrojných preukazov, ktorý obsahuje okrem zbrojných preukazov vydaných prvýkrát pri nových držiteľoch aj nové zbrojné preukazy, ktoré boli vydané v prípade skončenia platnosti už v minulosti vydaných existujúcim držiteľom, sme nárast, napríklad v porovnaní s rokom 2020, nezaznamenali. Naopak, v porovnaní s rokom 2020 evidujeme ich mierny pokles. S rokom 2021, pre prijaté prísne protipandemické opatrenia, štatistiku porovnávať nie je možné,“ povedal pre Startitup mjr. JUDr. Michal Slivka, hovorca PPZ .
Ako získať „zbroják“?
Ak chceš vlastniť zbraň, potrebuješ mať na to oprávnenie vydané policajným útvarom. Zbrojný preukaz môže získať len bezúhonná a spoľahlivá osoba, ktorá dosiahla vek 21 rokov.
Výnimkou je vydanie zbrojného preukazu pre zbraň na poľovné účely osobe, ktorá má 18 rokov (ak je súčasne držiteľom poľovného lístka), alebo osobe, ktorá dosiahla vek 15 rokov, ak je členom štátnej reprezentácie v streleckej disciplíne (vyžaduje sa písomný súhlas jej zákonného zástupcu).
Zbrojný preukaz
Zbrojný preukaz sa rozdeľuje podľa účelu používania zbrane alebo streliva a podľa rozsahu oprávnenia nosiť alebo držať zbraň do skupín:
A. nosenie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku
B. držanie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku
C. držanie zbrane a streliva na výkon zamestnania alebo oprávnenia podľa osobitného predpisu
D. držanie zbrane a streliva na poľovné účely
E. držanie zbrane a streliva na športové účely
F. držanie zbrane a streliva na múzejné alebo zberateľské účely
Okrem predpísaného veku, bezúhonnosti a spoľahlivosti musí fyzická osoba spĺňať aj ďalšie podmienky:
- plnú spôsobilosť na právne úkony,
- lekárskym posudkom preukázanú zdravotnú spôsobilosť držať alebo nosiť zbraň a strelivo a psychickú spôsobilosť preukázanú psychologickým posudkom,
- odbornú spôsobilosť držať alebo nosiť zbraň a strelivo vykonaním skúšky pred skúšobnou komisiou,
- miesto pobytu na území Slovenskej republiky,
- potreba držať alebo nosiť zbraň a strelivo.
Kurzy streľby
Jednodňová komplexná príprava na zbrojný preukaz stojí na Slovensku 150 eur. Takýto kurz obsahuje viac ako päťhodinovú podrobnú odbornú prípravu pod vedením skúsených inštruktorov a znalcov zákona o zbraniach a strelive.
Zameraná je na všetky potrebné zákonné normy a chytáky pre potreby úspešnej skúšky. Po absolvovaní kurzu môžu všetci absolventi využiť bezplatné elektronické alebo telefonické konzultácie z tejto oblasti.
Základný strelecký výcvik ťa bude stáť 100 eur. Inštruktori ťa tu naučia základnú a bezpečnú manipuláciu so zbraňou, spoznáš konštrukciu zbrane, zásady údržby zbrane, od jej rozoberania po čistenie, a základné drobné opravy. Naučíš sa všetky zásadné zručnosti pre streľbu, ako postoj, držanie, dýchanie, mierenie a spúšťanie tak, aby si vždy trafil cieľ.
„Absolvoval som základný strelecký kurz s útočnou puškou vz. 58. Kurz bol super. Získal som základy streľby, státia, držania, mierenia, dýchania a spúšťania, rôzne polohy pri streľbe. Získal som vedomosti s bezpečnou obsluhou zbrane, rozoberania a čistenia. Bolo to veľmi profesionálne, vysvetľovanie, prístup školiteľa, super a paráda. Po čase si asi dám zase niečo,“ hovorí Róbert Slovák.
Kurz obrany proti aktívnemu útočníkovi so zbraňou stojí 180 eur. Tento kurz je plný simulovaných útokov na tvoju osobu v bežnom prostredí. Naučí ťa a zároveň preverí všetky tvoje schopnosti, zvládnutie agresívnej situácie a v prípade potreby sa budeš vedieť ubrániť s čímkoľvek, čo máš po ruke, vrátane zbrane na obranu.
Kurz vychádza z princípov Individuálnej sebaobrannej streľby pri bežnom nosení zbrane v civilnom prostredí (ISDS).
Na výcvik a realizáciu situácií v kontrolovateľnom tréningovom prostredí sa využívajú zbrane typu FX – Simunition – Non-Lethal Training Ammunition. Kurz je bez ostrej streľby, ale plný simulácií s výcvikovým strelivom tak, aby sa vedeli vyhodnotiť zásahy a posúdiť postupy prípadne efektivity obrany.
Na kurz si ale aj tak musíš doniesť vlastnú zbraň, bezpečnostné prvky a puzdro na skryté nosenie, aby si vedel realizovať prípravné cvičenia.
„Na kurze sme si vyskúšali simulácie od ‚potýčky’ v krčme či bare až po hádku v bytovke. Tam, kde sme si mali vyskúšať a zúročiť nadobudnuté vedomosti, sme často pohoreli. Panika, davová psychóza, stres a adrenalín dokážu robiť divy,“ hovorí absolvent kurzu Berny.
Z jeho skúseností sú simulácie najlepšou metódou, ako sa s týmito javmi vyrovnať. „Môžete mať natrénované, ale iba simulácie vás dokážu reálnejšie preveriť. Treba si uvedomiť, že až dlhodobé situácie (napr. 3 – 5 hodín) sú tie, ktoré vás reálne preveria. Pri krátkodobých viete, že sa niečo môže stať a snažíte sa byť pozorný, koncentrovaný.“