Na Slovensku je v obchodoch tovar po záruke. Potravina môže dokonca zmeniť chuť či konzistenciu

  • Na pultoch sa môžu objaviť potraviny po záruke
  • Nemusia byť nutne pokazené
  • Predaj však má prísne pravidlá
potraviny
TASR/ Radovan Stoklasa, Pixabay/Stevepb
  • Na pultoch sa môžu objaviť potraviny po záruke
  • Nemusia byť nutne pokazené
  • Predaj však má prísne pravidlá

Pokiaľ si dnes pôjdeš nakúpiť potraviny, môže sa ti stať, že v regáli nájdeš aj produkty, ktoré už nie sú s aktuálnym dátumom minimálnej trvanlivosti. Obchody môžu tieto produkty predávať aj naďalej vďaka novele zákona z minulého roku. 

Tieto produkty síce môžu zmeniť vďaka trvanlivosti chuť, vôňu alebo aj konzistenciu, zdraviu by nemali však nijak škodiť. Dôležité je ale to, aby sa výrobok skladoval v odporúčaných podmienkach, a zároveň nesmie mať porušený pôvodný ochranný obal.

Dátum spotreby vs. dátum trvanlivosti

Toto sú označenia, ktoré si stále mnohí Slováci aj naďalej pletú. Dátum spotreby je označenie, ktoré sa nachádza na menej trvanlivých potravinách, ako napríklad mäso, ryby, jogurty a podobne. Označuje presný dátum, do ktorého by mala byť potravina spotrebovaná, aby bola bezpečná a zdravá na konzumáciu.

potraviny
zdroj: TASR/ Radovan Stoklasa

Na druhej strane, dátum trvanlivosti sa nachádza na potravinách, ktoré sú trvanlivejšie, ako napríklad konzervy, suché cestoviny, sušené ovocie a podobne. Označuje čas, počas ktorého sa potravina zachováva v bezpečnom stave, aj keď ju konzument konzumuje po tomto dátume. Môže však nastať menší pokles kvality chuti. 

Je dôležité si uvedomiť, že dátum spotreby a dátum trvanlivosti sú dôležité pre bezpečnosť a kvalitu potravín a odporúča sa ich dodržiavať. Hneď ako potraviny prekročia dátum spotreby, potravina môže byť nebezpečná na konzumáciu a je potrebné ju okamžite zlikvidovať. 

Cena masla sa každú chvíľku mení, je tomu tak aj dnes
zdroj: TASR/Michal Svítok

Existujú však aj potraviny, ktoré označenie dátumu spotreby alebo trvanlivosti mať nemusia. Rozprávame sa predovšetkým o čerstvom ovocí a zelenine. Do tejto kategórie však spadajú aj ďalšie položky, ako napríklad víno, ocot alebo soľ.

Aj napriek tomu, že predajca nemá túto povinnosť, neznamená to, že sa potraviny nepokazia. Je však na konečnom spotrebiteľovi, aby dôkladne preveril tieto potraviny pred ich konzumáciou. 

Opýtali sme sa AI, aké sú potraviny s najdlhšou dobou spotreby:

  1. Med – med má neobmedzenú dobu trvanlivosti, ak je správne skladovaný v nepriepustnom obale a suchom prostredí.
  2. Sušené fazuľoviny a šošovica – sušené fazuľoviny a šošovica môžu mať dobu trvanlivosti až 30 rokov, ak sú skladované v suchu a uzavretom obale.
  3. Ryža – suchá ryža má dobu trvanlivosti až 10 rokov, ak je správne skladovaná v uzavretom obale a suchu.
  4. Konzervy – konzervované potraviny, ako napríklad fazuľa, kukurica, tuniak alebo ovocie, môžu mať dobu trvanlivosti až niekoľko rokov, ak sú skladované v správnych podmienkach a obale.

Kedy môže obchod predávať tovar po záruke? 

Na Slovensku od 1. júla minulého roka platí novela, ktorá upravuje predaj po uplynutom dátume minimálnej trvanlivosti. Aj táto zmena však má svoje pravidlá.

Dané tovary síce môže predajca opäť ponúknuť zákazníkom, no musia byť zreteľne oddelene umiestnené od potravín, ktoré po dátume trvanlivosti nie sú. Doba, po ktorú môže byť produkt naspäť ponúkaný na predaj, je však len maximálne 45 dní od skončenia dátumu minimálnej trvanlivosti

V prípade potravín po dátume spotreby reťazce uzatvárajú zmluvy s takzvanými potravinovými bankami, ktoré využívajú tieto produkty na charitatívne účely. 

Vedel si o tom, že:

Med sa považuje za potravinu, ktorá sa takmer nemôže pokaziť. Samozrejme, doba trvanlivosti závisí od správneho skladovania. Dôvod, prečo med vydrží tak dlhú dobu stále jedlý, je vysoký obsah cukru a zároveň veľmi malý obsah vody. 

Portál Smithsonian dokonca píše aj o náleze z pred 3 000 rokov v starobylom Egypte, keď v nádobách, ktoré boli pochované s múmiami, našli med. Áno, aj po toľkých storočiach bol stále jedlý.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: ŠVPS SR, Smithsonian, AI, Podnikajte

Najnovšie videá

Trendové videá