Európou sa šíri nebezpečná choroba. Na Slovensku je v ohrození takmer každý kraj
- Európou sa začala šíriť nebezpečná choroba
- Najviac prípadov zaznamenali vo Veľkej Británii
- Európou sa začala šíriť nebezpečná choroba
- Najviac prípadov zaznamenali vo Veľkej Británii
Spravodajský portál tvnoviny.sk informuje, že Európou sa začala šíriť nebezpečná choroba, osýpky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informuje, že počet prípadov tohto ochorenia v Európe, sa v roku 2023 v porovnaní s rokom 2022 podstatne zvýšil, a to až trojnásobne.
Zaočkovanosť na Slovensku je dokonca pod úrovňou kolektívnej imunity, aj napriek tomu pribúda ľudí, ktorí zaočkovanie proti tomuto ochoreniu odmietajú.
V Európe sa počas minulého roka osýpkami nakazilo viac ako 30 000 ľudí. „Osýpky patria medzi najnákazlivejšie ochorenia. Rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými. Stačí kýchnutie či zakašľanie,“ tvrdí imunologička WHO Kate O’Brien. „V regióne sme svedkami nielen tridsaťnásobného nárastu počtu prípadov osýpok, ale aj takmer 21 000 hospitalizácií a päť úmrtí súvisiacich s osýpkami. To je znepokojujúce,“ uviedla WHO.
Ako ďalej píše portál, v minulom roku sa na našom území vyskytlo až šesť prípadov, pričom takmer všetky boli so zahraničným pôvodom. Aktuálne je najviac chorých najmä vo Veľkej Británii, kde sa od októbra osýpkami nakazilo až 216 ľudí, pričom najčastejšie to boli deti do 10 rokov.
„Takáto situácia môže, samozrejme, nastať aj na Slovensku. Nedá sa pri osýpkach zariadiť, že človek, ktorý je neočkovaný, neprekonal – neochorie, keď príde do kontaktu,“ povedala pre tvnoviny.sk hlavná pediatrička Ministerstva zdravotníctva SR Elena Prokopová.
Aby sme sa dostali ku kolektívnej imunite, potrebujeme mať zaočkovaných viac ako 95 populácie. Jedine tak môžeme dosiahnuť to, aby sa osýpky ďalej nešírili. Zo štatistík však vyplýva, že na Slovensku sú rizikové skoro všetky kraje, okrem Nitrianskeho a Trnavského kraja, kde je úroveň kolektívnej imunity udržaná.
„Ochorenie prebieha často závažne, ale hlavne vo veľa percentách sa objavujú následky ochorenia – poškodenia centrálneho nervového systému, poškodenia srdca, ťažké zápaly pľúc a podobne,“ dodala Elena Prokopová.
Očkovanie je povinné
Európsky región WHO zahŕňa 53 krajín vrátane Ruska a niekoľkých stredoázijských štátov. V roku 2023 nahlásilo prípady osýpok 40 krajín. Najhoršie dopadli Rusko a Kazachstan, v oboch krajinách bolo hlásených približne 10 000 prípadov osýpok. V západnej Európe bolo najviac prípadov zaznamenaných v Británii (183).
Počas pandémie ochorenia COVID-19 došlo k poklesu úrovne zaočkovanosti proti tejto chorobe. V rokoch 2020 až 2022 nebolo v európskom regióne WHO zaočkovaných proti osýpkam približne 1,8 milióna dojčiat.
Osýpky patria k najnákazlivejším ochoreniam a rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými ľuďmi – stačí kýchnutie či zakašľanie. Spôsobujú časté komplikácie, ako sú zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému, ktoré môžu byť aj smrteľné. Najúčinnejším preventívnym opatrením proti nim je očkovanie.
Očkovanie proti osýpkam je na Slovensku povinné, no zároveň aj najodmietanejšie.
Na východe Slovenska sa vyskytla žltačka
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove eviduje prípady vírusovej hepatitídy typu A (VHA) v obci Pečovská Nová Ves v okrese Sabinov. Ako pre TASR uviedol regionálny hygienik RÚVZ v Prešove Jozef Varga, v piatok im boli hlásené štyri ochorenia na VHA u detí žijúcich v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom. Ide o deti od jedného do deviatich rokov.
„Prvý prípad ochorenia na VHA bol z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove na odbor epidemiológie hlásený 19. januára 2024. Kumulatívne k dnešnému dňu je v obci hlásených osem ochorení na VHA,“ uviedol Varga.
V neďalekej obci Olejníkov hygienici evidujú výskyt žltačky od novembra minulého roka. Ďalšie prípady pribudli koncom novembra a v januári. Posledné potvrdené ochorenia boli hlásené vo štvrtok (25. 1.).
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: tvnoviny.sk, TASR