Na Slovensku krachujú dve významné firmy. Stovky zamestnancov prichádzajú o prácu
- V Šuranoch vybudoval výrobca závod pre 250 pracovníkov
- Problémom čelí aj bratislavská spoločnosť
- V Šuranoch vybudoval výrobca závod pre 250 pracovníkov
- Problémom čelí aj bratislavská spoločnosť
Minulý mesiac súdy rozhodli o bankrote 22 firiem, vrátane dvoch významných hráčov na trhu.
Medzi postihnutými firmami bol aj významný zamestnávateľ v automobilovom priemysle, spoločnosť Lindenmaier Slovakia, ktorá vyrába komponenty pre autá. Táto firma začala svoj konkurzný proces práve v apríli, čo naznačuje vážne finančné problémy v jej chode.
Dve známe spoločnosti v problémoch
Podľa Denníka N, nemecký výrobca Lindenmaier, ktorý začal vyrábať na Slovensku krátko po revolúcii, dodáva presne sústružené kovové komponenty. Firma postavila závod v Šuranoch pre 250 pracovníkov, no dnes tam pracuje len pätina z nich.
Napriek spolupráci so závodmi zo skupiny Schaeffler, ktorá je popredným svetovým dodávateľom pre automobilový priemysel, firma v roku 2022 skončila so stratou.
Do konkurzu smeruje aj bratislavská firma Vekam Security. Podľa denníka prichádza približne 50 zamestnancov tejto bezpečnostnej agentúry o prácu.
Firma sa špecializovala na stráženie priemyselných objektov a medzi jej klientov patrili automobilka Volkswagen a stavebná spoločnosť Strabag. Vekam Security tiež čelí problémom s dlhmi na poistnom.
Po 30 rokoch do konkurzu
Ako sme ťa už informovali, firma Beta, ktorá vyrába nábytok v Trenčíne a pôsobí na trhu už 29 rokov, čelí obrovským dlhom. Pred 30. výročím sa jej dlhy stali také veľké, že ich nedokáže splatiť. Preto sa firma rozhodla sama požiadať o konkurz.
Firma vznikla v roku 1995 a špecializovala sa na výrobu postelí a sedačiek na mieru. Vo svojich najlepších časoch zamestnávala viac ako 70 ľudí. V ťažkých obdobiach sa už firma musela oddlžiť pod ochranou súdov, aby prežila. Teraz je však situácia ešte horšia.
Firma dlhuje štátu takmer 1,4 milióna eur na daniach a odvodoch a sama sa preto poslala do konkurzu. Je pravdepodobné, že súd jej konkurz vyhlási a nariadi rozpredaj majetku, aby splatila aspoň časť dlhov.
Denník N uvádza, že zatiaľ nie je jasné, či firma skončí a prepustí zamestnancov, alebo bude pokračovať aj počas konkurzu, pretože na otázky nereaguje.
Ak by firma so svojimi približne 40 zamestnancami konkurz prežila, stalo by sa tak pod novým vlastníkom.
Problémy má aj iný slovenský výrobca nábytku
Beta nie je jediným nábytkárskym výrobcom na Slovensku v problémoch. Najväčší výrobca nábytku Decodom tiež čelí veľkým dlhom a musí predávať časť svojho majetku, aby zachránil výrobu.
Spoločnosť zažívala finančné problémy už v minulosti, predovšetkým počas pandémie COVID-19, ktorá mala výrazný vplyv na jej operácie a ohrozila zamestnanosť v regióne.
Aj napriek vyhláseným prepúšťaniam sa však Decodomu podarilo udržať viac ako 800 pracovných miest. V roku 2022 však firma opäť zaznamenala straty, tentokrát vo výške vyše 2,8 milióna eur, a jej dlhy voči Sociálnej poisťovni prekročili 500-tisíc eur.
Drevársky a nábytkársky priemysel bol v posledných rokoch zasiahnutý viacerými nepriaznivými faktormi, vrátane pandémie, inflácie, zvýšenia cien dreva o viac ako 40 % a dopadov vojny na Ukrajine.
Cena surového dreva stúpa
Len v septembri minulého roka sa situácia na trhu s drevom opäť dramaticky zhoršila. Ceny drevospracujúceho priemyslu rýchlo klesajú, pretože priemysel má problémy s umiestnením spracovaného dreva na trhu. Tento pokles je najvýraznejší v stavebníctve a ceny sa pomaly vrátia na úroveň z roku 2019, pred pandémiou COVID-19.
Pre agentúru SITA to v tom čase uviedol predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník. „Máme signály o dramatickom útlme drevospracujúcich malých a stredných podnikov, dokonca o zatváraní lokálnych prevádzok,“ povedal.
Podľa neho hrozí obrovské ohrozenie pre malých neštátnych obhospodarovateľov lesov pre roztvárajúce sa cenové nožnice znižovania príjmov z predaja dreva a zvyšovania ceny práce a služieb pri zabezpečovaní povinnosti obhospodarovať les.
„Negatívne vnímame nedostatočnú štátnu dotačnú podporu ekosystémových služieb poskytovaných neštátnymi lesmi a protekcionistické podmienky v hospodárskej súťaži na trhu s drevom prostredníctvom skrytej štátnej pomoci nastavenej na deväť štátnych odborných organizácií ochrany prírody uvádzajúcich drevo na trh,“ dodal Ovseník.
Cena surového dreva pritom vlani druhý rok po sebe výrazne stúpla. Sortimenty surového dreva sa v minulom roku predávali za 74,23 eura za meter kubický. Ide o medziročné zvýšenie o 16,33 eura, resp. o 28,2 %.
Spôsobil to výrazný nárast cien ihličnatých, ale aj listnatých sortimentov a dopytu po surovom dreve aj výrobkoch z dreva. Vyplýva to zo správy o lesnom hospodárstve za rok 2022.
Surové drevo v roku 2021 v relatívnom vyjadrení zdraželo ešte o niečo viac. V porovnaní s rokom 2020 išlo o nárast takmer o 30 %, resp. o 13,22 eura na 57,90 eura. Aj v roku 2021 bol dôvodom takéhoto vývoja výrazný nárast cien ihličnatých sortimentov a dopytu po surovom dreve a výrobkoch z dreva.
Zdroje: Denník N, Archív SIU, Denník N 1, SITA