Na Slovensku teraz kvitne smrteľne jedovatá rastlina. Zabíja jediným dotykom, je lákadlom detí

  • Na Slovensku začína sezóna náprstníka červeného
  • Ide o peknú, no smrteľne jedovatú rastlinu
  • V ohrození sú najmä deti
náprstník červený
Ilustračná fotografia Wikimedia Commons/Matthijs van den Berg
  • Na Slovensku začína sezóna náprstníka červeného
  • Ide o peknú, no smrteľne jedovatú rastlinu
  • V ohrození sú najmä deti

V malebných zákutiach našich hôr a lesov sa skrýva rastlina, ktorá svojou krásou zaujme každého nadšenca prírody.

Náprstník červený, lat. Digitalis purpurea, je so svojimi purpurovými kvetmi fascinujúcim úkazom našej flóry. Za očarujúcou fasádou sa však skrýva smrteľné nebezpečenstvo.

Ako píše poľský portál polsatnews.pl, táto dvojročná rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky 150 centimetrov, je totiž prudko jedovatá. Stačí len niekoľko gramov, aby sa objavili vážne zdravotné problémy či dokonca smrť.

Jeho toxické vlastnosti sú spôsobené prítomnosťou látok ako digitoxín a digoxín, ktoré môžu vážne narušiť srdcovú činnosť.

Stačí dotyk

Pri kontakte s rastlinou sa môže šťava dostať na pokožku a následne do tela, ak napríklad konzumuješ jedlo rukami, ktoré boli v kontakte s náprstníkom. Príznaky otravy môžu byť rôznorodé a zahrňujú silné zvracanie, problémy so zrakom, nepravidelný srdcový rytmus a dýchacie ťažkosti. Tieto symptómy sa nemusia prejaviť okamžite a môžu sa objaviť až po niekoľkých hodinách či dokonca dňoch.

Náprstník červený je mrazuvzdorná rastlina, schopná prežiť teploty až do -35 °C. Jej typické zvonkovité kvety, väčšinou purpurové s tmavými škvrnami, sú často lákadlom najmä pre nič netušiace deti, čo zvyšuje riziko neúmyselnej otravy.

náprstník
zdroj: Wikimedia Commons/Rjcastillo

Napriek tomu, že ide o vysoko jedovatú rastlinu, má náprstník červený svoje miesto aj vo farmakológii. V presne stanovených dávkach sa jeho výťažky používajú na liečbu rôznych srdcových chorôb.

Z náprstníka sa získavajú chemicky čisté glykozidy, ktoré sa používajú na výrobu liekov. V homeopatii sa rastlina využíva na liečbu rôznych zdravotných problémov, vrátane srdcovej slabosti, porúch obličiek, depresie, nespavosti a migrény. Amatérske používanie prípravkov z náprstníka sa však dôrazne neodporúča bez odborného dohľadu, kvôli vysokému riziku predávkovania.

Jeho jedovaté vlastnosti boli však v minulosti využívané aj na temnejšie účely. To byline vyslúžilo množstvo desivých prezývok, ako napríklad „čarodejnícke rukavice“ či „zvončeky mŕtveho muža“.

Pozor aj na tieto rastliny

Na Slovensku sa môžeme stretnúť aj s ďalšími jedovatými rastlinami, o ktorých informoval denník SME. Medzi ne patrí štedrec ovisnutý, známy aj ako zlatý dážď, ktorý je obľúbený najmä v parkoch. Konzumácia kvetov či plodov tejto rastliny môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, podobné účinkom nikotínu.

Ďalej je tu prilbica modrá, jedna z najnebezpečnejších európskych rastlín, ktorá obsahuje akonitín. Tento alkaloid môže spôsobiť smrť do hodiny od požitia.

Lykovec jedovatý, hoci vzácny a prísne chránený, je ďalšou nebezpečnou rastlinou. Už privoňanie k jej ružovým kvetom môže spôsobiť otravu. Smrteľná dávka pre dospelého človeka je okolo desať plodov.

Rozpuk jedovatý je rastlina rastúca pri vlhkých miestach, pričom jeho jed prechádza aj do vody. Smrteľnú dávku predstavujú už dva gramy koreňa.

Bolehlav škvrnitý, známy z antických čias, počas ktorých sa používal na politické popravy, obsahuje až päť typických rastlinných jedov. Bežne nájdeme aj ľuľkovec zlomocný. Bobule tejto rastliny sú najčastejšou príčinou rastlinných otráv na Slovensku. Už tri až štyri bobule môžu byť smrteľné.

Durman obyčajný, rastúci na rumoviskách a smetiskách, spôsobuje delirické stavy a smrť môže nastať v dôsledku zlyhania srdca. Jesienka obyčajná je ďalšou nebezpečnou rastlinou, ktorej jed sa vstrebáva pomaly a spôsobuje vážne poškodenie orgánov.

Napokon môžeme naraziť aj na ricín obyčajný, dekoratívnu rastlinu, ktorá sa často sadí v záhradkách. Obsahuje však jed smrteľnejší než jed kobry a spôsobuje ťažké poškodenie orgánov.

Zdroje: polsatnews.pl, SME

Najnovšie videá

Trendové videá