Na Slovensku má „sezónu“ smrteľné ochorenie. Ohrozuje domácich miláčikov v týchto oblastiach

  • Nebezpečné ochorenie postihuje všetkých psov
  • Ak nespoznáš tieto príznaky, hrozí uhynutie zvieraťa
  • Veterinári odporúčajú preventívne opatrenia
chorý pes, venčenie
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Nebezpečné ochorenie postihuje všetkých psov
  • Ak nespoznáš tieto príznaky, hrozí uhynutie zvieraťa
  • Veterinári odporúčajú preventívne opatrenia

Veterinárne ambulancie po celom Slovensku evidujú prvé prípady nebezpečného ochorenia. Prenáša ho kliešť pijak lužný, ktorý je citlivý na vyššie teploty a prebúdza sa práve na konci leta. Ochorenie môže pôsobiť zo začiatku nevinne. Ak si majiteľ príznaky nevšimne, môže to vyústiť aj úmrtím domáceho miláčika. 

Najviac infikovaných kliešťov je v rámci jedného okresu. Na problém poukázal portál spravy.rtvs.sk

Ohrozenie na tomto území

Ochorenie sa nazýva babezióza a spája sa práve s koncom leta. Veterinári zaznamenali na Slovensku úplne prvý prípad babeziózy pred viac ako 20 rokmi. Odvtedy sa výskyt infikovaných kliešťov pijakov rozšíril na územie celej krajiny, pričom hrozbu predstavuje pre psy. Našťastie, človek sa nakaziť nemôže.

Parazitológ Branislav Peťko pre spravy.rtvs.sk vysvetlil, že na južnom Slovensku je infikovanosť kliešťov pijakov okolo 2 – 3 %, na západnom Slovensku je takmer nulové. Najviac ohrozené sú psíky na východnom Slovensku, kde je infikovanosť týchto kliešťov okolo 15 %, na južnom Slovensku je to okolo 2 – 3 % a na západnom Slovensku je to takmer nulové.

Klinická lekárka UVLF Košice Simona Grelová zdôraznila, že keď je sezóna, za mesiac sa týmto ochorením môže nakaziť pokojne aj 20 – 30 psíkov.

pes na dvore
zdroj: Startitup/Dominika Jelínková

Apatia, žltačka a smrť

Babezióza je krvné ochorenie psov, ktoré spôsobujú parazity. Parazity sa dostanú do krvi a postupne rozkladajú červené krvinky. Ako informuje veterinár Radoslav Rigler na svojej stránke, inkubačný čas babeziózy sa pohybuje v rozmedzí dvoch až štyroch týždňov.

Simona Grelová vysvetlila, že najšpecifickejší pre babéziu je tmavý moč. „Ale ešte predtým, než k tomu vôbec dôjde, tak zvýšená teplota. To znamená, že ten psík je apatický, nechce sa mu chodiť, väčšinou potom nechce ani papať, nechce ani piť.“

Parazitológ vysvetlil, že pes trpí najprv anémiou, následne žltačkou. Keď sa zviera nepodrobí liečbe, zahynie. Ak chce majiteľ v liečbe babeziózy uspieť, je nutné čo najskôr navštíviť veterinárneho lekára.

„Ak už hovoríme o tých štádiách, keď to zvieratko nie je na tom klinicky až tak veľmi dobre, tak, samozrejme, tam už potom prichádza na rad aj taká stabilizačná symptomatická terapia plus potom tá špecifická terapia na babeziózu,“ dodala lekárka Grelová.

Pred ochorením sa však dá chrániť. Ako prevencia slúžia antiparazitné obojky, spreje alebo tabletky. Aj keď sa babezióza vyskytuje práve v tomto období, veterinári apelujú na to, že psy treba pred kliešťami chrániť celoročne.

Pokuta za daň za psa 

Majitelia psov musia platiť daň, ktorej výška sa líši podľa lokality. V mestách býva často vyššia ako na vidieku. Niektorí sa snažia tento rozdiel obísť tým, že psa nahlásia na adresu príbuzných, no táto praktika sa stáva rizikovejšou. Obce totiž zverejňujú zoznamy registrovaných psov, čo umožňuje ľahšiu kontrolu.

Okrem platenia dane je dôležité, aby si zapísal psa do evidencie, ak sa na Slovensku zdržiava viac ako 90 dní. Treba to urobiť do 30 dní po uplynutí tejto lehoty. Evidencia zahŕňa údaje ako číslo psa, informácie o majiteľovi a mieste pobytu psa. Ako sme ťa už informovali, za nedodržanie týchto povinností hrozia pokuty až do výšky 165 eur.

Existujú však výnimky z platenia dane. Oslobodené sú psy slúžiace na vedecké účely, umiestnené v útulkoch alebo tie, ktoré používajú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Rovnako sú oslobodené psy patriace odídencom podľa azylového zákona.

Daňová povinnosť začína od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po tom, v ktorom sa človek stal majiteľom psa. Daňové priznanie treba podať do tridsiatich dní, inak hrozí pokuta. Pri zániku daňovej povinnosti, napríklad pri úhyne psa, je dôležité podať čiastkové daňové priznanie. Tak môže človek získať späť časť zaplatenej dane.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: spravy.rtvs.sk, rigler.sk, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá