Na Slovensku máme 6 liekov, po ktorých ľudia siahajú, aby schudli. Pozor, vážne hazarduješ so zdravím

  • Čoraz viac ľudí si kupuje lieky za účelom schudnutia do plaviek
  • Užívanie liekov na predpis bez dohľadu lekára však môže mať fatálne následky
chudnutie, váha
Ilustračná foto: Na Slovensku máme 6 liekov, po ktorých ľudia siahajú, aby schudli. Pozor, vážne hazarduješ so zdravím Canva/TeroVesalainen, pixelshot
  • Čoraz viac ľudí si kupuje lieky za účelom schudnutia do plaviek
  • Užívanie liekov na predpis bez dohľadu lekára však môže mať fatálne následky

Prichádza leto a s ním aj túžba po vysnívanej postave. Niektorí ľudia siahnu po liekoch, ktoré obsahujú účinné látky semaglutid a liraglutid, aby rýchlo „schudli do plaviek“. Na Slovensku sú v súčasnosti registrované tri lieky s obsahom liečiva semaglutid (O*empic, Wegovy a Rybelsus) a tri lieky s obsahom liečiva liraglutid (Saxenda, Xultophy a Victoza).

Sú však na predpis a používajú sa na liečbu diabetu druhého typu, prípadne riadne diagnostikovanej obezity. Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje, že užívanie liekov na predpis bez dohľadu lekára môže vážne ohroziť zdravie.

Tráviace ťažkosti či zápal pankreasu

Po užití liekov s obsahom semaglutidu a liraglutidu môžu prevažovať potenciálne riziká nežiaducich účinkov nad ich prínosmi. Ľuďom, ktorí lieky užívajú bez predpisu, hrozí vznik viacerých účinkov. Z tráviacich ťažkostí sa napríklad môže prejaviť nevoľnosť, nadúvanie či vracanie. Z vážnejších stavov hrozí aj zápal pankreasu.

Pacienti sa často dostávajú k týmto liekom práve prostredníctvom nákupu mimo legálneho reťazca. Môže sa tak ľahko stať, že si kúpia falošné kusy. Ľudia takto podľa ŠÚKL nielen že riskujú zdravie, ale aj podporujú kriminálnu činnosť.

„V súčasnosti ŠÚKL v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní eviduje niekoľko podnetov na podvodné webové stránky, ktoré ponúkajú uvedené lieky. Pred falšovanými liekmi varuje aj Svetová zdravotnícka organizácia a Európska lieková agentúra. V priebehu posledných mesiacov úrady zachytili niekoľko falšovaných balení liekov vo svete aj v Európskej únii,“ uvádza ŠÚKL.

Výpadky liekov spôsobujú problémy pacientom

V druhom polroku 2023 začala podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) narastať spotreba lieku O*empic. Tieto údaje zahŕňajú predaj O*empicu na predpis, no bez úhrady zdravotnej poisťovne.

Takáto nadmerná spotreba ale môže spôsobiť, že lieky nedostanú pacienti, ktorí to naozaj potrebujú. Ak ich náhle vysadia, môže im to spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, keďže sa tieto lieky užívajú dlhodobo. Podľa ŠÚKL je v súčasnosti situácia stabilná. Počas najbližších týždňov ale očakáva opäť prechodnú nedostupnosť lieku.

„Situácia s nedostupnosťou liekov sa neustále mení a vyvíja, o aktuálnom stave budeme informovať priebežne. Nedostupnosť predmetných liekov je monitorovaná aj na celoeurópskej úrovni prostredníctvom pracovných skupín Európskej liekovej agentúry,“ dodal ŠÚKL.

Pokiaľ ide o predaj liekov na internete, povolené je to iba prostredníctvom registrovanej internetovej stránky kamennej lekárne. Na svojom webe musí mať umiestnené bezpečnostné logo. Ak naň klikneš, musí sa zobraziť stránka ŠÚKL, kde sa nachádza zoznam všetkých registrovaných lekární. Schválené internetové lekárne môžu cez svoju stránku predávať iba voľnopredajné lieky, nikdy nie lieky viazané na lekársky predpis.

Po vysadení liekov sa chuť do jedla vráti

Pri užívaní liečiva semaglutid sa spomalí trávenie, jedlo sa udržuje v žalúdku dlhšie, a tak majú ľudia zvýšený pocit plnosti. „Kedysi som mohol zjesť polovicu pizze, ale teraz na liieky si dám pár súst a cítim sa sýty,“ hovorí David Shafer, ošetrujúci plastický chirurg v nemocnici Lenox Hill a Northwell Health v New Yorku.

Profesor a riaditeľ Centra medicíny životného štýlu na Northwestern University Feinberg School of Medicine v Chicagu Robert Kushner vysvetľuje, že rýchly pocit sýtosti, ktorý spôsobujú účinné látky, zmizne hneď po tom, ako ho ľudia prestanú užívať.

To je dôsledok opätovného priberania. Či už berú ľudia liečivo na obezitu či na cukrovku druhého typu, lieky by mali byť len jednou časťou liečebného plánu. Kushner tiež zdôrazňuje, že je potrebné zmeniť svoj životný štýl na zdravý.

Zdroje: TS ŠÚKL, archív Startitup, every day health

Najnovšie videá

Trendové videá