Na Slovensku mi hovorili, že mi šibe: Ivana odišla do Kanady bez plánov a dohodnutej práce, teraz si tu plní sny
- Pre mnohých je Kanada vysnívanou destináciou
- Ivana do nej odišla bez plánov a dohodnutej práce
- Porozprávala nám, ako tam vyzerá život cudzinca
- Pre mnohých je Kanada vysnívanou destináciou
- Ivana do nej odišla bez plánov a dohodnutej práce
- Porozprávala nám, ako tam vyzerá život cudzinca
Po dvanástich mesiacoch strávených v Číne odišla na ďalší rok do Kanady. Mladá cestovateľská duša Ivana Šimičáková na Slovensku neplánuje ostať ani v roku 2023 a so zbalenými kuframi sa pobrala do zámoria. Spoločnosť jej robí sestra s kamarátkou a všetky tri sa vydali na jednosmerný let do jednej z najžiadanejších krajín, kam by chcel odcestovať nejeden Slovák.
Ako na to, ti prezradí Ivana, ktorá sa tam vydala bez plánov. Po prekročení kanadských hraníc ešte stále nemala vyriešené vlastné ubytovanie ani prácu. Rodina si myslela, že sa zbláznila, ale ona to brala s úsmevom a pozitívnou náladou.
Verí, že všetko sa nejako vyrieši, a snaží sa byť príkladom toho, že vycestovať do sveta za prácou sa dá aj bez nejakej väčšej prípravy. Stačí chcieť a cudzinec podľa nej vždy v Kanade nájde svoje miesto.
- Aký proces musela absolvovať pred odchodom do Kanady?
- Kde pracuje a koľko si vie zarobiť?
- Na akej úrovni je život vo Vancouveri a koľko platí za nájom?
- Čo ju na Kanade najviac šokovalo?
- Kto sú „zombies z Vancouveru“ a prečo sa im radšej vyhýbaj?
- Čo je najväčší mýtus o Kanade, ktorému cudzinci slepo veria?
Odišla si z Číny na Slovensko a odtiaľ jednosmerným letom do Kanady. Z akého dôvodu si si vybrala Kanadu?
Kanada bola dlho na mojom zozname. Vždy som vedela, že sem raz pôjdem. Mám tu aj vzdialenú rodinu, ktorá nás párkrát už prišla pozrieť na Slovensko, a vždy nás pozývali k sebe do Vancouveru. A tak sme sa jedného večera rozprávali so sestrou, že by sme ich konečne mohli navštíviť.
V tom čase som bola rok v Číne a sestra rok v Grécku. Predtým sme spolu nikdy necestovali, tak nám tento nápad pripadal sympatický a rozhodli sme sa začať s procesom víz.
Ako je to s vízami? Bolo náročné ich získať?
Je to celkom náročné. Na kanadské víza ťa musia vyžrebovať. V Číne to bolo iné. Chceli len určité dokumenty a dali mi víza. Kanada je v tomto iná. Vytvorili tzv. pools, ktoré otvárajú vždy na začiatku roka v januári. Treba sa prihlásiť a splniť základné kritériá, ako napríklad vek od 18 – 35 rokov.
Do poolu som sa pôvodne prihlásila aj so sestrou ešte v januári 2022. Celý proces môže trvať dva mesiace alebo aj pol roka. Ja som to skúšala už pred rokom, ale vtedy mi prepadla prihláška, pretože som si nevšimla mail. Na druhýkrát to už vyšlo, vyžrebovali ma hneď na druhý týždeň.
Ďalej som riešila medical check a biometrie. Je potrebné zaplatiť poplatok 350 dolárov a pošlú ti pozvánku do Kanady. Od toho momentu máš rok na to, aby si vycestoval. Moje víza sú Working Holiday víza, vďaka ktorým by ma mohli zamestnať.
Ročné víza začali plynúť od momentu, čo som prekročila hranice. Samozrejme, bez pasu alebo poistenia na celý rok by mi ich nedali. A na základe toho by mi nedali ani prácu. Preto je lepšie si hľadať prácu až vtedy, keď už prídeš do Kanady.
Vycestovať „na slepo“ do Kanady si vyžaduje odvahu. Myslíš si, že by to zvládli aj iní, ak by tam nemali napríklad rodinu?
Samozrejme, že mať rodinu vo Vancouveri bolo na štart v tejto krajine ideálne, ale všetko sme si aj tak riešili sami. Ak by to chcel niekto skúsiť bez rodiny a váha, ubytovanie a práca sa dajú nájsť na „každom kroku“.
Všetci doma na Slovensku sa nás pýtali, že čo tam ideme robiť. Keď sme im odpovedali, že ešte ani nevieme, kde budeme bývať, tak si pomysleli, že nám šibe. Presťahovať sa niekde bez plánu je predsa len malé bláznovstvo. Ja už som nejaké skúsenosti so sťahovaním sa na „blind“ mala, tak som potajme vedela, že vždy sa všetko nejako vyrieši.
Aké to bolo ísť do sveta za prácou bez práce?
Veľkou výhodou bola vzdialená rodina, ktorá nám spočiatku pomohla. Skontaktovali sme sa s nimi, vyzdvihli nás na letisku a pár dní sme u nich ostali.
Zorientovať sa v tejto krajine nebolo ľahké, pretože sme nemali prácu ani ubytovanie. Nevedeli sme, kde začať. Ideálne bolo si nájsť prácu a ubytovanie blízko pri sebe.
Mne sa podarilo si nájsť prácu ako prvej – ski a snowboard inštruktorka na jednej z hôr v okolí Vancouveru. Potrebovala som sa teda presťahovať do severného Vancouveru, aby som to mala bližšie k práci.
Dievčatá išli prvý deň do práce so mnou a spýtali sa na informáciách, či majú v tom istom rezorte aj nejaké iné voľné pracovné pozície. Nakoniec im ponúkli prácu v požičovni lyží. Po týždni po príchode do Kanady sme teda mali prácu aj ubytovanie.
Koľko peňazí si potrebovala na začiatok v tejto krajine?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako si Ivana hľadala prácu
- Koľko peňazí potrebuješ na blind presun do Kanady
- Aké najväčšie rozdiely vidí medzi Slovenskom a Kanadou
- V čom by sa mali Slováci priučiť
- Či sú Slováci bežnou súčasťou Kanady
- Ako sa Kanaďania správajú k cudzincom
- Prečo je Kanada ideálnym miestom na život
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity